Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Varför skulle det inte kunna vara sant?? det finns ju en del tvillingar som klarat sig, mina tex. Så varför skulle det inte kunna finnas trillingar, även om det är betydligt ovanligare.
Har aldrig hört talas om trillingfödsel på häst. Håller med CK om att det låter otroligt.
På ko föds det då och då trillingar, men inte heller där är det vanligt förekommande. Har aldrig varit med om nån sån födsel själv, men en kollega förlöste trillingkalvar en gång.
KL
Tvillingfödslar beror ju enbart på stoet, det är alltså inte hingstens fel att det blir tvillingar. En del säger att vissa hingstar ger mer tvillingdräktigheter men det stämmer inte utan det beror enbart på hur många ägg stoet släpper. Så skyll inte på hingstarna :smirk:
Mitt kallblod är trilling!
Alla tre lever och mår finfint idag 10 år gamla
Jag har ett sto som nedkom med tvillingar(E Levantos II) 2001.
Ingen av dom överlevde.
Morfar fick tvillingar på sitt ena ardennersto Marika 1976(?), där överlevde hingsten, men inte det lilla stofölet.
Angående ULLA 2424,född 1930. 1938 var året då hon fick dessa tre föl
En helt otrolig bedrift får man väl säga, men som sagt det gick ju bra för alla!
GÖREL: Vet du möjligen hos vilken uppfödare Ulla fanns, och vilka dessa båda stiliga män kan vara?
Sedan skriver ni nu olika. Görel att det var tvillingar först och du att det var sist så att bli irriterad över feltolkningar skall man kanske inte bli så lätt
....men du måste väl ändå hålla medom att det vore betydligt bättre om alla hade belägg för det dom skriver härinne...
TACK GÖREL...ännu en gång...
Haha, då skulle vi inte få många inlägg på Bukefalos i fortsättningen...:smirk:
Det finns ju dom som ständigt kommer med hur dumma påståenden som helst, dag efter dag, utan att det stämmer för fem öre.
Sedan skriver ni nu olika. Görel att det var tvillingar först och du att det var sist så att bli irriterad över feltolkningar skall man kanske inte bli så lätt
Olgaklara.
Igentligen är det väl skitsamma när vilka föddes och när.
Tvillingar först eller sist alltså.
Till andra.
I övrigt skulle jag också vilja ha konkreta bevis på trillingfödsel.
Alla som har en "basic"kunskap om hästens livmoder vet ju att det skulle vara en jättesensation med trillingfödsel.
AM