Så himla fint!
Men vad tråkigt att du blev otrevligt bemött i telefonen. På vilket sätt? Det är en rädsla hos mig, att inte bli tagen på allvar när vi ringer in. Har så himla svårt för att stå på mig i ett sådant läge. Sist gång ringde min man men de ville absolut prata med mig och jag tyckte att det var så himla svårt att svara på frågorna. Att vi har en timma in påverkar också, men jag vet ju att det finns många som har längre till förlossningen än så.
Ska börja med att säga att det är första gången jag blivit dåligt bemött, var ju 3e barnet nu och de har alltid varit underbara när jag ringt innan! Så det var nog kombon av att de var så fullbelagda och att vi inte riktigt förstod varandra. Så jag tycker inte du ska oroa dig
Men iaf, barnmorskan trodde inte på värdet jag mätt upp hemma, sa att jag gjort fel och att det ändå inte var så högt.
Hon sa även att min huvudvärk förmodligen berodde på att jag har småbarn sen innan. Hon pratade och skämtade samtidigt med en kollega om en annan tjej som ringt in så jag kände mig väldigt förminskad. Så glad att jag slapp ha henne under förlossningen
Men som sagt, alla andra gånger jag ringt in har de bara sagt att jag alltid är välkommen osv!
Och det var ju tur att jag åkte in, annars hade jag inte haft någon mer kontroll förrän 2 veckor senare, och då kanske det hade eskalerat helt med blodtrycket.