Inte_Ung
Trådstartare
Jo men det är ju dit som alla vill ta sig.Ja så är det, men det är bara 2 valutor som gäller. Medborgarskap(svenskt) eller PUT.
Vi kan ju inte låta de sökande svälta och frysa ihjäl under handläggningstiden.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jo men det är ju dit som alla vill ta sig.Ja så är det, men det är bara 2 valutor som gäller. Medborgarskap(svenskt) eller PUT.
Att "höra dit" är ungefär som att tillhöra en försäkring. Försäkringen kan och ska bara hjälpa medlemmarna som anslutit sig. Vi, som stat har även ett tillhörighetskriterium. Nämligen antingen ett svenskt medborgarskap eller ett uppehållstillstånd. Det senare säger till individen som erhållit det att; du hör till oss nu, nu tar vi gemensamt ansvar för vårt väl och ve.
Sedan har vi baserat på vår ekonomi tagit på oss att hjälpa andra som inte tillhör "vår grupp"
Det anser jag att vi ska göra, men inte till priset att "vår grupp" blir lidande.
Den gränsen är överskriden idag.
Staten tvingas att låna pengar, begränsa tillgänglighet till vård o omsorg pga resursbrist, allt för att hjälpa människor utanför "vår grupp"
Nej, och det gör vi ju inte heller. Men våra politiker börjar nu inse vidden av det hela. Vi har varken ekonomiska eller praktiska resurser att ta emot dagens mängder. Tillfälliga tillstånd, snabbavvisningar till säkra länder, ja tom begränsningar av inflöde till EU står ju uppe för diskussion.Jo men det är ju dit som alla vill ta sig.
Vi kan ju inte låta de sökande svälta och frysa ihjäl under handläggningstiden.
I Bhutan....Men arbetslösa är lyckligare än bönder.
De ante mig.
Var drar du gränsen för att din grupp lider för mycket för att kunna erbjuda andra skydd?
1 dag längre vårdväntan?
Råd med en chokladbit mindre i veckan?
En indragen tur i kollektivtrafiken?
Eller något jämförbart med det lidande krig och total avsaknad av stat, skola och vård som det innebär?
Tyvärr är dessutom dina samband inte ens sanna i någon större utsträckning. Lidandet för egna gruppen blir inte större för att vi hjälper fler till skydd.
Jodå det är bara att ta i litet.Vi har varken ekonomiska eller praktiska resurser att ta emot dagens mängder.
Det här är ju lite märkligtI Bhutan....
Bönder ligger näst sist på listan. T o m hemmafruar mår bättre.
Munkar däremot är väldigt lyckliga, de ligger precis under toppen!
Då så får vi lösa det.Dessutom visar ju en del läckor (via mail) att situationen är tämligen desperat
Jo...Alltså vilken spridning det är på landsbygden...
Jag drar gränsen när resurserna uppenbarligen inte räcker till.
Vad säger socialtjänsten i Malmö? Går de på knäna eller har de en bekymmersfri tillvaro.
Dessutom visar ju en del läckor (via mail) att situationen är tämligen desperat
Så jag vill nog hävda att allt talar för att vi överskridit den gränsen du efterlyser
Ditt resonemang liknar den gamle kuskens. Han skulle köra ut betor från stukan med häst o vagn. Men kom inte från platsen. För han hade hela tiden sagt till hästen: Orkar du den betan så orkar du nästa med. Tills vagnen brast pga överlast.....Jodå det är bara att ta i litet.
Svenska staten kan låna mycket innan den kommer till de nivåer som den Socialistiska regeringen hade lyckats med att arbeta upp under sin långa maktperiod.
En skuld som tämligen fort betades av när det behövdes.
Tur att jag mår så oförskämt bra dåJo...
Men så är det ju även i Sverige.
Bönder och självmord är ett stort problem.
Eller hästar och utlandsresor.Tyvärr är dessutom dina samband inte ens sanna i någon större utsträckning.
Ja och det är väl därför det råder panikstämning i finansdepartementet dåDe säger att de behöver mer resurser i form av personal och bostäder.
Varför åkte han inte två gånger alternativt hämtade en till vagn?Orkar du den betan så orkar du nästa med.
Intressant.Jo...
Men så är det ju även i Sverige.
Bönder och självmord är ett stort problem.
Varför åkte han inte två gånger alternativt hämtade en till vagn?
Man får tänka till litet när man får för mycket att göra.
Därför att han resonerade, att orkar hästen med den här betan, ja då orkar den med nästa med. Helt utan begränsningar. Just så som vissa resonerar när det gäller de praktiska och ekonomiska kostnader som är förbundna med asylhanteringen.Varför åkte han inte två gånger alternativt hämtade en till vagn?
Man får tänka till litet när man får för mycket att göra.
Så du menar att de ska få ligga kvar där de ligger?Dessutom är metaforen inte särskilt smart. De här betorna som lastas vill inget hellre än att hjälpa till att lösa transporten, bara vi låter dem.