Valpar 2011

Sv: Valpar 2011

Blandras med 25% labrador, 25% husky och 50% border collie :)

tjejen är 25% schäfer istället för labrador (inte samma kull)

Shit pommes frites. Det var inte någon enkel blandning. Eftersom du inte har köpt den än så vill jag å det bestämdaste avråda dig. Huskyn har extremt mycket jakt, de är i princip omöjliga även för mycket erfarna människor att ha lösa. Border collie-inslaget kan göra att du får en hund som kräver att få valla för att vara lycklig, men kombon med huskyn kan göra att den blir alldeles för stygg mot fåren för att det ska vara möjligt. Labben/schäfern balanserar inte alls de här anlagen som vissa verkar tro.

Det finns massor skrivet om misslyckade blandningar på både detta och andra forum. LÄS INNAN DU KÖPER!
 
Sv: Valpar 2011

Hoppsan, vilka blandningar..
Vad är tanken att du ska göra med vovven?
Låter som att det kan bli en rätt så krävande hund..

Ja ska självklart träna oerhört mkt med den. kanske tävla agitly med den om den tycker de e kul o funkar för de annars så får vi hitta något annat att göra.. Den kmr bo på landet så springa av sej kan den o har mkt vana hela min släkt av större hundar speciellt border collie o rottweiler.. har läst på allt ja kan hitta om dessa raser o tycker inte de låter för krävande för min smak o vet att denna uppfödare e seriös o fött upp måga bra hundar o fint psyke .. Har tillgång till ett ställe där hunden kan tränas oxå när som helst ..
 
Sv: Valpar 2011

Men du har ingen aning om den fysiska och mentala hälsan och inte heller hur alla raser träder fram när de slås ihop. Är det inte bättre att öka förutsättningarna för att få en trevlig och följsam vän och träningskompis och bestämma dig för en särskild ras som passar dig bra?

(Som du dessutom kan tävla med i fler grenar om du får lust.)
 
Sv: Valpar 2011

Ja, det låter verkligen som en seriös uppfödare :grin:

Jag tycker du ska läsa Cillamuffins inlägg noga, hon förklara bra vad som troligt kan hända!
Och jag håller med Vildarna, varför inte skaffa renrasig hund?
 
Sv: Valpar 2011

*lån*

Nyfotade bilder på några av fröna

bus5.jpg


bus3.jpg


bus4.jpg


bus7.jpg


bus6.jpg
 
Sv: Valpar 2011

Nu till alla er som inte tycker då ja ska skaffa den där blandras valpen !...

Tror egentligen att många missuppfattat mej ! .. Ja har växt upp med hundar. Min mormor är förtids pensionär och har all tid i världen att gå promenader med hunden . Morfar jobbar på hunddagis och de har båda haft hund inprincip HELA sitt liv!.. både renrasiga hundar o blandraser .. nu har de en blandras rottweiler/schäfer, ingen lätt hund från början .. de har tränat honom och uppfostrat honom till en underbar hund som är väldigt lydig . Det är hos DOM hunden kommer att få bo. deras nuvarande hund börjar komma till åren och de känner behov av en till familje medlem .. De är människor som inte bara skaffar en hund , inte ja heller utan detta är noga genomtänkt och de/vi är mycket väl medveta om att de är aktiva hundar. men som ngn sa att de krävs flera timmars kilometrar promenader stämmer INTE! dock krävs aktivering av hjärnan. i form av träning av olika slag . det gör hunden mer tillfredställ än vad en promenad kan göra . visst skall man promenera men som nåon sa flera timmarp per dag stämmer inte! Ja anser att det beror på ägaren hur hunden blir till STOR del, en rottis i fel händer tex kan gå väldigt fel. Men denna hund hamnar INTE i fel händer . Tror ni missuppfattat mej helt. mormor och morfar har aldrig gjort sej av med en hund eller omplacerat utan de har fått stanna livet ut. blivit trygga individer som mått väldigt bra. förtjänar inte denaa hund det??
 
Sv: Valpar 2011

*kl*

Jag blev med "valp" igår, han blir visserligen 8 månader den 25e februari, men nästan valp. Helt underbar. Kommer att tränas och eventuellt tävlas i både lydnad, agility & freestyle. Och mycket aktiviteter tillsammans med syrran & hennes pappis.
 
Sv: Valpar 2011

En husky kräver mycket motion och inte bara mental aktivering. Hur en sån ras blir kan man inte förutspå, oavsett ägare.
Rottis/schäfer känns spontant som en lättare hund än bc/husky/schäfer (eller labbe).
Jag reagerar på korsningen i princip oavsett ägare, och tror de flesta andra gör det också... Och ingen av oss vill vara otrevlig utan bara hindra er från att få en extremt krävande hund på halsen. Klarar din mormor och morfar av det aktivitetsbehovet om 10 år?

Ferrarri: Kul! Hur många har ni nu?
 
Sv: Valpar 2011

Absolut, den kräver mkt motion . men ja anser att hjärngympan e oerhört viktig med .. Verkar som många hakar upp sej på för att de är huskey i? en väldigt liten del huskey dock .. kan man någonsin förutspå någons hund mentalitet HELT? Nej men både både mamman och pappan finns på plats att se.. Nu är de ju så att hundar liksom människor ärver vissa egenskaper.. de DOMINANTA egenskaperna!

De tittar på individen o bildar sej en egen uppfattning hur den skall vara.. ÄR de BÄTTRE att denna hunden hamnar hos en ICKE erfaren människa ?? Och ja mormor o morfar har ork om 10 år med sedan kommer alltid ja och min underbara moster som oxå kan en hel del vara cdär för hunden, träna den och ev ja även tävla om den funkar för de!..

Blir bara irriterad på att folk ska lägga sej i MITT/VÅRAT val av hund! ... när de inte har någon alls aning om hur ja är som person. Känns som vissa bara har emot hunden för det e en blandras :(
 
Sv: Valpar 2011

åh gud, det var det sötaste!! :love:

kl

vi har en schäfervalp på snart 4 månader här hemma! han är hur rolig som helst och sköter sig förvånansvärt bra. när vi var ute nyss började han springa mot en man som gick mot oss, men stannade och vände direkt på inkallning! :bump:

lyckas inte lägga in bilder från FB just nu sen de ändrat o haft sig men han har en egen tråd här på hund.. :angel:
 
Sv: Valpar 2011

Nej det går aldrig helt att förutspå men en renrasig går betydligt BÄTTRE att förutspå iom att homogenitet just är det som gör en ras...
Nej det är inte bara dominanta egenskaper som nedärvs.
Ja det mentala är jätteviktigt, speciellt eftersom det är så mycket bc i. Du riskerar därför att få en hund som kräver extremt mycket både fysiskt och psykiskt.
Förstår inte varför man vill ta risken och framförallt inte om man är tävlingsintresserad.

Men fine, klart det är erat val. Och nu är vi massa OT.
 
Sv: Valpar 2011

Kan bifoga en valpbild på underverket sålänge, nya kommer så snart kameran är lagad :)

0_MG_0644-300x219.jpg

Bentley 5 veckor, taget av uppfödare
 
Sv: Valpar 2011

Jag tror inte att det är någon i tråden som tycker att ni är dåliga hundägare. Det är inte det som tråden handlar om. Däremot ska man inte stödja blandrasaveln, eftersom den inte bidrar till någonting bra.

Man ska inte köpa en blandras eftersom man inte vet vad man får. Det handlar inte bara om temperament utan också om hälsan på hunden, men även att det inte finns speciellt många seriösa blandrasuppfödare. Är föräldradjuren till hunden ni ska köpa hälsotestade?

De flesta raser har krav på föräldradjurens hälsostatus. De måste tex ha godkänd höftledsrötgen, ögonlysning, patella etc. Detta för att minska sjukdomar som finns i de hundar som produceras. Vi vill att hundaveln ska gå framåt!! När man köper en blandras så köper man grisen i säcken. Sen kommer alltid frågan varför man från början avlade utanför rasen. För mig känns det väldigt konstigt att avla blandrasvalpar när man kan avla renrasiga valpar. Det är dyrt och tar massor med tid att föda upp en kull och då vill man gärna ha pengar för mödan tillbaka. Blandrasvalpar kostar inte lika mycket som de renrasiga. Så ska jag ändå ta en kull kan jag väl lika gärna ta en där jag får in så mycket pengar som möjligt, eller hur?

Där falerar blandrasaveln. För om man har en frisk tik att avla på, så avlar man med en meriterad frisk hane ur samma ras. För att det ger mer pengar, det ger ett bättre rykte och det ger valpar som är mer lättsålda till bra folk.

Enligt mig är det bara de som inte har friska djur eller som inte fattar bättre som avlar blandraser. Varför skulle man annars avla blandraser?
Argument som att man vill få fram trevliga hundar etc falerar också. Man får fram trevliga renrasiga hundar också liksom! Oavsett vill man inte köpa en valp från föräldrar som inte är friska, det kan bli mycket dyrt och mycket tråkigt att mista sin hund alldeles för tidigt eller behöva gå igenom processen med långvarig medicinering. Man vill heller inte köpa valp från en okunnig uppfödare, eftersom man inte vet om valparna under uppväxten har fått vad de behöver.
 
Sv: Valpar 2011

TACK för att du skrev detta, jättebra sammanfattning, avvägd och saklig :bow:!

KL

Även om det finns trevliga individer av blandras så är blandras"aveln" oseriös och borde inte gynnas på något sätt, just av de anledningar som Ramona nämner. Det är ju inte precis de friskaste, duktigaste och mentalt bästa renrasiga hundarna som går i blandrasavel...
 
Sv: Valpar 2011

Nyss var uppfödaren seriös och bra, nu behöver valpen "räddas" från att hamna i ett dåligt hem? Nu blir jag riktigt förvirrad.

Det är ditt val och din hund, jag försöker bara varna dig. Det är så hemskt onödigt att vissa misstag ska behöva upprepas om och om igen, bara för att folk har en övertro till den egna förmågan. Som du kanske ser så har jag varit medlem på forumet i några år, och du kan inte ana hur många trådar jag läst där folk är helt desperata när den ulliga gulliga valpen har förvandlats till ett monster.

Vill du tvunget ha en blandras (som kan vara jättefina hundar! Jag har två själv!) så försök välja en som har lite bättre förutsättningar. T ex schäfer-labbe, de brukar bli rätt trevliga. Eller om hunden främst ska vara sällskap till dina morföräldrar, kanske någon golden-labbeblandning av utställningstyperna.

Det är just blandningen av husky och bc som får varenda varningslampa att börja blinka hysteriskt. Båda raserna är superspecialister inom ett väldigt smalt område, samtidigt som de har HELT olika mentalitet. Kort sagt, inga raser man bör blanda med och särskilt inte med varandra. Du kan vara HUR duktig som helst, men om hunden är kokko i bollen så hjälper inte det. Man kan inte träna bort de medfödda anlagen. För att göra det riktigt otrevligt så syns det inte riktigt hur hunden kommer bli förrän hunden har blivit riktigt vuxen vid ett par års ålder. Då har ni ju hunnit fästa er vid den ordentligt :(.
 
Sv: Valpar 2011

Håller med. Just Husky och BC måste vara en av de mest värst tänkbara blandningarna man kan göra. Jag förstår inte alls hur uppfödaren har tänkt här. Vad är det för slags hund de tror att de avlar fram?

Vill även inflika att det INTE är enbart de dominanta anlagen som kommer igenom, man ska även ha i åtanke att dominanta anlag inte behöver vara positiva anlag. Det är nämligen inte så magiskt att valparna enbart ärver sina föräldrars goda egenskaper, tyvärr! Vore det så väl hade varenda hund som existerar varit supertrevlig!
 
Sv: Valpar 2011

Vi köpte en blandras i höstas. En Aussie/Golden. Det var en i allra högsta grad tjuvparning och dom fick på köpet 10 st små valpar.
Pappan är en utställningschampion och mamman också superfin. (hälsotestad,höftröntgad) Mamman skulle man ta renrasiga valpar på, men så skedde detta. Hon blev väldigt stressad av alla valparna, så dom beslutade att inte para om henne.
Våran kille har fått SUPERLYNNE. Kan inte komma på en enda dålig sak med honom..

Australien Retriever (Golden-Aussie) försöker man ju även få till en egen ras i USA.

gooooli_130321157.jpg


/Therese
 
Sv: Valpar 2011

KL

Nu har jag fått veta att tiken jag väntar valp från är konstaterat dräktig! :bump::bump:

Vi väntar spänt på 20 mars då valparna är väntade och håller tummarna för att det är ett helt gäng korrekta tikar i kullen!
Det är väldigt många som vill ha valp från den här kombinationen och självklart är det fler än jag som söker just korrekt tik..

Nu håller vi på att planera in resa till Tjeckien, åker förmodligen dit för besök när valparna är drygt 4-5 veckor :laugh:
 

Liknande trådar

Hundavel & Ras Vi står på kö på en hanvalp, och har varit med från start, redan i september tog vi kontakt med uppfödaren som väntade på att tiken...
2
Svar
26
· Visningar
2 518
Senast: Sel
·
Hundavel & Ras Konstig rubrik kanske, men.... Vi förlorade vår hund under julhelgen, hon blev nästan 16 år, så det var väntat. Men ändå är vi nog lite...
2 3
Svar
50
· Visningar
2 885
Senast: Digbil
·
Hundträning (OBS! Långt inlägg) Hej! Jag har en border collie tik på över 1 år som jag har fått lite problem med i vallningen, annan träning och...
2 3
Svar
58
· Visningar
6 486
Senast: Ragdoll
·
Hundavel & Ras Nu kommer ytterligare en ”vilken ras ska jag köpa” tråd… Jag söker efter en liten, glad hund som älskar långa promenader i skog och...
2 3 4
Svar
66
· Visningar
10 063
Senast: hundtant
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp