Vad gör vi? Del CCIV

Status
Stängd för vidare inlägg.
Fullspäckat schema idag, bara roliga saker! Först öppna förskolan. Sen ut och äta på restaurang med mina föräldrar. Sen tipspromenad.
Hoppas att vädret skärper till sig lite innan dess. Just nu är det gråååååått
Efter rejäl dimma in på fm fick vi strålande solsken innan det redan vid 14-tiden började bygga upp dimma igen 😄
 
Hemma från jobb och MASSAGE... :) Det var mycket skönt och nu luktar jag helt ljuvligt av rosmarinoljan som hon använde. Massören föreslog att jag kanske skulle börja ta lite extra magnesium. Ja, varför inte? Testa kan man ju :) !
Min fråga blir varför, om det inte finns en analys. Men håller du dig inom gränsvärden så kanske varför inte? Många alternativterapeuter brukar tyvärr rekommendera vilda höga doser.
 
Toaletten är tbx. Eller jag fick faktiskt ny toa och nytt handfat. Och för en gångs skull en riktig ursäkt.
Jag fattar ju att jag var tvungen att städa men jag tycker ändå att det var jobbigt att göra det på fredag eftermiddag.
Men nu är badrummet återställt, resten av lyan skurad (passade på när jag ändå grejerna framme) och sängkläderna bytta.

Landat i soffan och tittar på veckans bästa program, Så mycket bättre.
IMG_1517.webp
 
Nu är jag inte kapabel att springa sen många år på grund av min MS.
Jag går istället men idag var det inte motionsdag. Måste tyvärr planera sånt noga för att få tillräcklig återhämtning mellan gångerna.
Jag sätter en tummen ner för oss som har div. krämpor, jag har ju alltid gillat att cykla men det var då det, liksom jogga men jag är glad att jag fortfarande kan gå obehindrat i skog och mark än. Cykla korta sträckor funkar men sen ballar ena höften ur för ett gäng dagar framåt, jogging är bara att glömma. Jag har ett snett ben sen födseln (ja jag är vanskapt) :bag: och när jag hade passerat 50-strecket var det helkört. :down:
Fast det kunde varit värre, eller som pessimisten sa "nu kan det iallafall inte bli värre", optimisten "joo då".:p
 
Slöglor på tv, vidrig huvudvärk - troligen spänningshuvudvärk efter en veckas vidrig mensvärk. Blörk.
Hittat någon random katastroffilm som verkar lagom underhållande för kvällen i allafall.

Funderar på vandring imorgon men vi får se hur vi känner oss då. Hittat en slinga som verkar lovande i alla fall så blir det inte nu så blir det framöver. 🙂
 
Min fråga blir varför, om det inte finns en analys. Men håller du dig inom gränsvärden så kanske varför inte? Många alternativterapeuter brukar tyvärr rekommendera vilda höga doser.
Det var min första tanke också. Varför ta om man inte har dokumenterad brist alternativt ligger nära neråt i referensvärdena så att ett tillskott skulle kunna hjälpa ändå.
 
Vet hur det känns. Jag varvade med att kolla på program om Tjernobyl och 9/11 när jag fått en total katastrofdom senast. Ibland känns det som att plågorna bedövas lite av att bara överdosera många typer av blandat elände.

Men sedan kom katten Ruth och såg att jag var ledsen. Så då föreslog hon att vi skulle leka den roligaste leken när jag springer fram och tillbaka i huset med en pinne och en rosa fjädergrej efter mig, och hon springer efter och jagar den. (Ruths bästa tips för att liva upp stämningen. Ruth är en klok liten katt.)
”Bra” med olika typer av elände. Nu har jag lärt mig i teorin att förhålla mig till elände men ibland blir det överväldigande, och det är väl ett friskhetstecken.
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

  • Låst
Tjatter Jag sitter och jobbar. Oklart vad katten gör men det är något som låter... hon var iaf ute tidigare idag. Edit: Tydligen dödar hon en... 99 100 101
Svar
2 001
· Visningar
64 672
Senast: tanten
·
  • Låst
Tjatter Kisse har snott husses plats i soffan. Jag sitter och betar av de sista jobbgrejorna för idag, sedan blir det middag från thaivagnen! 99 100 101
Svar
2 001
· Visningar
56 061
Tjatter Det frågade sambon mig när han läste på ett papper hemma. Va? sa jag. -Te-samo-far - vad är det? Jag kastade en blick på pappret och... 2 3 4
Svar
66
· Visningar
3 054
Senast: Badger
·
Tjatter Säg utan att säga det. Kondensera ditt jobb till den yttersta lilla partikeln det faktiskt är/du faktiskt gör* Jag kokar vatten. *man... 5 6 7
Svar
133
· Visningar
6 783
Senast: bumpo
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

  • Stora shoppingtråden III
  • Lymfangit
  • SWB, hög ridbarhet och hög hållvarhet?
Tillbaka
Upp