Rutan for dummies

Lejonelle

Trådstartare
Nu har jag köpt en lydnadsruta och tänkte mina hundar skulle få börja introduceras för den så smått. Hur lägger ni upp det med hundar som är helt nya för momentet? Hur är det bra att börja? Vilka misstag ska man låta bli att göra?
 
Med Ila har jag använt lite olika strategier undet inlärningen. Började med leksak i rutan.
Nu håller jag på att lära Elvis och med honom börjar jag med target i rutan.

Tänk på att variera placering på rutan och avstånd så att hunden faktiskt söker rutan och inte bara springer en viss sträcka rakt fram.
 
Börja på väldigt kort avstånd och lägg t ex en musmatta i rutan. Men allra först måste du lära hunden sätta tassen på musmattan innan du blandar in rutan. När den kan det så börjar du på kort avstånd och förlänger efterhand.
 
Spara prylarna tills de behövs säger jag! Jag börjar UTAN target på den punkt i rutan där jag vill att hunden ska stå dvs en bit bak i rutan. Sedan jobbar jag ut avståndet. Musmatta etc läggs till efteråt om jag vill förbättra fart eller till de hundar som inte begriper på annat sätt.
 
Tack för alla svar! Använder ni alltid alla fyra konerna från start när ni tränar för att skilja rutan-koner från t ex rallykoner?
 
Nu har jag provat för första gången. Använde "osynliga hyllan" för att få in hunden i rutan och det funkade bra med tiken, hon kunde springa in i rutan från några meter efter att ha försökt 4-5 gånger. Hanen var lite mer trögfattad och behövde retningen att jag gick in och låtsades pyssla med något därinne. Men båda var riktigt duktiga tycker jag.
 
Hur belönar ni det här momentet i början? När hunden sprungit in i rutan? När hunden stannat i rutan? Belönar ni i rutan eller kan ni kasta en leksak så hunden får springa ut själv?
 
Hur belönar ni det här momentet i början? När hunden sprungit in i rutan? När hunden stannat i rutan? Belönar ni i rutan eller kan ni kasta en leksak så hunden får springa ut själv?

Allt det du skriver belönas! Variation är jätteviktigt tror jag. Det enda jag försöker undvika är att låta hunden springa ut ur rutan mot mig. Så belöningen ska helst komma i eller bakom rutan.
 

Liknande trådar

R
Övr. Hund Vi har fyra hundar i familjen. Två lite äldre, små herrar (en papillon och en blandras), och två unga retrieverherrar (en på snart två... 2
Svar
26
· Visningar
2 393
Senast: Raderad medlem 147980
·
Övr. Hund Hej! Först och främst vill jag vara tydlig med att jag ALDRIG skulle skaffa en hund om jag inte är absolut 100% säker på att jag har... 2 3
Svar
43
· Visningar
2 181
Senast: __sofia__
·
Övr. Hund Låt oss snacka lite hundburar till bilen! Vad för typ av bil, hund och bur har ni? Jag har i nuläget en stor kombi som mina föräldrar... 2 3
Svar
56
· Visningar
1 924
Övr. Hund Hej! Jag måste bara få skriva av mig. Vid ett flertalet tillfällen när jag är ute och går med mina två Cane corsos så möter vi... 3 4 5
Svar
83
· Visningar
5 607
Senast: Nota
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Uppdateringstråd 31
  • Senast tagna bilden XVI
  • Resa när man har hund?

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp