Sjöberga, i inlägg nr 1319 (sd 3:e största partiet iv)skriver du ”-Nej, LBB har dragit helt fel slutsatser av det han framfört om du frågar mig - så det kan väl knappast kallas att ha rätt? Rätt eller fel beror ju på vart man vill.
Det är väl ingen som någonsin har påstått att Sverige har haft, har eller kan skapa en oändlig kapacitet att ta emot flyktingar vilket jag antar är det du tycker att LBB får rätt i? Annars vill jag ha källa på det också. ”
Vem disponerade ditt konto när det från kontot i fråga utgick en propå, att alla som kom och sökte asyl skulle få plats och var välkomna?
SD;s verklighetsuppfattning må ha varit extrem och framförallt inte diplomatiskt framför. Men nu har ju de flesta partierna börjat vända och inse allvaret. Tom. Ditt kära folkparti gör ånyo rätt för sitt epitet, pendelkråkans parti (läs svitjods berättelser) och ansluter sig.
Hur många är nu rasister fascister eller vilka öknamn du kan kläcka ur dig om meningsmottåndare?
Det är djupt tragiskt för människorna i fråga(flyktingarna), men samtidigt kan jag ju inte låta bli att stilla muttra, och
Eppur si muove* ...
Som akademiker torde du ju kunna lite språk o historia för att förstå
För oss andra så
*”och ändå rör hon (om solen)sig är en fras som skall ha sagts av
Galileo Galileiinför
Inkvisitionen1633, efter att ha tvingats avsäga sina läror att
Jordenkretsar runt
Solenoch inte tvärtom.