En liten sammanställning
Cirkus (BSF)
Tar upp diskussionen runt rollfördelningen som Q och Lilltess har, Noterar att BSF naturligtvis hakar på. Håller med om att det inte borde vara 4+1 i lyan utan tror på 3+1 eller ev 2+1. Goda lyan är kraftfull!
Tror goda sidan kommer segra och att ängeln kommer vara avgörande för den är mest lättidenifierad för goda lyan och kommer kunna få info från goda lyan.
Tycker Habina både är självgod och godförklarar sig själv i sitt uttalande om goda lyan. Svarar Hedinn att hon inte skrivit att hon misstänker Habina för någonting (maa hennes uttalande om goda lyan).
Vet inte vem hon ska rösta på men gillar inte bsf:s enkla röst och röstar därför på BSF.
Funderar över hur borgmästaren/bollen kunde lynchas. Tog fel på att det är röstfifflaren och inte borgmästaren som hade en extraröst. Tycker det måste väl ha blivit lottning mellan just bollen__ och Ferrari eftersom röstfifflarens röst bör ha hamnat på bollen__ och då stod det 3-3 mellan dom. Läste Snurrfian fel, tyckte det stod att det inte blev lottning.
Funderar på om röstfifflaren röstat på bollen i leken också eller om den spridit sina röster? Gissar att den röstat på två olika såhär i dl1. Gissar att Ferrari eller OOS inte är röstfifflare. klurar på rösterna på Ferrari hon fick ju majoritet men räddades av lotten. Om hon är ond så har cirkus lite svårt att tro att både Hedinn och FiaM också är onda iom de sena rösterna på Ferrari, om Ferrari däremot är god så kan alla tre som röstat där vara onda (även om jag inte tror att ALLA är det)
Sen ett par röster på mig och bsf. och uddaröster på q, sedna och lilltess. Antagligen döljer sig ulvröster där också.
Lilltess (BSF)
Frågar Q hur hon menar med sin rollfördelning, visar sig att de menar samma sak. Tycker cirkus är väl optimistisk när hon säger 2+1 i lyan.
Hoppas självklart att goda sidan ska vinna och att goda lyan kan vara avgörande om de har huvudet på skaft.
Tycker BSF röst på cirkus skaver eftersom Lilltess och cirkus haft liknande tankar om goda lyan och vad gjorde att rösten hamnade där? Tycker också det är bra att inte vara för optimistisk när det gäller kraften hos goda lyan. Röstar därför på BSF.
Svarar hedinn att hon var den tredje som hedinn tyckte kom strömaktigt, dock är det ju lättare att misstänka någon som har varit med i leken och skrivit och dessutom röstat. Tycker man att rösten är skum så är det ju ett ypperligt tillfälle att misstänka någon. teorin hade känts bättre vid ett senare DL men första DL griper ju alla efter halmstrån.
Funderar tillsammans med cirkus hur bollen kunde lynchas när det stod 3-2 till Ferrari.
Menar att det är friskt vågat av röstfifflaren att lägga upp någon för lottning om man inte är säker på att denne är ond eller om man vill rädda en säker god.
Sedna (Ferrari)
Är trött och oengagerad. Tycker bollens röst på Q var enkel men att ferraris röst på bollen är ännu enklare. Tycker nämligen att bollen röst mest känns som BOP. Röstar därför på Ferrari
BSF (Cirkus)
Tror goda sidan kommer segra, mkt pga goda lyan. Röstar på Cirkus för att hon verkar vilja förminska goda lyans fördel för goda sidan och det skaver.
Håller med Snurrfian om ett troligt scenario runt lynchen och ifrågasätter FiaM när hon skriver att BM inte skyddade sig själv, den har väl inget skydd?
Q (Sedna)
Diskuterar rollfördelning och reder ut missförstånd med Lilltess. Hoppas goda sidan ska segra och tror det är en fördel om en god roll åker tidigt så spioninfon kan finnas tillgänglig öht för goda sidan. Är rädd att psykopaten får en avgörande till i leken då den tar med sig en slumpvis god.
Röstar på sedna då hon tror att sedan smyger med.
Blev också fundersam på att bollen åkte, tycker inte det är bra att BM försvann men tror bollen kan göra det bra i goda lyan. Funderar över hur folk läser. Alltså BM kan vid ett tillfälle lägga en extraröst - inte stoppa lynch! Så OM bollen__ la en extra röst för att rädda sig själv- så tja då la hon den inte på Ferrari iaf för då hade hon inte rykt, även om röstfifflaren la en röst på bollen__
FiaM (Ferrari)
Hoppas goda sidan vinner. Håller med om att goda lyan är viktig och förmodligen ganska avgörande. Höjer ett varningens finger för psykopaten.
Tycker det är för lite skrivet för att ha något att gå på. Noterar att Q, Lilltess, BSF och Cirkus diskuterar olika alternativ kring fördelningen mellan onda och goda. Hittar inte mycket i diskussionen. Är själv inne på att det borde vara minst 3 ulvar plus psykopaten. Är det färre skulle det vara en bonus och är det fler kan leken bli kort.
Tycker strörösterna som kommit är svåra att bedöma. Ferrari reagerar på bollens röst och hon kan hålla med men tror det är en god BOP.
Skriver att Ferrari alltid varit ond i de lekar de lekt ihop så hon är alltid ond. Förtydligar att det bara är ett skämt. Håller med om att bollens röst är enkel men Ferraris är ännu enklare. Röstar därför på Ferrari.
Tror röstfifflaren la sin extraröst på bollen och att bollen inte skyddade sig själv Får svar av BSF att BM väl inte har något skydd och säger att hon lägste för snabbt och missade att den inte hade det den här gången.
Har samma tanke som cirkus runt röstfifflaren. Tror man kan plocka bort Snurrfian och Mirtai som möjliga röstfifflare då de inte var inne och röstade.
Bollen – DÖD Borgmästare
Röstar på Q för att det är mystiskt att hon inte skrev i leken innan idag.
Mirtai (missar)
Det är jag det
Ferrari (Bollen) – DÖD Röstfifflare
På jobbet. Röstar på Bollen eftersom hon studsar in och klagar på att det inte finns någon att teoria om och röstar på Q pga inaktivitet trots att Q fyllde år. Känns som hon inte läst igenom inläggen vilket känns ludet.
Tycker inte man ska rösta på henne, hon är inte en av de onda. Tycker det ser mörkt ut för henne och att det kom massa röster på henne trots att hon la en röst hon kunde motivera.
OutOf Service (bollen)
Noterar att Snurrfian och BSF vill att ulvarna ska räcka upp en hans. Tycker spontant det känns som en ulv som försöker låtsas vara god. Säger att det är en vag tanke.
Tycker det borde vara 3 eller 4 ulvar i lyan + psykopaten.
Tycker Ciskus skriver mycket, men inget hon reagerar på.
Noterar att BSF röstar på cirkus och hon förstår rösten på sätt och vis men misstänker inte cirkus mer än någon annan.
Tycker Lilltess är väldigt snabb att reagera på BSF:s röst på cirksu och Lilltess röst får henne att reagera mer än rösten från BSF trots att hon har en ond aning om BSF.
Tycker bollen kommer in med en snabb röst utan att ha skrivit något annat. Tycker att bollen borde ha kunnat hitta någon mer att lägga sin röst på. Frågar sig om det ä r en ulv som var stressad och har svårt att hitta något att gå på eftersom hen har facit eller om det bara var en stressad röst från en god.
Röstar på Bollen då hon tycker det borde finnas mer att fundera äver även om man är stressad.
Habina (Lilltess)
Tror goda vinner pga goda lyan, men mest för att hon tror att hon själv kommer hamna där.
Tycker BSF gör det för lätt för sig med sin röst på cirkus. Men att Lilltess gör det ännu enklare för sig… Miststänker att det är en lat ulv? Röstar därför på Lilltess.
Förklarar at thon inte menade att godförklara sig utan att hon åkt tidigt tidiagre lekar och räknade med att göra det igen.
Hedinn (Ferrari)
”Försvarar” Habina lite, och menar att hon ju inte kunde skriva något annat än att hon kommer hamna i goda lyan. Menar att båda sidor vill framstå som goda så hon ser det inte som misstänkt att skriva som Habina gjorde.
Förklarar för Cirkus att det var just den uteblivna misstanken som gjorde att hon frågade cirkus hur hon menade. Noterar att några röster i början kom lite strömaktigt på spelare som nyligen röstat, enkla förstadagsröster, absolut, men den tredje(?) av dem kom från Ferrari och det kändes lite väl mycket som en "det är ju smidigt att bygga en teori kring nån som nyss röstat, utan att behöva lägga en röst på nån som redan fått en". Lite som att hon hakade på den "trenden" som dök upp. Röstar på Ferrari
Snurrfian (Missar)
Tror goda sidan kommer segra och att goda lyan kommer spela stor roll för utgången.
Tolkar det som att röstfifflaren la en röst på bollen som gjorde att det blev lika och eftersom bollen röstade på Q gav inte hennes utslagsröst något avgörande