Killaloe röstar
Idahoe,
Cirkus. Börjar leken med en hoppande banan. Mycket tema-snack i början och tycker att det är lite misstänkt med många som inte har koll på dokusåpor. Svarar
Mirtai med att det är en intressant tanke om
Ida är ond IGEN, eller att denne kanske alltid är ond
Tycker
Ida har en långsökt tanke om att Killa försöker hinta om en av specialrollerna i sitt första inlägg. Undrar varför någon inkl hon själv skulle hinta innan DL. Tycker det är misstänkt att Ida tillskriver Killa en hint hon själv var omedveten om att hon gjorde. Skojar om att Ida förföljer henne när hon röstar på Killa. Tycker det känns långsökt att hon skulle hinta om sin roll direkt i lekstarten då det inte skulle gynna henne det minsta och att det inte finns några onda roller utanför lyan som skulle vilja hinta till lyan heller. Tror Ida försöker hitta någon som är lätt att lägga en röst på och att som Mirtai påpekat ”behövde hjälp att hitta teorier” vilket inte känns bra för Killa. Ida skojar tillbaka att hon förföljer Killa.
Tycker det är konstigt att
Ida bara reagerade på
Lobelia och inte
Snurrfian, känns som selektivt läsande. Ida svarar med att varför rösta på den andra som uttryckt önskan om att vara på farmen istället för den första, känns märkligt. Killa fortsätter att om det är en anledning att överväga en röst på Lobelia så att Ida saknar en reflektion kring Snurrfian är det Killa reagerar på.
Cirkus skriver att om det funnits en ond utanför lyan så hade det varit en rätt rimlig teori, samtidigt att det är tveksamt om det skulle vara så tydligt. Killa instämmer och tycker att det är därför hon tycker Ida är ute och snurrar. Kan sedan inte släppa Idahoes röst och röstar på denne dels för den skull och dels för att Ida ber om hjälp att komma på teorier.
Skämtar om bokstaven L. Tycker Ida har en intressant resonemang om Lobelias statistik (
tror jag att inlägget handlar om, jag försökte gräva tillbaka så långt jag kunde men fick inte helt koll på det ändå kände jag). Tycker Cirkus resonemang är lite märkligt att LenaH skulle veta något om Snurrfians roll innan Snurrfian började med sina röständringar och undrar över varför denne utgick från att det skulle vara stort L i namnet när LL skrivit att Let kan vara både stort el litet.
Tycker spelare utan L i namnet beter sig lurigare än många med L i namnet. Tycker det är värt att kolla på övriga L. Tycker att
LenaH skriver mycket vettigt, vilket är oroande och något som gör henne misstänksam. Skriver att
Lobelia mestadels fokuserat på statistiken och att hon inte förstår den, men tycker det blir tokigt om man ska fokusera på deltagarna utan L pga statistiken. Tycker det känns som ett sätt att försöka leda bort misstankarna från alla med L vilket skulle kunna ligga i Lobelias intresse. Slutligen
bollen som haft dåligt med tid, och tycker denne flyter med i de inlägg hon skriver så av den aledningen känns hon misstänkt. Skriver att hon tycker det finns mycket mer omkring som är lurigare än de som har L i namnet.
Bollen frågar vad och Killa svarar ex cirkus röst som hon tycker känns märklig och lurig och att det känns rimligare att lägga en röst där än hos ngn som har L i namnet. Tror det kan ge sig mer efter nästa röstning om vilka man ska kika närmare på med L i namnet med i DL2 känns det inte som det skulle ge henne (Killa) så mycket. Skriver vidare att ponera om att en av fyra med L i namnet är ulv och om det är det enda som vi går efter så blir det många onödiga lynchningar av goda bara för att vi stirrar oss blinda. Är det flera ulviga så är det kanske vettigare att gå efter bokstaven men det vet vi inte. Killa ser vissa poänger med att rösta på L men tycker inte det är helt försvarbart att bara BoPa pga av en bokstav. Känns viktigare för henne att lägga en röst hon tror på än någon hon bara slarvar ihop. Röstar på Cirkus.
Rättar
Lobelia att det var
bollen hon skrivit flöt med och inte Lobelia, men Lobelia hade redan rättat sig själv. Svara cirkus att det är inte enda anledning till att cirkus får röster (att hon har ont om tid) och tycker det är jättebra att cirkus lägger en röst för att inte riskera att missa. Undrar varför det är uppseendeväckande att det inte blev en lynch med bara ”L”. Tycker att det är rätt stor chans att det slår mot goda om man tar en random spealre som inte agerar misstänkt bara för att denne råkar ha L i namnet. Risken är att man röstar ut två till goda som har L i namnet innan vi får tag på en ulv och under tiden kan andra ulvar smyga omkring i bakgrunden och göra skada. Tycker det blir galet att snäva ner och bara kika på fyra spelare och missa alla andra.
Nu när jag läser igenom igen så ser jag att det mesta verkar vara mer skrivet med skämt i sinne, det finns en hel del smileys i Killas inlägg som jag missade när jag läste igenom igår, men ändå tycker jag hon går på ganska mycket i samma spår och överreagerar mot en förstadags första röst (men inte så hårt som jag läste konversationen igår). Jag tycker oxå att Killa har mycket OT/Tema-prat vilket får henne att verka mer aktiv än hon är. Sedan noterar jag att det är en "chans" att det slår mot goda och inte en "risk".
Jag vet att min röst igår var "lam", precis som @LenaH tog upp, men det var Killas diskussion med Idahoe som stod ut när jag skulle kasta iväg en röst. Och efter den här genomgången är jag fortfarande misstänksam mot Killa.