Då skulle du ha sett The Wire när han var yngre! Han är ju bara jätteslibbig i The Affair![]()
Har ju sett The Wire! Han har åldrats väl
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Då skulle du ha sett The Wire när han var yngre! Han är ju bara jätteslibbig i The Affair![]()
Jag gillade de dubbla perspektiven på.saker. Och serien. Men jag tänker inte se tio säsonger!Otrohetshistoria med äcklig gubbe som trånade efter yngre tjej som också trånade efter honom och så gick de bara runt och trånade utan att något riktigt hände. Inte så länge jag såg i alla fall. Och sen har jag sett att det finns typ 10 säsonger och har de fortfarande inte fått till det när tian börjar så verkar det skitjobbigt.
Dessutom var jag sur på att den äcklige gubben spelades av han som var McNulty i The Wire.
Jag gillade inte ens de dubbla perspektiven, tyckte det var dåligt utfört. Annars brukar jag gilla otrohetshistorier.Jag gillade de dubbla perspektiven på.saker. Och serien. Men jag tänker inte se tio säsonger!
Sen gillade jag inte heller personerna. Men det gjorde inget i det fallet.
Häpp! Både partner och jag var förtjusta! Jag gillade sådant som att de såg olika kläder på samma person samtidigt, tex.Jag gillade inte ens de dubbla perspektiven, tyckte det var dåligt utfört. Annars brukar jag gilla otrohetshistorier.
Sant, det kommer jag ihåg! Att det var han i Pride alltså.Häpp! Både partner och jag var förtjusta! Jag gillade sådant som att de såg olika kläder på samma person samtidigt, tex.
Noah i serien spelas av samma som gör en av bögkaraktärerna i filmen Pride. Kul att samma är så olika! Han kunde spela bög! Det är det få som kan.
Jag vill verkligen följa den, men jag blir GALEN av det extremt långsamma informationsflödet.Superbra serie! Finns på URplay. Den handlar ganska mycket om hästens ursprung och de första ryttarfolken. Intressant inslag med amerikansk "hästgubbe" som ska rida in en nästan ohanterad tvååring. Sista avsnittet tyckte jag bäst om, den behandlar nutida hästraser från Jakuthästen som lever i -40 grader och ser ut som små feta nallar, till det arabiska fullblodet i öknen och den gigantiska brabanthästen.
Sådär, sträcksåg de resterande fyra avsnitten igår. Fortfarande intryck av hantverksmässigt välgjord produktion, och fortsatt frustration kring karaktärer som handlar irrationellt och ogenomtänkt på film. Men serien slutade med en iaf litet oväntad twist. 3,5/5Har nu sett 4 av 8 avsnitt av Heder, och gillar överlag. Välproducerat på alla plan, fast både jag och partner blir frustrerade när folk (läs: huvudkaraktärerna) titt som tätt agerar till synes irrationellt.
Blev inte så mycket klarare efter avsnitt två om man säger såJag gillar att det verkar vara en fanservice som du säger, känns som att de försöker då göra deras absolut bästa för att följa stämningen, känslan i böckerna och få med så mycket som möjligt. Jag läste någonstans att de har jobbet på manuset väldigt länge. Jag har inte läst böckerna själv men är nyfiken på hur det kommer att göras i fortsättningen
Och så är jag överdrivet förtjust i själva idén om dæmons![]()
I beg to differ! Clair Foy gör ju en stark rollprestation, och jag tycker även att Matt Smith är strålande. Men är såklart förtjust i Olivia Colman (och Helena Bonham CarterJag har börjat titta på The Crown som är lite småtråkig. Måste dock ta mig igenom två säsonger så att jag kommer till trean där Olivia Colman har huvudrollen. Hon är så jäkla bra. De båda huvudrollerna i ettan är dock rätt slätstrukna.
Nu blev jag sugen på att se filmen efter den recensionen. Får bli imorgon!Wow, har nu sett kvällens andra film, som också var en högpoängare! Nu var det True Story på netflix. En riktig tiopoängare!points.
Filmen är en dramatisering av verklig händelse, en true story alltså. Den handlar om en man som grips i mexico, som uppger sig vara någon han inte är. En journalist på The New York times har blivit påkommen med att twista till en story, och får sparken från The New York Times.
Någon kontaktar senare denna journalist, och frågar om han vet varför den gripne mannen i mexico använt journalistens namn. Mannen är gripen för mord på sin hustru och fyra barn, som han sen slängt i bukten där de bodde. Journalisten tar kontakt med mördaren som sitter i fängelse i väntan på rättegång.
James Franco gör en superbra roll som Longo, och Jonah Hill som journalisten.
Filmen var så jäkla bra. En måste se-film, precis som Clint Eastwoodfilmen som jag skrev om ovan.
Wonder som finns på Netflix. Såg den igår och lipade som ett barn. Så ledsam och fin och gripande. Verklighetsbaserad om en kille som föds med en desformation av sitt ansikte. Filmen tar vid när han ska böra femte klass i en riktig skola efter att ha varit hemundervisad fram tills dess. Mamma spelas av Julia Roberts och pappa spelas av Owen Wilson (❤). Väldigt fint gjord också. Från 2017.
Visa bifogad fil 39975