Om 67 är ditt födelseår är jag äldre. Jag tror inte så mycket på argument av typen "Det förstår du när du blir lika gammal som jag", delvis därför att jag själv skulle säga tvärtom mot vad du säger i det här fallet, just därför att jag har gjort det mesta förut och har en del att jämföra med. (Nu gällde det ju dessutom inte din eller min förälskelse, utan din "vadhannukallas".)Särbo är på tok för »juridiskt« och kännetecknar i mina öron mer en äldre relation där man just VALT att vara särbos. Jag tror det får vara »min kille« oavsett vår ålder.
Graden av förälskelse säger inte allt om fortsättningen, men för mig personligen en hel del. Iaf när man är jätte-vuxen och har gjort det förut liksom... Har en del att relatera till och jämföra med. Tänk att nätdejting funkar tänker jag hela tiden! Vi bor 2 km från varandra men skulle ALDRIG träffats om det inte varit för vår kontakt där.
Men jag håller med om att särbo inte är något man blir direkt, så att säga. Ordet antyder att man har varit ihop ett tag.
Min partner/sambo/man säger flickvän. Jag tycker att det är ett obegripligt ordval. Men när jag är med säger han ju bara namnet, så det får väl gå. Namnet är ju det bästa, men ibland behövs ju ord som visar relationens art.