Nej precis.Precis! Ömsesidig passion är roligt, även om det inte finns så mycket kvar att gå på när den klingar av (vilket ju också händer). Men i Voffs fall finns ju ingen ömsesidighet.
Min tanke med mitt inlägg var att förklara att killen inte nödvändigtvis är en stalker elle kontrollfreak eller ens svartsjuk (men givetvis möjligt det också).
Det kan vara så att han blev handlöst förälskad och/eller önskar så intensivt att ha ett förhållande att han blir kär i kärleken. Sådana män mötte jag ett antal när jag nätdejtade. Det kändes som om de redan levde ett samboliv, det var bara sambon som saknades och de blev överlyckliga över att ha funnit en möjlig statist i sin kärleksfilm.
Min känsla blev ju som Voff förstås, att det kändes som om det räckte med en kvinnlig varelse bara så var scenen komplett. Det behövde inte vara just jag.
Jag håller med er andra dock, jag ser inte vitsen med en andra träff om det inte fanns pirr. En andra dejt kommer inte utröna huruvida killen vill ha en tjej eller just Voff.