Kubformad. Kom med i matchen nu, @monster1 .
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Kubformad. Kom med i matchen nu, @monster1 .
Har du dina runda glasögon på dig?Nja, jag vet inte jag. Jag har faktiskt tittat på foton. Tycker den ser rund ut.
(....)
Jag har fortfarande inte dejtat...Sååå, är det någon som har något att säga som faktiskt handlar om dejting?![]()
Sååå, är det någon som har något att säga som faktiskt handlar om dejting?![]()
Jo, men i så fall kan ju vem somhelst komma in och säga att jag har forskat i dittan och dattan så därför kan du gå hem och lägga dig. Ja, jag gör det när du har visat din forskning?. Eller litar du på allt som skrivs på nätet ? Skulle du lita på om Kalle kom in på forumet och skrev att jag har forskat i dittan å dattan så nu har jag rätt. Om denne Kalle inte visade någon form av slutsatser/reslutat från sin forskning ?
Har du hittat någon du vill dejta?Jag har fortfarande inte dejtat...
Jag har kaaaanske hittat någon att leka lite medSååå, är det någon som har något att säga som faktiskt handlar om dejting?![]()
Sååå, är det någon som har något att säga som faktiskt handlar om dejting?![]()
Men du är ju helt otrolig! Här har vi ju alltså en lång rad personer, med olika utbildning och erfarenheter, som alla ser skillnad mellan ett någorlunda kunnigt resonemang och ett totalt okunnigt. Utom du. Och du råkar då vara identisk med den person som skriver de totalt okunniga inläggen.
Sådant som huruvida resonemang hänger ihop, begripliggör saker, uttrycks med någorlunda tydliga ordval etc, är ju i hög grad vad som skiljer någorlunda grundade resonemang från gissningar som dina. Du ser inte den skillnaden alls, alltså? Har du själv inget formellt kompetensområde, som du kan använda som jämförande exempel?
Om hela frågan om parbildning, sexuell attraktion, normer, heterosexualitet osv vore frågor som kunde avgöras med entydiga fakta på bordet - jämförbart med att jorden är rund - så vore det ju inte diskussionsfrågor överhuvudtaget. Du kommer inte att få de fakta du efterfrågar, och hade du kunnat något om problemområdet så hade du förstått varför.
Kunniga personer kan tycka helt andra saker än jag om samma frågor, men ändå föra otvetydigt insatta och upplysta resonemang. Där skulle vi kunna ha en intressant oenighet, där parterna kunde lära sig saker av varandra.
Men du kan ju inte, och du fattar inte ens att du inte kan.
Just därför att frågan är så komplex går det inte att få ett entydigt svar. Men det är ju bara att titta på hur vi är skapta idag och utifrån det kanske du kan lista ut att det beror på biologiska orsaker som genetik till hur vi ser ut idag. Attraktionen är endel i detta. Att vi attraheras av saker som historiskt sett har varit fördelaktiga.
Normer och ideal är också endel i detta. Men dessa bygger mkt på attraktion. Om många attraheras av en viss sak blir det en norm och att vara normbrytare är svårt för vissa och därför kan normer även vara en orsak till partnerval.
Förklara mer för @Petruska.Just därför att frågan är så komplex går det inte att få ett entydigt svar. Men det är ju bara att titta på hur vi är skapta idag och utifrån det kanske du kan lista ut att det beror på biologiska orsaker som genetik till hur vi ser ut idag. Attraktionen är endel i detta. Att vi attraheras av saker som historiskt sett har varit fördelaktiga.
Normer och ideal är också endel i detta. Men dessa bygger mkt på attraktion. Om många attraheras av en viss sak blir det en norm och att vara normbrytare är svårt för vissa och därför kan normer även vara en orsak till partnerval.
Så var det för mig en gång när jag typ blev ihop med en person jag hade känt väldigt länge. Vi hade känt varandra väldigt länge, som sagt, och vi hade helt klart haft ett gott öga till varandra ungefär lika länge. Men så plötsligt en dag kom vi på att vi kunde ju testa att ha ett förhållande, och då blev båda råförälskade i ett slag.Ska träffa min dejt ikväll!Men ja, det är inte så mycket spännande att berätta om oss just nu, vi fortsätter att ses och känner oss fram. Något som är intressant dock är att jag upptäckt hur stor makt vi har att styra över våra egna tankar och vårt känsloliv. Sedan vi bestämde oss för att faktiskt dejta och inte bara hänga så känns det som att jag ser honom med helt nya ögon. Det är samma kille, men jag ändrade min mentala inställning och då kom nya glasögon på. Väldigt intressant.
Det var samma när jag bestämde mig för att försöka skaffa barn. Jag har aldrig riktigt tänkt på barn och dessutom har det varit långt fram i tiden eftersom jag ändå inte haft någon att skaffa barn med. När jag kom på tanken att jag faktiskt kunde skaffa barn själv, och inte behöver vänta på någon, då kom barnlängtan som ett brev på posten och jag kunde inte tänka på något annat.
Samma liv. Nya glasögon. Väldigt intressant.
Jag har inte utnämnt mig till världens bästa forskare ännuReferenser på det, tack.
Jag har inte utnämnt mig till världens bästa forskare ännu.
Jag har inte utnämnt mig till världens bästa forskare ännu.
Åh, jag suger i mig visdom här. Vad vore jag utan män som kan förklara saker för mig?Förklara mer för @Petruska.
Näe, jag diskuterar bara en fråga och min åsikt.Och ändå är det så du uttrycker dig.
Det är nog bara en fråga om tid, det också.Jag har inte utnämnt mig till världens bästa forskare ännu.
Så var det för mig en gång när jag typ blev ihop med en person jag hade känt väldigt länge. Vi hade känt varandra väldigt länge, som sagt, och vi hade helt klart haft ett gott öga till varandra ungefär lika länge. Men så plötsligt en dag kom vi på att vi kunde ju testa att ha ett förhållande, och då blev båda råförälskade i ett slag.
Jag kände inte att jag styrde mina känslor, men kanske att jag tittade på både känslorna och personen från ett nytt håll?