Sv: Hund + häst + jobb?
Det är ett pussel, men helt klart värt det för min eget välbefinnande!
Vi har 4 st hundar.
Och vi har också 1 häst, med 1 häst som ytterligare ev är på intåg.
Sambon och jag samarbetar så mycket vi kan både med hundar och jobbet. Arbetar på samma arbete, med samma tider och ansvar för ett team -vilket underlättar efterarbete, förplanering och kontroll på jobbet och eventuell övertid där. Min man är oerhört morgontrött (B-människa kallas det här, vilket gör att jag kallas A-människa

) så jag motionerar hundarna ibland ihop och ibland i två omgångar tidigt på morgonkvisten. Han tar några/alla hundar på eftermiddag på tur när/om jag ska bort på ev ridträning, klubbmöte osv.
Under arbetsdagen så byts vi av att se till hundarna på lunchen. Den andra fixar mat så att den som tagit på sig hundrastningen får möjlighet att snabbt kunna få i sig lite mat mellan "coachingen", uppföljning på agenterna och ev. telefonarbete. Har någon av oss möte med ledningen, täcker den andre upp.
Hundklubben har bra tider och det är jag som tar mig ann den största delen av att träna hundarna där. Har med mig 2 åt gången (1-3 gånger/vecka) plus den äldsta om han vill, en pensionerad sällskapshund som helst bara agerar publik eller gosar med tanterna. Lite utspridd Frolic så är hans kväll räddad.
De dagar jag tränar hästen för instruktör (1-2 gånger/vecka, sker mindre under vintertid p.g.a. de "dåliga" vägarna och underlag), blir det sena kvällar - men hundarna är gärna med i bilen och får komma ut och hälsa och "snosa" före och efter passet, eller så sover de gott i bilen. De får ju ordentligt med motion på morgon (jag) och eftermiddag (sambon) och är glada att bara "hänga med" och få social träning.
2 av hundarna följer med och trivs i stallet. Tar med mig 1-2 per gång. Jack Russel Terriern får vara hemma med mannen eftersom det finns stallkatter (jakt=död). "Gamlingen" följer med ibland, men sover gärna i sitt lilla tyghus, hemma. Ska jag på ridtur, följer 1 av dem med eller så får de vara i sin(a) burar i bilen tills jag kommer tillbaka beroende på vad jag har för upplägg.
Det blir många timmar som spenderas på djuren, jag och min sambo får tiden tillsammans på kvällen och de gånger vi går tur tillsammans - plus att vi har möjligheten att få arbeta sida vid sida på jobbet. Och trivs mycket bra med det.
Men, jag kan faktiskt inte tänka mig något annat. Många tror att det är ett stressigt liv jag lever och visst, det finns perioder som är mer köriga än andra, men till 99% får jag god kvalitetstid. Djuren håller mina båda fötter på jorden, får mig avkopplad och ser till att jag får massor av frisk luft och behåller hälsan. Jag förstår inte vad jag annars skulle göra av alla timmar på dygnet!
Och, ibland lämnar vi in hundarna på kennel för en helg, då tar vi enbart egentid tillsammans eller i goda vänners lag - stallkollegan tar hand om hästen (hästen står inhyrd, vilket underlättar oerhört) - då bor vi på hotell, åker båt, cross, skidor f. ex och myser och gullar, beställer roomservice. Vi laddar också batterierna när vi hälsar på i Sverige där hundarna får träffa sina svenska hundkompisar. De kan springa fritt på gården. Vi kan dra ner lite på motionen för vår egen del.
Ska tillägga att jag och mannen tillbringar också en hel del tid ute i naturen (på lediga dagar), ute på fjället med hundarna. Sover ute i tält eller i "gaupahytter", fiskar och fyrar bål. Då slappnar vi av, hundarna får arbeta ännu mer och verkligen "vara hundar". Ljuvligt!