Det tror inte jag heller, och det är inte vad jag påstår.Fast jag skulle vilja se dig om din partner gjorde något som för dig starkt påverkade ert förhållande, du ville rasa och han bara sa Äh, det var ju inget.Snacka om förminskande av ens känslor! Det tror jag inte att du heller skulle ta så lättvindigt. Jaså jaja, det var inget, då så.
![]()
Men så länge vi är vid stabilt kynne när vi tänker på en sådan situation, tycker åtminstone jag att inget säger att den som rasar gör den "mer korrekta" bedömningen, så att säga. Och jag kan också lätt se villrådigheten hos den som rasar - vad ska hen göra, liksom? Jag kan inte se annat än att situationen har sina sidor för båda. Och det är inte självklart för mug att 100% av ansvaret ligger hos hen som inte rasar. Man har ju även ansvar för vad man rasar över - och inte minst för hur man rasar.
Att sen den som rasar inte direkt bekymrar sig om den villrådiges villrådighet, ligger ju lite i rasandets natur. Men just nu är vi ju vid stabilt kynne och kan resonera.