@Hero visst finns det en viss skillnad i hur män och kvinnor beter sig i olika sammanhang och studier som tyder på detta. Men vi är till största del individer, och jag tycker att det säger ganska mycket om en person som prompt envisas med att klumpa ihop kvinnor och män i två olika grupper i stället för att vara mer intresserad av att titta på fenomen på individnivå. Det handlar inte om att ignorera det faktum att det kan finnas beteenden som återkommer i högre grad hos det ena könet, det handlar som sagt om att du väljer att fokusera på detta i stället för att fokusera på individer. Det avslöjar en del om hur du ser på män och kvinnor. Du kommenterade att du inte fick en högerswipe av mig, och... tadaa
![Big Grin :D :D](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Det här var tyvärr det första jag kom och tänka på. Jag har dejtat män förr som i högre grad sett mig som kvinna än som Singo. "Ni kvinnor är så roliga med alla era hudvårdsprodukter!", "Så typiskt tjejer att...", "Jo, men det är ju troligtvis för att du är kvinna som du tycker X". Gärna i kombination med en fascination för kvinnor och kvinnokroppen som om vi skulle vara någon form av magiskt varelse som bor långt bortom trollskogen och på andra sidan spetsiga bergen. Män som öht pratar om kvinnor som homogen grupp får icke en andra dejt. Det är direkt skadligt att fortsätta prata om kvinnor som homogen grupp när vi gjort allt i vår makt i över 150 år för att bryta oss loss från den smala norm som vi tilldelats.
Så, du säger att du är på Buke för att lära känna oss kvinnor och hur vi fungerar. I princip alla här blir upprörda när du pratar om kvinnor som en grupp. Hör du oss då? Eller vill du bara ta med dig erfarenheter här ifrån styrker den föreställningen om oss som du redan har?