Dras alltid vargtänder?

Sv: Dras alltid vargtänder?

Fast hur kan du veta att det var vargtänderna ....
Jag har en häst som bara accepterar ett slags bett ( rakt stång med tungfrihet och kindkedja = så lite rörligt som bara går ...). Allt som är det minsta rörligt i munnen resultar i en förbannad häst som biter tag i bettet och kastar med huvudet!
Jag har själv ridit in henne och vet att hon har varit sådan sedan hon fick bett i munnen och hon har inga vargtänder och har aldrig haft!
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Jag pratade med min veterinär om det häromdagen och hon sa att så länge hästen inte har något obehag av dem så behöver man inte dra dem men visar hästen det minsta lilla obehag av bettet så tyckte hon att man ska ta bort dem.
Många drar dem ju på rutin för att hästen ska slippa få negativ erfarenhet av bettet medans andra väntar och ser hur det blir.

Så sa vet vid besiktning inför köp av vår pålle (då unghäst).
Vår vet med hästtandläkarutbildning höll med. Ett år efter köp, när hästen var 5 år, fick vi ta bort dem eftersom häst började få obehag av bettet.
Kompisens hästar har sina kvar - alla tre hästarna. Inga bekymmer med vargtänderna där inte!
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Jag hade en diskussion med min mycket erfarna och kloka hästvet för bara några veckor sedan.
Min femåring har sina vargtänder kvar. De är stora och sitter lite innanför de andra tänderna så vet tror inte att bettet ligger an. Hästen är hur fin i munnen som helst och visar inga tecken på obehag.

Vet tyckte inte det finns ngn andledning att ta bort dem "för säkerhets skull". När man frågar runt bland kompisar så verkar det finnas två läger: "Ta bort alltid ..." och "Ta bort vid problem ..." Lite mode kanske ...
Jag har bestämt mig för att de får sitta kvar så länge!

Jag fattar inte varför man skulle vänta tills hästen får problem med att ta bort dom?

Skall man då resonera likadant när det gäller sadlar? Jag har en sadel men jag kollar upp den först om det visar sig att hästen får problem med den.

Vargtänder har inte alls samma härdighet och tålighet som vanliga tänder. Bara för att hästen gått med dom i 10 år betyder det inte att det är säkert. Rätt som det är kan dom gå sönder.
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Ja, fast det är ju lika dant med människor och visdomständer ...
Tar du din barn till tandläkaren och kräver att visdomständerna ska dras ut så snart de kommer upp bara för att ganska många får problem och måste dras ut senare i livet?
Det gör inte jag i alla fall ....
Det hade varit intressant om någon kan visa på en vetenskaplig studie av något slag som visar på hur många hästar som får problem av vargtänder. Detta handlar ju om ngn form av riskbedömning som rimligen gör grundas på ngt annant än "tyckande".
 
Senast ändrad:
Sv: Dras alltid vargtänder?

Nu blandar du ju äpplen med päron. Visdomständerna tillhör våra ordinarietänder och de har en funktion att hålla ihop tänderna i munnen. En mkt liten del människor får problem med att de har för lite plats för alla tänderna och då dras visdomständerna ut. Det är alltså de som inte har fått "korrekt" avpassad storlek på sin käke som behöver denna åtgärd, långt ifrån något standard förfarande.

Vargtänder är inget en häst skall ha utan det är en så att säga genetisk defekt en helt övertalig tand som egentligen inte skall finnas där de ingår inte i normaluppsättningen tänder en häst skall ha.
Vargtändernas placering framför den första molaren efter lanen gör att de alltid är placerade där bettet finns. Vargtänderna är dessutom inga hållbara tänder på vissa hästar ser de knappt ut mer än som ett nubb och de knäcks mkt lätt av ett bett, överhuvudtaget så klarar de inte slitagemässigt påverkan från ett bett alls på samma vis som första molaren. Hästar är tåliga djur som inte alltid är så tydliga med att de har ont, så varför riskera att de går med obehag i onödan när det är ett så litet ingrepp att plocka bort dem så slipper man ens risken att de har ont av tänderna. De fyller ingen funktion överhuvudtaget där de sitter bara riskerar skada.

Jag gjorde iofs en bra affär en gång pga folk som inte plockat bort vargtänder innan de började rida in, en kanonhäst fick jag köpa för en spottstyver den var totalt omöjlig att rida in, hysterisk med bett på, reste sig på bakbenen och hade sig. Jag provade den en gång efter att jag fått hem den sen ringde jag min veterinär och vi började leta i munnen, en mörk fläck där hästen uppenbart inte uppskattade att vi tryckte ledde våra tankar åt rätt håll, remiss till specialist som tittade och anade samma sak som vi och satte skalpellen i hästen och det luktade inte mumma när han skar upp sen ägnade han en bra stund att med pincett plocka tandbitar ur såret för jo då det var en krossad vargtand som blivit överväxt av tandköttet och inte avslöjade sig mer än den lilla mörka fläcken. Och se där var roten till hästens problem blev en helt annan häst efteråt och jag hade gjort en väldigt bra affär och säljaren förlorat en hiskelig massa pengar helt i onödan allt för att de inte plockat en liten vargtand innan hästen började ridas.
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Fast hur kan du veta att det var vargtänderna ....
Jag har en häst som bara accepterar ett slags bett ( rakt stång med tungfrihet och kindkedja = så lite rörligt som bara går ...). Allt som är det minsta rörligt i munnen resultar i en förbannad häst som biter tag i bettet och kastar med huvudet!
Jag har själv ridit in henne och vet att hon har varit sådan sedan hon fick bett i munnen och hon har inga vargtänder och har aldrig haft!

Precis sådan var våran arabvalack. Han älskade bett som låg stilla och avskydde alla andra. Han hade inte sina vargtänder kvar.
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Ja, fast det är ju lika dant med människor och visdomständer ...
Tar du din barn till tandläkaren och kräver att visdomständerna ska dras ut så snart de kommer upp bara för att ganska många får problem och måste dras ut senare i livet?
Det gör inte jag i alla fall ....
Det hade varit intressant om någon kan visa på en vetenskaplig studie av något slag som visar på hur många hästar som får problem av vargtänder. Detta handlar ju om ngn form av riskbedömning som rimligen gör grundas på ngt annant än "tyckande".

Det är väl en rätt stor skillnad mellan människa och häst i det att människor kan tala om vart problemet verkar sitta i fråga om smärta - eller att de har ont öht . Hästar döljer smärta så länge det går .
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Gylle, mackan :bow:

Ni skrev precis det jag tänkte skriva (lite kusligt faktiskt :D).

Ingridl: Enligt bla Torbjörn Lundström och Ylva Rubin ett av dom vanligaste problemen som hästen kan ha i sin mun.
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Visst är det skillnad på människor och hästar. Fast så vitt jag vet är även visdomständer hos människor en genetisk variation ( jag har inga!) och ofta av sämre kvalitet än de andra tänderna.

Att hästar inte kan berätta när de har ont samt inte själva bestämmer över vilka behandlingar de ska utsättas för gör de etiska avvägningar vi som hästägare har att göra än svårare!


Jag ifrågasätter inte att hästar kan ha problem med vargtänder, men hur många hästar har problem? Finns det någon studie alls inom området?
Vet man hur många av de problem som man hänför till vargtänder som verkligen beror på dessa?

Hade min häst - den som hatar allt som är löst i munnen - haft vargtänder så hade jag med all säkerhet börjat med att dra ut dessa i tron att de orsakade problemet. Jag hade kanske än idag hänfört problemet till vargtänderna och att det "satt sig i huvudet" på henne. En uppenbart felaktig slutsats eftersom det uppenbarligen är något helt annat i hennes mun ( JA - hon är kollad av vet! ) som beror på normalvariation i anatomin som gör att hon vill att bettet ska ligga stilla.

Jag har så svårt för detta "antingen eller" resonemang. Vad är det för fel med att låta en häst som inte visar någon som helst störning i munnen ha kvar sina vargtänder för att ta bort dessa först om hästen någon gång visar tendens till problem? Man märker ju väldigt snabbt på en unghäst om den inte gillar bettet och kan då kolla om detta kan tänkas bero på vargtänder.
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Kan inte låta bli ...:devil:

Om du inte gillar liknelsen med visdomständer så kan vi ju ta blindtarmen istället ... Helt utan funktion hos människan men ställer till med livshotande problem hos en inte försumbar del hos befolkningen ... Bara att sprätta upp och ta bort då! Att knipsa av yttersta delen av förhuden på samtliga pojkar minskar bevisligen risken för livmodercancer för alla kvinnor ...Detta anser vi dock inte vara försvarbart.

Vad jag vill säga att jag har svårt för resonemanget att man rutinmässigt ska göra ett operativt ingrepp som man faktist inte vet är nödvändigt. Jag tycker att det är etiskt tveksamt helt enkelt. Det är inte riskfritt och orsakar sannolikt en del obehag och smärta hos hästen.
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Så var det där med att jämföra äpple med päron igen............

Sen bör du nog förbättra din kunskap om kroppen på samma gång, även om vi klarar oss utan blindtarm så har den faktiskt en funktion. En snabb googling för att slippa förklara själv gav tex denna info.

"Blindtarmens funktion
Blindtarmen har länge betraktats som en överflödig rest från evolutionen. Blindtarmens specifika funktion är ännu inte helt utforskad, men forskning visar att blindtarmen är en viktig del för vårt immunförsvar. Den hjälper till att producera vita blodkroppar och fungerar också som förråd för goda bakterier. Blindtarmen hjälper till att återställa tarmfloran om vi ätit t.ex. antibiotika som tagit död på tarmens goda bakterier. Om blindtarmen har opererats bort kan det vara extra viktigt att tänka på att använda probiotika efter medicinering för att hjälpa bakteriefloran att återställas."

För övrigt så är inte heller blindtarmsinflammation ens i närheten så vanligt förekommande som vargtänder ca 7% av sveriges befolkning drabbas någon gång i livet av blindtarmsinflammation, inte precis en siffra som skulle göra att man kunde motivera en förebyggande uttagning av ett organ som trots allt har en funktion och dessutom aldrig stör om den inte blir inflammerad, dessutom är de flesta människor kunniga att kunna förmedla att de har ont i blindtarmsområdet.

Utdragning av vargtänder går för det mesta på några minuter de flesta hästar behöver inte ens lokalbedövas och de står ändå snällt kvar, många gånger räcker det som sagt att ricka lite med tången så lossnar tanden direkt och kvar blir ett litet sår som läker på några dagar. Den enda häst jag någonsin haft som visat smärta några dagar efter är den som hade de stora jag visade ovan alla andra har varit totalt obekymrade efter.
Så hur motiverar man att hellre riskera ett livslångt lidande som hästen kanske inte visar så tydligt så att man förstår det jämfört med ett så enkelt ingrepp för att säkerställa att hästen aldrig riskerar detta lidande.
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Att ta bort vargtänder är oftast ett extremt enkel procedur. De gånger man måste göra större ingrepp för att få bort dom så har hästen oftast redan stora problem med dom. Oftast räcker det att hästen vilar munnen från bett bara i några dagar.

Som sagt enligt Torbjörn Lundström och Ylva Rubin är det ett av dom vanligaste problemen som hästen har med munnen. Det är inte ovanligt att vargtänder går sönder och att hästen går länge med det onda innan man upptäcker dom.

Frågan är snarare när hästen får problem än om de får problem.
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Om man inte vill dra vargtänderna på sin häst så får man låta bli och stoppa bett i munnen.
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Ni hävdar hela tiden att mer eller mindre alla hästar med vargtänder kvar får problem. Hur vet ni det? Finns det några studier? Jag köper inte resonemanget att hästar inte visar om de har obehag av ngt. Det är klart att de gör. Möjligen är vi människor för dåliga på att läsa dem och se de små tecknen dock. Jag vågar påstå att jag ser om mina hästar inte mår bra genom en snabb blick på dem o känner direkt när jag sitter upp om ngt avviker. Jag sköter o rider dem helt själv och har dem i princip livslångt, men det är inte alltid så lätt att hitta den x-akta anledningen däremot. Men visst - alla hästar lever inte under de förutsättningarna, hanteras av olika människor mm ..Jag tror dock inte att det är möjligt att bli överens i den här diskussionen. Antingen rycker man det är ok att göra ingreppet i förebyggande syfte eller så tycker man det inte. För min del så är jag inte kategorisk utan litar på min kloka vet och litar på hennes bedömning som på just min häst var: i nuläget onödigt ingrepp!
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

du kan väl börja med att googla så får du upp studier om både tandvård rent allmänt och åsikter om vargtänder!
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Jag tar alltid bort vargtänderna. De har ingen funktion och risken att de skapar obehag är stor. Har hästen väl fått problem är det svårt att bryta beteendet även när/om man tagit bort dem.
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Min poäng är att jag ju har en åsikt : min veterinärs. Hon är klok, erfaren och välutbildad. Vad är det för forskning hon i så fall har missat?
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Jag tog bort vargtänderna på min sto när hon var runt 3 år, då först var dom hanterbara. Dock...under sederingen bröt hon sig mycket illa, veterinären hade aldrig sett en häst göra som hon gjorde. Hon var halt i 1 år efter det och frågan var om hon någonsin skulle kunna funka igen. Tack och lov så gick det till sig och hon har inte varit halt en dag efter tillfrisknandet.

Den erfarenheten har gjort att jag inte tagit bort vargtänderna på valacken. Han är 6 år och rids med bosal och ytterst sällan med bett. Inga problem så här långt...
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

Vi lät en vargtand sitta kvar eftersom vi inte rider med bett alls, men det visade sig att den ändå påverkade hans tuggmönster och gav spänningar samt inpackningar.
Efter att den drogs så har han fått ett korrekt tuggmönster och inpackningarna försvann.
 
Sv: Dras alltid vargtänder?

...och jag har följt en hel del studier om bettproblem. Sammantaget har jag fått fram att tungan är den känsligaste delen och att det egentligen inte finns plats för bett i hästens mun överhuvudtaget. Skador på tunga, gom och haka...tänderna drabbades vid fel bettanpassning och handhavande. Vargtänderna var inte en självklar orsak utom då de var stora och så placerade att bettet kom in kontakt med tänderna under ridning.
 
Senast ändrad:

Liknande trådar

Ekonomi & Juridik Hej! Någon som var lite koll på hur jag kan gå tillväga i min situation. Långt inlägg men tyvärr nödvändigt för att förklara hela...
2 3
Svar
57
· Visningar
11 671
Hästvård Min 12-årige Irish Cob valack fick kolik söndag kväll. Igen. Han fick kolik tre gånger förra hösten (stod uppstallad i Frankrike) -...
Svar
5
· Visningar
3 040
Senast: Egonson_
·
Relationer Varning för vääääldigt långt inlägg! Jag skriver sällan personliga saker här men nu känner jag att jag skulle behöva andras syn på...
2 3 4
Svar
74
· Visningar
26 404
Senast: alazzi
·
Hundhälsa Min 4 åriga tik har börjat kissa inne nattetid helt plötsligt. Jag skulle behöva lite råd och inputs för nu har idéerna tagit slut på...
Svar
7
· Visningar
11 964
Senast: Nominous
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp