Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Du får skramla med godispåsen igen?Nu är frågan, var är katten?
Det är henne jag tappar bort oftast, men där har jag faktiskt ett laga förfall.
Funkar alltid eller skinka...Du får skramla med godispåsen igen?
Du får skramla med godispåsen igen?
När Amalia och jag delade lägenhet så hände det att jag tappade bort henne. Hon var försvunnen i mer än en vecka, men kattlådan användes så jag visste hon fanns nånstans på de 64 kvadraten.Nu är frågan, var är katten?
Det är henne jag tappar bort oftast, men där har jag faktiskt ett laga förfall.
Underskatta aldrig en liten katt.Jag börjar undra om hon gömmer sig med avsikt eftersom hon vet att då blir det godis när hon kommer fram
Funkar alltid eller skinka...
Låter som att du jobbar med killen jag dejtar Han är precis likadan.Kom precis till en insikt. Min kollega är en jättebra mental tränare för mig.
Jag är/har varit en person som aldrig svarar superärligt på random frågor. Typ "vad gillar du för musik?" Jag har blixtsnabbt analyserat personen i fråga och gett det svar personen skulle vilja höra.
Min kollega frågar underliga frågor hela tiden. Allt från "om du bara fick ha en och samma matlåda i ett år vad skulle det vara?" till svårare och mer existensiella frågor.
Grejen är att han aldrig lägger någon som helst värdering i svaren man ger utan fortsätter bara diskussionen med intresse. Det är aldrig "Höhö men är du allvarlig det skulle jag aldrig jag skulle...". Bara positivt bemötande vad man än svarar, följt av intresse.
Jag märkte i dag att jag helt enkelt bara svarade på hans underliga fråga, helt utan att tänka på om det jag svarade skulle vara rätt eller coolt nog.
En pytteliten grej, men ändå ganska mäktigt? För mig i alla fall
Förutsätter att katterna är intresserade av mat
Det är en härlig egenskapLåter som att du jobbar med killen jag dejtar Han är precis likadan.
Såna här?
https://sv.wikipedia.org/wiki/Vivlar
Tror det är snytbaggen som är vanligast här, de äter på små trädplantor och kan förstöra trädplanteringar. Men de går inte i matvaror. De är rätt stora, drygt en cm.
Vet inte hur vanligt det är med vivlar i matvaror här, mjölbaggen är väl vanligast men vet inte om det är en vivel.
Sant Queen funkar däremot fjädervippan på.Förutsätter att katterna är intresserade av mat
Vet du några såna?Nja, det finns väl kreditkort som är räntefria så länge fakturan betalas direkt?
Jag tror det är rätt vanligt även om avgifterna skiljer sig.Vet du några såna?
Vet inte om det gäller även för kontantuttag, mitt gör inte det iaf. När jag gör köp och betalar hela fakturan innan den förfaller så betalar jag ingen ränta men om jag gör uttag drar de en avgift + ränta och även om jag betalar räkningar med kortet.
Är ju olika villkor beroende på vilket kreditkort. För mig skulle det kosta att göra så eftersom det överskjutande beloppet ju räknas som ett uttag.Det brukar som sagt gå att ta ut i butik, alltså lägga på slutsumman. Vilket jag föreslog Då ska det, mig veterligen, inte kosta något.
Weevil = vivel, enligt google translate.Nej, weevils har en lang snabel liknande grej som de ater och i vissa fall borrar med (och ar en av de mest "successful" skalbagge arter ) Jag vet att de finns i sodra Europa, men kanske inte uppe i norr?
Weevil = vivel, enligt google translate.
Snytbagge är en vivel bland många.
Jag menade typ likadant, att den är vanlig här men de små som du beskriver kanske inte finns här.
Det var ju det jag menade ... ränta. Trodde det var underförstått att jag menade på skuldsumman.Nja. Inte på själva uttaget men på skuldsumman. Lite skillnad.
Om man betalar inom förfallotid kostar det ingenting - i alla fall på mitt kort.