En till Maine Coon, en hona med färgen svartsköldpaddssmokeHelt rätt!
Vem är den nya lilla?![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
En till Maine Coon, en hona med färgen svartsköldpaddssmokeHelt rätt!
Vem är den nya lilla?![]()
Fullt rimligt!Jag har lagt handpenning på en katthona.Vi hann knappt vara kattägare i en månad..
![]()
Nån som använt/använder Feliway? Jag har just pluggat in en Feliway Optimum i vardagsrummet. Den ska vara extra bra/lugnande vid stress. Den är också nästan en hundring dyrare än Classic..både doftavgivaren och refillen. Just nu har jag en, men eventuellt blir det en till framöver (eluttagen är få och sitter väldigt illa till för ändamålet, bara..hade tänkt slänga ut en grendosa men det var ju No No enligt anvisningarna) . Vilket innebär att prisskillnaden blir rätt påtaglig när det ska köpas varje månad, åtminstone för mig. Vad är era upplevelser, är Optimum betydligt "effektivare" eller är Classic i princip lika bra?
Läste att du redan har provsmakat första portionen och tänkte att det var allt en hängiven kattägare som smakar på fodret innan katten får det serveratJag fick precis hem min första månadslåda med komplett rå diet till kisse, det ska bli jättespännande! Jag har hört jättemycket positivt om tillverkarna.Han har redan provsmakat första portionen med kyckling och lax.
Från Bella and Dukes.
Hade varit spännande!Läste att du redan har provsmakat första portionen och tänkte att det var allt en hängiven kattägare som smakar på fodret innan katten får det serverat![]()
Älskar min katt, hon är ju en omplacering så inget planerat. Men jag saknar min ras. Saknar verkligen det markbundna. Västa klättrar på allt som existerar. Öppnar dörrar, lådor m.m.Jag verkligen älskar "min" ras
Så himla enkla katter, snälla och trevliga katter
Prada är ju exemplarisk på alla vis och har ju varit från dag ett, använder aldrig sina klor, supermjuk i sätt att vara, livlig och busig på ett bra vis.
Hon var 6 månader när hon kom och nu innan Paisley kom har jag fått höra att det blir annat med liten kattunge, de röjer på nätterna, klättrar, river saker och förstör.
Paisley går och lägger sig med oss och sover i sängen tills vi vaknar.
Busar massor men håller sig på golvet precis som Prada. Tycker inte om höjder, vill inte ens hoppa upp på köksbänken med hjälp av pallen, den är är precis lagom höjd för henne, vill absolut inte högre.
Supersnäll och försiktig med klorna precis som Prada.
Vill alltid vara med och är så himla rar och gosig
Älskar verkligen mina katter, så underbara och perfekta![]()
Älskar min katt, hon är ju en omplacering så inget planerat. Men jag saknar min ras. Saknar verkligen det markbundna. Västa klättrar på allt som existerar. Öppnar dörrar, lådor m.m.
Eller så behöver du en liten fin katt för att göra dig gladare mitt i kaoset?Gud så olägligt. Jag kan ”få” en till liten britt om jag bara säger ja. Precis vad jag vill ha men som sagt så olägligt.
Ligger mitt i en skilsmässa. Blivande exmaken ska flytta ut om två veckor, jag jobbar 10 mil bort och ska ha barnen varannan vecka. Livet är så rörigt just nu att det hade bara varit oschysst mot en liten bebis att flytta in i kaoset.
Hela mitt hjärta skriker JAAAA förnuftet säger nej och fördelslistan har bara en punkt och det är att King Kong får en kompis. Nackdelslistan är mycket längreVarför just nu?! Kunde inte erbjudandet kommit för ett år sedan eller om ett år framåt?
Hur kommer det sig att de är ”konkurrerande”?
Min katt skänker mig massor med glädje. Han är faktiskt bara drygt ett år så han är inte direkt lastgammal och frågar du honom så är han mentalt fortfarande kattungeEller så behöver du en liten fin katt för att göra dig gladare mitt i kaoset?
du har ju ändå en vuxen katt som behöver omsorg så så mycket jobbigare blir det inte med en till?
Påminner mig om den gången jag hade lämnat in min bil på verkstad och hade min då 1,5-åriga dotter med mig i vagn när jag gick hem därifrån.Igårkväll när jag var ute med morrisen på gården säger en förbipasserande kvinna från en trappuppgång längre bort nåt i stil med ”ni med era jävla katter borde inte vara här utan gå nånstans. Hundar får inte vara här så då borde inte katter få vara det heller”. Jag blev så paff och trodde först att hon skämtade.
Vet inte om det bara var en katthatare eller om det var för att hennes sällskap hade en kund som blev väldigt intresserad av morris och såg lite svår ut att hantera. Att en vuxen människa säger så!