Sv: Väntans Tider - del 3
Nu är min fölvaka över för i år.
![Cry :cry: :cry:](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Just nu känns livet bra tungt.
Cozzan står sedan i måndags på Ultuna med fölet. Hennes sparkade ben blev akut sämre under midsommarhelgen. Efter röntgen konstaterades att infektionen spridit sig in i skelettet. Op var nödvändig. Med största sannolikhet skulle hon förlora det foster hon nu är dräktig med. Igår ringde de o sa att benet var så urkalkat av infektionen att det med största sannolikhet skulle gå av vid uppvaket om hon sövdes. Därför skulle hon bandageras o spjälas o stå på box hemma i 14 dygn med antibiotika. Sedan skulle hon röntgas på nytt.
I morse ringde veterinären o meddelade att Cozzan inte fick åka hem. benet hade svällt ännu mer trots antibiotika o finadyne direkt i blodet. De har nu snittat såret o satt ett dränage. Hon står spjälad upp till låret för att förhindra att hon lägger sig.
Hon är dock vid gott mod o gnäggar när man kommer.
Men efter det samtalet fick jag ett samtal av min dotter som gått ut för att rida.
Molly (Rastell -Blue Cashmere xx stoet) stod i hagen o stödde inte på sitt ben.
Sprang ner o det var helt klart att benet var av. Dygn 325.
Vetrinären var i gården bredvid så hon kom snabbt.
Hon ringde runt överallt. Ingen slaktmask fanns att uppbringa någonstans. Ingen ambulans.
Stoet var inte så smärtpåverkat. Ingen puls, inte svettig o hon tog tacksamt emot vatten o pulade lite i gräset.
Därför gjordes bedömningen att vi skulle försöka rädda fölet.
Hon gnäggade när släpet kom o hoppade på 3 ben in i släpet utan att vi ens hann be henne.
![Cry :cry: :cry:](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Stod som ett ljus hela vägen in.
Ut var det värre.
De tyckte att hon skulle backa ut vilket var omöjligt o det sa jag. Så hon plöjde sig förbi dem o hoppade ut framåt på 3 ben. Sen gick hon tappert in i uppvakningsboxen när jag bad henne.
Sen fanns hon inte mer.
Fölet...en otroligt vacker hingstunge efter Carland var pigg o alert när vi fick se honom som 5 minuter gammal.
Han hade prematura symptom som hängande öron, hängande underlätt, lite outvecklade hovar o sammetspäls. Han var dock ilsk som ett bi för att han tvingades ligga ner på båren. Det krävdes 2 pers för att hålla honom liggandes tills han kom till boxen.
Han fick syrgas, plasma o råmjölk. Bajsade o kissade som han skulle men orkade inte stå själv.
Jag for hem efter den råmjölk vi hade hemma. En fantastisk människa i Skövde som förlorat sitt föl igår kväll satte sig i bilen för att köra upp sitt nordsvenska sto till honom.
Men efter att jag kom in igen förvärrades läget ordentligt. En röntgen visade att hans lungor kolapsat. Men de ville inte ge upp ännu. Han kunde syresätta sig genom syrgasen o om man kunde hålla honom vid liv 2-3 dygn så skulle de kunna utvecklas.
Men tyvärr gick det inte att rädda honom.
Men jag vet iaf att jag gjorde mitt bästa för att rädda honom.
Hade gjort samma sak igen. Hade inte kunnat sluta undrat om jag avlivat stoet hemma om det kanske skulle gått att rädda fölet.
Veterinären som kom ut till oss kom senare in på Ultuna bara för att kolla läget.
Hon sade samma sak. Hon hade tagit samma beslut i samma situation igen.
Här har jag inte använt en försäkring på 7 år...så får man köra in 2 ston på 3 dygn...förlora ett av dem o ett föl. Läget för Cozzan är ovisst...men fölet finns nog inte kvar.
Nu håller jag bara tummarna för henne o att förs täcker upp detta kalaset.
Man ska se det positiva i allt sägs det...men det är svårt ibland.
Kom hem o stohagen är helt tom på ston o föl.
Chamis ägg har återbildats o hon går inte i brunst.
Arab stoet har dock inte gått i brunst o det kanske trots allt är något positivt.
Vill tacka Ancan för att du fanns där telefonledes o tack Borsalino för dina messkramar o stöd.
Nu går livet vidare ...men just nu med tunga steg.
Ps. Vad hon gjort för att bryta benet är en gåta. Hon har gått på en slät vall. Utan sällskap i natt. Men hon var jättelugn trots att hon var själv.Ds