Ska ut med H och vänner på krogen imorgon i alla fall, och gå på utomhusbio med H på söndag. Känns som att oavsett var detta leder blir jag glad av det. H gör min sommar bättre.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
@Fibusen läste i andra tråden om att du blivit singel, vad trist! Ville inte skriva mera ang. det där men hoppast det ordnar sig för dig.
Säkert smartast att låta det smälta lite innan du börjar tänka på att träffa någon ny.
Blir nästan lite avis, hade hoppats att min sommar skulle bli lite mer spännande än den är. Men dessvärre inget utöver det vanliga. Snart 2 veckor kvar, jag överlever. Försöker ta en dag i taget.Ska ut med H och vänner på krogen imorgon i alla fall, och gå på utomhusbio med H på söndag. Känns som att oavsett var detta leder blir jag glad av det. H gör min sommar bättre.
Jag brukar må riktigt dåligt på sommaren och vara i allmänt kasst skick, så är förvånad över att denna sommar är så pass bra som den är. Jag mår bra och allt känns enkelt och okomplicerat, vissa stunder känner jag mig till och med lite lycklig. Precis vad jag behövde efter en vinter och vår med svår depression.Blir nästan lite avis, hade hoppats att min sommar skulle bli lite mer spännande än den är. Men dessvärre inget utöver det vanliga. Snart 2 veckor kvar, jag överlever. Försöker ta en dag i taget.
Jag blir glad för din skull, om det bara kunde vända här med.Jag brukar må riktigt dåligt på sommaren och vara i allmänt kasst skick, så är förvånad över att denna sommar är så pass bra som den är. Jag mår bra och allt känns enkelt och okomplicerat, vissa stunder känner jag mig till och med lite lycklig. Precis vad jag behövde efter en vinter och vår med svår depression.
Jag fångar varje tillfälle att hänga med folk, och H ger mig många sådana tillfällen.
Jag är också rastlös, därför ser jag till att göra roliga saker hela tiden när jag är ledig så aldrig rastlösheten hinner infinna sig.Jag blir glad för din skull, om det bara kunde vända här med.
I mitt fall är jag nog alleles för rastlös, klättrar på väggarna och längtar redan tillbaka till jobbet.
Vill dock ej ropa hej än då semestern ej är över, men få en känsla att det blivit lite av ett moment 22.
Jo, jag känner igen det också. Just den här killen visade på rätt bra taktkänsla först i alla fall, vi var två om att leda in på vissa spår, men han frågade och säkerställde att det var okej innan han gick in på detaljer osv... han frågade också innan han skickade en bild. Men sen har det varit mycket tjat som sagt. Han verkar dock ha lugnat sig nu efter min lama respons.Tycker det oftast blir så, har man väl börjat skriva om sex så spårar det ur helt . Och femtioelva kukbilder ramlar in närmsta dagarna...
Roliga saker för mig är sådant jag inte brukar göra, men nu finns inget sådant att göra. Så det blir mest datorn som står för underhållningen.Jag är också rastlös, därför ser jag till att göra roliga saker hela tiden när jag är ledig så aldrig rastlösheten hinner infinna sig.
Ja, kompisen hittade sin karl på just Tinder och tycker jag ska regga mig där på direkt och bara börja snacka lite skit med andra för att få något annat att tänka på, men det är alldeles alldeles för tidigt för något sånt just nu.
Men vänta lite då ❤ För mig har det känts viktigast att inse att det är en process att komma vidare och att det går upp och ner. Känner jag för att swipe en dag så gör jag det, en annan dag inte. Det är lika rätt båda två. Eller för mig känns det iaf okej att det går upp och ner, hade jag fastnar i ett visst läge hade jag nog jobbat lite mer för att komma ur det typ. Men såklart chocken måste få ta sin tid på det vis som passar en bäst!
Så olika en kan vara. Jag skulle absolut kunna hålla handen på en första dejt. Varför inte liksom. Lägger ingen värdering av samhörighet eller trygghet i det alls. Men så är jag också väldigt fysisk av mig. Självklart måste det göras med samtycke och att kolla av vad den andre vill och är bekväm med, men jag hade verkligen inte fattat att just hålla handen var så laddat för så många.
Spinner vidare i mina tankar då...kramar ni den ni träffar på en första dejt? Alltså en hej eller hejdåkram tex.
Äsch, sitter i samma båt men orkar inte gräva ner mig i all ensamhetssorg. Istället försöker jag göra det bästa tills den dagen det ändras kommer (inte ens säkert den gör det, men tänker inte sluta leva på hoppet i alla fall). Hoppet sägs vara det sista som överger människan.Ja gud, självklart kommer jag vänta, jag är som sagt mest supertrasig nu.... Däremot så kom ju tankarna till vart jag någonsin kommer kunna hitta på någon ny i FRAMTIDEN. Bor som sagt i en liten håla, icke flyttbar, så oddsen känns skitkassa, så sitter och späder på min sorg ännu mer av det också. Jag kommer leva och dö ensam typ och tycker mest synd om mig själv.
Välutrustad? undra på vilket sätt?Från tinder, profiltext, ingen bild på honom:
"Väldigt välutrustad halvung man. (Bildbevis finns förstås vid intresse.) Dessutom djävligt trevlig och mer än genomsnittligt attraktiv. (Bildbevis för det finns givetvis också.) Lever enligt devisen att "välhängd" och "väluppfostrad" inte ska behöva utesluta varandra."
Jag känner att jag behöver se bevisen...
Välutrustad? undra på vilket sätt?
Välutrustat boende, fordon kanske?
Från tinder, profiltext, ingen bild på honom:
"Väldigt välutrustad halvung man. (Bildbevis finns förstås vid intresse.) Dessutom djävligt trevlig och mer än genomsnittligt attraktiv. (Bildbevis för det finns givetvis också.) Lever enligt devisen att "välhängd" och "väluppfostrad" inte ska behöva utesluta varandra."
Jag känner att jag behöver se bevisen...
Jo, jag känner igen det också. Just den här killen visade på rätt bra taktkänsla först i alla fall, vi var två om att leda in på vissa spår, men han frågade och säkerställde att det var okej innan han gick in på detaljer osv... han frågade också innan han skickade en bild. Men sen har det varit mycket tjat som sagt. Han verkar dock ha lugnat sig nu efter min lama respons.