Vad gör vi? Del CLXXXIV

Status
Stängd för vidare inlägg.
Suckar åt mig själv. I lördags jobbade jag långt pass och gick även långpromenad med hundarna. Igår började jag dagen med en långpromenad, sedan jobbade jag 9:30-18. Var helt jäkla slut efter det, fick skjuts hem, åt middag och kraschade i sängen. Vaknade till vid 2-3 inatt för att ena hunden behövde ut.

Idag är jag ledig. Klockan är bara 9. Jag har ätit frukost, rastat hundarna och parkerat i soffan. Och nu är jag allmänt obekväm för att jag "inte får något gjort" :meh: Rent logiskt fattar jag att det är klokt att vila upp sig, att det är helt ok att ta en lugn morgon oavsett en ledig dag, och jag har planer för senare idag när viktiga saker ska bli gjorda. Jag har alltså t.o.m. planerat för att kunna ge mig själv lite vila nu. Och ändå sitter jag här och vill rusa iväg och typ storstäda hela huset, träna hundar, laga ordentlig mat osv istället för att sitta i soffan. Det enda som hindrar mig är att jag inte orkar, och så blir det jobbigt mentalt för att jag fysiskt inte orkar. Jävla hjärna. Jag vill bara koppla av.
 
Jag hoppas du lämnar någon recension på nätet? Det ser ju väldigt trevligt ut annars, synd om de inte tar hand om betalande gäster. :(
Ja det är planen. Vi har också mailat, så vi får se om det kommer något svar där. 😅
Utöver att jag inte fick det laktosfria som jag beställt så fick vi tex vänta 40min (!) på att få varmt tevatten. Jag (och en låååång kö med andra) stod i kö i nästan 30min för att få köpa fika till sonen (som inte äter Afternoon Tea) medan personal bara gick runt och log mot oss. Vi sa till flera gånger och fick bara svar att ”vi jobbar så fort vi kan”. Nja? Tillåt mig tvivla?
Jag stod då som nummer två i kön, så det berodde inte på lång kö att jag fick vänta - utan på att personalen ignorerade oss.
När personal slutligen kom till kassan så erbjöds jag en (1st) småkaka á 15kr som kompensation för väntan. 😂 Bara ”Ah tack, det gottgör allt!” 🤣 :banghead:

Allt som allt så började sittningen 14.30 och vi kunde börja äta 15.15. 🤣 Känns helt sjukt att betala över 300kr per skalle för en sån här upplevelse. 😆😫🙈
 
Fick prata med bonuspappa idag på morgonen. Han är vaken och har inte ont men behöver vara kvar på sjukhuset några dagar på intensiven. Är fortfarande orolig men det går framåt tack och lov.

Trött och fryser på jobbet. Känner mig fortfarande risig men inte nog för att gå hem.
 
:rage: :arghh: Fick just höra att fastighetsskötaren inte kommer sätta på elementen i år om det inte understiger 20 grader (där de mäter och inte här inne). Förra året satte de på elementen. Men det blir för dyrt enligt dem. Jag har redan en halsduk på mig och fryser om fingrarna. Ska köpa och ta med mig en termometer för att kolla temperaturen här inne.
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

Tjatter Hårt arbetande kisse är sur efter att ha blivit väckt pga fotografering... 57 58 59
Svar
1 164
· Visningar
34 805
Senast: MJLee
·
  • Låst
Tjatter Jag stör mig på den här årstiden och allt mörker. Har svårt att sova då kroppen har problem med att skilja på kvällsmörker och nattmörker. 100 101 102
Svar
2 027
· Visningar
94 120
Senast: Görel
·
Tjatter Jag har beställt ett mjukisdjur som kallas kärleksuttern. Det är alltså ett mjukisdjur för vuxna som sover dåligt. Den har flera... 2 3
Svar
54
· Visningar
5 263
Senast: Migo
·
  • Låst
Tjatter Jag sitter och jobbar. Oklart vad katten gör men det är något som låter... hon var iaf ute tidigare idag. Edit: Tydligen dödar hon en... 99 100 101
Svar
2 001
· Visningar
64 865
Senast: tanten
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp