Vad gör vi? Del CCX

Kul att det fortfarande finns kvar. Vi hade lekbuss också när jag var liten 😄 Där man kunde låna spel, leksaker osv och leka med under tiden bussen var där

Ja visst. Åh det här jag aldrig hört talas om!

När jag var liten fanns det en karl som hade en lastbil som han gjort till varubuss som han åkte runt med på landet här och sålde matvaror; minns främst att han alltid slängde ut torrfoder till våra katter å att mormor alltid köpte geléhallon. Han blev visst miljonär sen och la av.
 
Snorar och hostar vidare men idag jobb i enskilt kontor så ingen behöver smittas. Jagar timvikarier inför sommaren och slås över vad många väldigt unga som sökt till vår verksamhet. Eller det kan kanske vara så att det är jag som börjar bli gammal :D
 
Blivit värre i förkylningen idag, feber och rejält ynklig. Blev svettig och andfådd av att ta hissen ned med soporna. Inte så rimligt.
Så idag ska jag bara vila upp mig och hoppas på att jag känner mig mindre risig imorgon.
Jag tänker att det låter troligare att du har åkt på en av de tre influensor som härjar, hellre än att det bara är en förkylning du hat.
 
Så trött. Min lillebror ringde halv ett i natt och var helt förstörd. Han och min bonuspappa hade ett speciellt förhållande. Tyckte först att han skulle åka in till psykakuten men det slutade med att jag pratade med honom i över två timmar. Min mamma flyttar idag och hon ringde och frågade efter min bonuspappas laptop som är otroligt viktig. De hittade den inte och jag fick nästan panik. Till slut sa en av hans barnbarn att han hade en mac dator som är inbyggd i skärmen och den var kvar. Pust. Så mycket att göra, och jag är så orolig för att mamma ska palla allt. Skulle ge vad som helst för att vara där och hjälpa till.

Försöker just nu få tag på ett av barnbarnen som hjälper till så hon kan se till att mamma äter lunch.

Som grädde på moset, jobbigt besök hos läkare. Nu vill jag bara gå och lägga mig och sova.
 
Vi har bokbuss här i mitt landskap med. Började som ett kulturrådsprojekt som blev permanent. Skitbra ute på landsbygden ju. Plus att den besöker alla förskolor! Är ju inte alla förskolor som kan ta sig in till biblioteket i centralorten.
Vi har bokbuss i Nyköping! Kör i de olika bostadsområdena! Antar det är för att främja läsning, framför allt hos invandrarbarn, då det ju i de områdena de kör är en del flerspråkiga barn. Tycker att det är en bra grej faktiskt!
 

Liknande trådar

  • Låst
Tjatter Vi är i fältkontoret och kisse har tom egen säng. Låång kisse! 99 100 101
Svar
2 000
· Visningar
59 279
  • Låst
Tjatter Kisse har snott husses plats i soffan. Jag sitter och betar av de sista jobbgrejorna för idag, sedan blir det middag från thaivagnen! 99 100 101
Svar
2 001
· Visningar
56 291
  • Låst
Tjatter Frost idag... men kisse skulle prompt ut direkt på morgonen ändå. Hon måste ju patrullera ägorna! 99 100 101
Svar
2 000
· Visningar
58 404
Senast: Krålus
·
Samhälle Om alla skall bli ekonomiskt oberoende och leva på sina investeringar. Vem skall då utföra allt arbete som behöver göras? Vad skall man... 2 3
Svar
46
· Visningar
2 517
Senast: tara
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp