Jo, det är den enda röst du får avlägga i leken!Ja! Vi håller omröstning om det! Eller jag vet inte om jag får vara med eftersom jag inte är med och leker![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jo, det är den enda röst du får avlägga i leken!Ja! Vi håller omröstning om det! Eller jag vet inte om jag får vara med eftersom jag inte är med och leker![]()
Du gör alltså valet att spika igen kistan på bollen_ liksom jag. Det finns många typ av val, men att inte rösta på någon är lika mycket ett val. Jag hade ungefär samma förutsättningar som du. Safea och slippa vara den som sticker ut eller få kommentarer som dina om jag chansar fel. Och med samma kandidater.Nej, men jag var inte beredd att spika igen för nån jag inte misstänker som sagt.
När är beräknad utflyttning?![]()
Blir det utflyttning under leken så borde inneboenden få ett namn av deltagarna!Vill du inte att inneboenden ska heta typ Cirkus så går det att ta deltagarnas riktiga namn och ev ändra kön på namnet om det skulle behövas
![]()
Va? Jag har verkligen inte försökt skapa drev mot dig när du varit godförklarad? Varför skulle jag göra det - oavsett roll?
Eh va? Jag kan knappast påstås spika igen kistan för bollen när jag inte röstar där, jag försökte se till att rösta där det redan fanns en röst och hoppades på att antingen bollen själv skulle ändra för att rädda sig, eller att röstfifflaren skulle kunna påverka till godas fördel.Du gör alltså valet att spika igen kistan på bollen_ liksom jag. Det finns många typ av val, men att inte rösta på någon är lika mycket ett val. Jag hade ungefär samma förutsättningar som du. Safea och slippa vara den som sticker ut eller få kommentarer som dina om jag chansar fel. Och med samma kandidater.
Undrar om han väljer cirkus, Paddington, bollen eller quarter4ever?BF är 13/2 så han ska väl hålla sig lite till hoppas vi
Ser framför mig pappans min när jag langar fram deltagarlistan o ber honom välja..![]()
Ser framför mig pappans min när jag langar fram deltagarlistan o ber honom välja..![]()
Jag skrev "i princip" och jag undrade också vad du höll på med.
för mig är fio helt klart en lyakandidat - inte minst med avseende på att hon inte var i närheten av att omvärdera sin röst på mig, trots att en hel massa annat kommit upp.
Jag har för övrigt väldigt lik lya som du - Paddington och LenaH, sen seglar fio upp som kandidat som ulv och som håller kvar sina misstankar mot mig som är löst grundade - jag tror hon inte ens teoriat om någon annan. Lobelia är jag mer tveksam till konstigt nog - jag förstår ju vad hon menade hon hade ett missförstånd som förutsättning för sin tanke - och jag tycker att hon utvecklade den mer som en god än som en ond. Men det är inte osannolikt att hon är ond ändå. Lite samma sak med Killa som med fio, fast jag tror mer på fio som ond. Varför ens tänka tanken att lägga en röst på mig och inte nagelfara de med L i namnet där vi vet att vi kan hitta onda?
Jag var rätt säker på att få se en lynch med bara de med L i namnet så jag tycker det är uppseendeväckande att det inte hände - det hade ju dessutom kunna ge bra ledtrådar. Det gör att även Hedinn (förutom de två som röstade på mig)hamnar på min lista över en jag misstänker.
Så min lya är rätt så stor..LenaH, Paddington, fio, Hedinn, Lobelia, Killaloe. I den ordningen
jajuste jag har tidsbrist imorgon också så det går bra att käka mig. Och det är jättetrist om folk tror att det är något som jag hittar på.
Haha, det är ju intressant. Måste leta.Jo jag hade teorier mot Lobelia i natt men du slätade över dom rätt rejält med att ulvar inte gör så![]()
Vad är det för fel på Killaloe nu då?!Undrar om han väljer cirkus, Paddington, bollen eller quarter4ever?
Nyckeln kanske annars är att ha något med "L" i?![]()
![]()
Vad är det för fel på Killaloe nu då?!Det är ett fiiint namn med många L! Eller, så utesluter vi L-en och kör på Kiaoe som @fio kom fram till. Inget fel på det heller
![]()
Jo men det fanns det! Den var underhållande och intressant"--oe"-namn är fina
Åh förresten, fanns det inte nån tråd för länge sen där folk förklarade vart deras nick kom ifrån? Det var ju himla kul att se hur folk hade valt, framförallt de som inte är så uppenbara vad de kommer ifrån![]()
Fast det är ju inte enda anledningen till att du får röster? Det finns ju annat också, som att du väljer att utgå från någon som har ett L som versal i sitt namn, trots att det är dementerat av LL att det inte nödvändigtvis är så.Så det är inte försvarbart att ha ont om tid och hellre lägga en röst öht om än med en svag motivering än att skita i att rösta?
Jättetrist att få en röst på sig av det skälet. Det säger mer om dig än om mig kan jag ju säga
Det var vad jag gjorde. Jag är inte lika övertygad längre, eller egentligen var jag inte övertygad då heller. Planen var att följa med under kvällen och diskutera och ändra röst vid behov, men det sket sig. Kvällarna är liksom min sämsta tid för det mesta.Fast jag tycker att har man bättre misstankar mot nån annan så är det väl vettigare att rösta där, dock finns ju bara tre kvar med L i namnet nu så det bör ju gå att hitta en ond där imorgon.
Haha, det är ju intressant. Måste leta.
Idag har jag typ ingen tid alls - så jag kommer rösta tidigt, nu vet vi att Snurrfians röständring inte var det minsta skum. Däremot så är jag fortsatt misstänksam mot Paddington, men ännu mer mot alla som har ett L i namnet. Lobelia har resonerat lite runt detta med L och statistik och sannolikheter och grejer - jag kan inte riktigt sätta fingret på det men jag tror inte att en ulv hade highlightat det resonemanget så henne lägger jag åt sidan en stund. Sen har vi killaloe och bollen__ de har förvisso bokstaven L i namnet, men jag är petig och noterar att LL skrev versalt L (vilket kanske inte har någon bäring, men ändå) det lämnar Lobelia och LenaH.
cirkus röstar på LenaH
pga hennes L i namnet och hennes andraröst på Snurrfian. Jag tror att lyan fattade att Snurr hade viktig roll och att det var viktigare att få ut den viktiga rollen än att en eventuell lyamedlem blev avslöjad
Varför skulle det vara uppseendeväckande? Det är ju, uppenbarligen, rätt stor chans att det slår mot goda om en tar en random spelare som inte agerat misstänkt bara för att den råkar ha ett L i namnet. Då är det väl bättre att ha det i åtanke och sen rösta utefter det en faktiskt tror är vettigt? Som jag redan skrivit så har vi ju, med lite otur, två till goda att rösta ut som har L i namnet innan vi får tag i en ulv. Under den tiden kan ulvar smyga med i bakgrunden och göra en del skada, bara för att alla fokuserar på att leta bland l-namnen. Det blir galet tycker jag, att vi ska snäva ner oss och bara kika på fyra spelare och riskera att missa annat. Men du kanske tycker det är värt att i värsta fall offra tre goda för att komma åt en ond oavsett hur resterande spelare spelar?Jag var rätt säker på att få se en lynch med bara de med L i namnet så jag tycker det är uppseendeväckande att det inte hände - det hade ju dessutom kunna ge bra ledtrådar. Det gör att även Hedinn (förutom de två som röstade på mig)hamnar på min lista över en jag misstänker.
Varför ens tänka tanken att lägga en röst på mig och inte nagelfara de med L i namnet där vi vet att vi kan hitta onda?
Mm jag hittade. Tycker det är intressant att flera tycks försvara Lobelia lite smått eller släta över. Om inte jag missat något så kan ingen, förutom onda, veta om hon är god. Även om man bortser från hennes förvirring inatt så brukar ju en sen BOP väcka en del misstankar, och så spiken i kistan för bollen idag. Känns som att hon har kollegor som backar upp, alternativt att onda passar på att försvara en de vet är god.Det var i hennes röstinlägg nu mot LenaH , vet inte hur mkt värderingar man skan lägga in i det dock.
Varför skulle det vara uppseendeväckande? Det är ju, uppenbarligen, rätt stor chans att det slår mot goda om en tar en random spelare som inte agerat misstänkt bara för att den råkar ha ett L i namnet. Då är det väl bättre att ha det i åtanke och sen rösta utefter det en faktiskt tror är vettigt? Som jag redan skrivit så har vi ju, med lite otur, två till goda att rösta ut som har L i namnet innan vi får tag i en ulv. Under den tiden kan ulvar smyga med i bakgrunden och göra en del skada, bara för att alla fokuserar på att leta bland l-namnen. Det blir galet tycker jag, att vi ska snäva ner oss och bara kika på fyra spelare och riskera att missa annat. Men du kanske tycker det är värt att i värsta fall offra tre goda för att komma åt en ond oavsett hur resterande spelare spelar?
Av samma anledning som jag skrev ovan, samt att din röst inte direkt kändes bekväm. De. står ut och det är ju klart vettigare att reagera på det en inte tycker känns bra än att sitta och fabricera ihop grejer till en BoP-röstning mot någon baserat på deras bokstav. Vi tycker uppenbarligen inte samma här, men jag kan iaf inte uppskatta en lek där jag tvunget måste rösta på vissa givna personer bara för att en ny info kommit upp.
Nu var inte bollen_ en god specialare men kunde lika gärna varit (det visste ju inte vi) och gissa om lyan hade skrattat hela leken igenom om vi bara gått på bokstavsledtråden och fått en sådan roll utröstad? Näe, jag tycker det känns på tok för osäkert att offra alla som har ett L i namnet för att (om vi har otur) en av fyra av dessa är ond