Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Status
Stängd för vidare inlägg.
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Åh va glad jag blev nu! Minns era bilder från för hundra år sedan och nu blev det ni två till slut! Vad härligt!!
 
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Tack! Ja, äntligen! Ridskolebarnen blev så ledsna när hon skulle säljas men när dom fick höra att det var jag som skulle köpa henne så var det okej. :D

Så nu jäklar ska hon bli finare än någonsin! :love:
 
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Fin!
Får jag fråga: Är det sand ni har innanför grindarna? Är det matta i botten?

Tack! Hon är jättetrevlig. Nej, tyvärr ingen matta men i år med all lera var vi tvungna att hälla ut ett lass sand så hästkrakarna kan äta hö utan lera o vara torra om fötterna nånstans!

Fiorano: Japp, hon kan trava!:love: Men ännu bättre är galoppen....och JA! klart jag ville ha en Grå men för att konkurrensen inte ska bli för svår så fick det bli en Grålla! :rofl:

Traceys: Tack! Ja hon är jättesnäll men har lite egna idéer...
 
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Ett stort grattis, mysboll!

Och även till novalis tomtebesök!!
 
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Att hoppa kanske inte alla dressyrare gör men tömköra och rida ut tycker jag nog de flesta verkar göra?
 
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Gud så roligt mysboll! Är du skåning? Trodde du bodde i Dalarna (typ?)
 
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Vilken liten skönhet :love: Får man vara så söt??

Nä, jag tror det blir böter :p

392295_156006034502624_100002796869229_156992_1385210527_n.jpg
 
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

KL
Bilder på mitt gamla fölsto f-01 e. Flemmingh-Shogun**. Är under igångsättning och är riden sporadiskt under tre veckor. Innan det har hon fått tre fölisar på raken och har precis blivit avvand från den senaste. Tycker att hon ser fin ut i kroppen för att "bara" ha skrotat i hagen sedan februari 2008.

Målet är att sätta igång henne lite försiktigt och börja med att träna. Om det känns bra kanske vi startar någon lättare dressyrklass så småningom.

1325018564_resized.jpg


1325018567_resized.jpg


1325018568_resized.jpg
 
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Självklart gör väl alla det, men det är nog inte alla dressyrare som får för sig att rida barbacka utan träns, och det är väl kanske det de flesta reagerade på. Men var glad att du har sånna ekipage runt om dig, för här är det då inte vanligt! :)
 
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Åh jag gillar ditt fina sto! Hon ser verkligen helt genomsnäll ut:).
 
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Grattis! Det var ingen dålig julklapp!! :D

Grattis till er andra också! Mysboll, vilken söt häst! :love:
 
Sv: Bildtråden på våra dressyrhästar, del V

Gud va kul! Kan du inte slänga upp en gammal bild? Hon är så himla fin :love:
Förstår att du måste vara glad, ni passar så bra ihop :)

*från en som läser mer än postar här på dressyr :angel:
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

Dressyr Ett litet sidospår, som kanske borde vara en egen tråd, men jag har precis insett att jag måste köpa nya sporrar om det blir nån tävling... 17 18 19
Svar
360
· Visningar
10 922
Senast: Hedwig
·
Kläder & Bli fin I en annan tråd fick jag förslaget (av @Cattis_E), att jag skulle skapa en särskild bildtråd för rosa kläder, så då gör jag det. Här är... 4 5 6
Svar
107
· Visningar
7 502
Senast: Lyan
·
Tjatter Ääääälskade filmerna som barn! Förra tråden IV 63 64 65
Svar
1 295
· Visningar
90 225
Senast: sthu
·
Utrustning Startar ny tråd igen då andra är över 100 sidor nu. Köpte teddy fodrade från Zaczess till slut, hade beställd från Alequi men fick dom... 20 21 22
Svar
423
· Visningar
22 209
Senast: MiniLi
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp