Vad gör vi? Del CCX

Har varit sjukt trött efter massagen. Det var jag inte beredd på alla. Har legat i soffan hela eftermiddagen och kvällen, halvsovit, inte orkat göra något mer än en liten stund vid middagen som åts ovanligt tidigt då jag även var hungrigare än vanligt. Ska bli intressant att se hur jag mår imorgon.
Det brukar jag bli. Helt slut. Märktes framförallt när jag hade det efter jobbet till skillnad från när vi gick ifrån under arbetstid. På jobbet var det på nivån att man funrderade på hur man tog sig upp för trappan... :p :p :p
 
Usch.
Imorgon ska jag träffa min diabetesläkare. Ung och relativt ny.
Fattar inte varför jag ska dit. Vad kan hon bidra med? Min hälsa sköts av njutmottagningen och alla prover de tog i torsdags togs även i morse till besöket på njurmottagningen.

Jag har haft diabetes sedan 1972, jag behöver inte utfrågas om jag vet hur jag möter en blodsockerdip. Eller råd om hur jag sköter fötterna.

Nåväl det är väl bara att genomlida.
Håll i läkaren (och tiden), du behöver en specialistläkare i internmedicin för körkortsintyget för diabetes och en nefrolog här (väl?) inte den specialist kompetensen….
 
Äntligen har foten börjat bli bättre. Slog antagligen i den på sidan rejält. Gör inte lika ont och svullnaden har gått ner. Skönt.

Pratade länge med lillebror som fortfarande är mycket deprimerad. Skickade ett jobbigt mail. Just nu känns allt bara deppigt. Äsch, ska kanske köra lite retail therapy och köpa några interna hårddiskar?
 
Känner mig trött och ska strax borsta tänder och kravla i säng. Har sett lite Arkiv X och tittar nu på The Walking Dead. Vill se när de är på motorvägen, en av de bättre scenerna ändå! Men sedan så blir det bingen!

I morgon jobba på plats, men börjar inte förrän 10, och därefter sjukgymnasten. Vi har APT också.
 
Fått upp pekskärmen till 3D-skrivaren på kullagrade skenor så den kan tryckas in mellan vägg och skrivare när den inte används, skrivaren ska aldrig flyttas och detta blev en kanonbra lösning annars hade jag haft en pekskärmsdator på bänken alldeles för lågt som skulle tagit plats i onödan.

Första testobjektet hann jag också med att köra och den går som den ska utan nåt som helst krångel så nu är det bara att köra på, en grej mindre att mecka igång.:up:
 
Dags att försöka varva ner och försöka sova. Är kräktrött men inte sömnig. Kanske ska lägga mig i sängen och läsa lite. Sätta på Junior Bake Off bakgrunden. Just de brittiska realityserierna, bakeoff, sewing bee etc är sådär myspysigt avslappnande.

Men jäklar vad duktiga barnen (10-13) är. Man får komplex :D
 
Åh nej! :eek: Du kan inte lägga ut en sådan bild så att en dansk ser det! :eek::D
Jag har abstinens och nu väcktes mitt sug igen ju! :D Och sky!!!!!!! :heartJag bor i helt fel del av Sverige känner jag ibland! Åh Gud!
*tittar snett på min rostade macka med smör och kaviar!*
Jag har mest sug efter deras wienerbröd med vaniljkladd, mandelmassa och choklad. 🤤
Men stjärneskjut ligger nära till hands med!
 
Hoppas ni haft en bra St. Patric's day och fick en leprechaun att avsloja var han's "pot of gold" ar. Sjalv glomde jag den har mycket viktiga dagen som alla affarer haft hyllmeter med allt fran guld krukor, shamrocks, och grona klader framme I en manad, eller rattare sagt sedan Valentine's day. Det ar ett himla firande hela varen, nagot jag tycker ar ganska trevligt ... nar Jag kommer i hag det. :p
 
Har varit sjukt trött efter massagen. Det var jag inte beredd på alla. Har legat i soffan hela eftermiddagen och kvällen, halvsovit, inte orkat göra något mer än en liten stund vid middagen som åts ovanligt tidigt då jag även var hungrigare än vanligt. Ska bli intressant att se hur jag mår imorgon.

Inte ovanligt alls efter en behandling, speciellt om en var mycket hård och stel. Jag är oftast inte trött numera efter en behandling för dels går jag regelbundet och dels är jag van. Men ibland blir jag tvärtrött ändå.
 
Sitter och slipar en kniv på en mugg så den är vass när jag ska skära lök senare till frukostomeletten. Här slängs alla knivar huller om buller i lådan och det finns inte ett bryne inom synhåll. Donerade en ny stekpanna istället för den astunga gjutjärnspannan de har, trots att jag är rätt stark är det svårt att hälla upp på tallriken om jag steker i den. Tror alla andra använder den nya nu istället.
 
Vaken för gud vet vilken gång i ordningen för att det nu var min tur att vara uppe med barnet men då sambon var påklädd och barnet sopslut tog sambon ut honom i vagnen.
 
Beror helt på vad du ska använda den till. Jag har enbart haft vanliga hederliga svartvita med e-ink. Exakt som en vanlig bok eftersom jag bara läser vanliga böcker i e-bok format. Det viktigaste för mig har varit att den varit så stor som möjligt eftersom mina ögon är kassa. Om du är ok med mindre skärm så är de inte så jättedyra. Jag vet inte vad jag skulle göra utan min läsplatta trots att jag har mobil och surfplatta.

Sedan går Kindle bort för mig eftersom jag inte vill vara låst vid deras format.
Jag hittade onyx boox, den kan du ladda ner appar i. Så det går att låna e- böcker från biblioteket direkt i läsplattan.
 
För första gången tog jag en joggingrunda före tuppen vaknade. Det är egentligen de bästa rundorna.
Kroppen var pigg. Höll på att krocka med två rådjur.
Nu har jag ätit en macka och dricker dagens första kaffe, det bästa. Tittar på Över Atlanten.
Jobb 8-17:30.
IMG_3422.webp
 
Åh nej! :eek: Du kan inte lägga ut en sådan bild så att en dansk ser det! :eek::D
Jag har abstinens och nu väcktes mitt sug igen ju! :D Och sky!!!!!!! :heartJag bor i helt fel del av Sverige känner jag ibland! Åh Gud!
*tittar snett på min rostade macka med smör och kaviar!*
Vet inte vart du befinner dig, men Backen i Linköping har fantastiska smörrebröd :)
 

Liknande trådar

  • Låst
Tjatter Vi är i fältkontoret och kisse har tom egen säng. Låång kisse! 99 100 101
Svar
2 000
· Visningar
59 381
  • Låst
Tjatter Kisse har snott husses plats i soffan. Jag sitter och betar av de sista jobbgrejorna för idag, sedan blir det middag från thaivagnen! 99 100 101
Svar
2 001
· Visningar
56 347
  • Låst
Tjatter Frost idag... men kisse skulle prompt ut direkt på morgonen ändå. Hon måste ju patrullera ägorna! 99 100 101
Svar
2 000
· Visningar
58 438
Senast: Krålus
·
Samhälle Om alla skall bli ekonomiskt oberoende och leva på sina investeringar. Vem skall då utföra allt arbete som behöver göras? Vad skall man... 2 3
Svar
46
· Visningar
2 563
Senast: tara
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp