Eller hur! Fan drömmen alltså. Det var min mans idé och det ska bli så sjukt härligt!Wow vilken underbar plan med föräldraledigheten![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Eller hur! Fan drömmen alltså. Det var min mans idé och det ska bli så sjukt härligt!Wow vilken underbar plan med föräldraledigheten![]()
Mitt flasktips är att prova olika flaskor! Bästa flaskan vi har är en herobility, sen MAM och sist twistandshake (de suger och är endast i nödfall).Nån mer som blivit virrig? Letade efter nycklarna, hittade dem i handen. Satte in glass i kylen. Glömde vagnunderredet på fsk förra veckan, idag gjorde jag det igen. Glad att jag iaf inte glömt barnet
Jag är äntligen så pass smärtfri att jag kan gå kortare promenader och inte behöver ta smärtstillande. Jätteskönt! (Dock ej smärtfri, för nu har jag fått ont i en käkled)
Har provat att ge flaska, men det var inte populärt. Har du några tips @Aconite ?
Här varierar det lite men typ såhär:Hur länge sover era bebisar på dagtid och natten?
Helammar du?Här varierar det lite men typ såhär:
Hon är vaken 60-90 minuter i sträck på dagarna, sover sen 30-50 min. Vid lunch sover hon ibland en halvtimme, ibland upp till två timmar. Sen somnar hon för natten mellan 18 och 20 och sover till mellan 05:30 och 07 med ett eller två uppvak.
Har ingen aning om det här är mycket eller lite eller vanligt. Men så brukar det ungefär se ut här. Dottern är 3 månader.
Dagtid varierar det väldigt, framförallt beroende på om man kan sitta med honom eller inte. Får han sova på en på mage ganska upprätt kan han sova 2-3 timmar. Om man lyckas lägga ner på rygg sover han betydligt kortare, men oftast vaknar han direkt. Vakenperioderna är allt från några minuter (mat) till några timmar (då oftast skrikigt delar av tiden). Har inte jättebra koll eftersom jag försöker gå på signaler istället för på klockan. Men första barnet loggade jag sömnen och blev lite... besatt, tänkte försöka undvika det denna gången.Hur länge sover era bebisar på dagtid och natten?
Jag har visserligen en brio (britax) som jag tror är större än bugaboo i liggdelen men har köpt ett universalregnskydd. Täcker hela och fungerar bra för ossÄr det nån här som har barnvagnen bugabo fox 3? Det ingick ju ett regnskydd till den, men det skyddet täcker ju inte hela liggdelen av vagnen. Har ni några tips på ett annat regnskydd som täcker hela liggvagnen?
Måste ju ut med både hundar och barnvagn trots regn.️
Åh, vad tufft ni har detBebis är fortsatt grinig och pappa har svårt att trösta. Oerhört frustrerande för alla. Jag har svårt att förhålla mig till det, jag vill bara rycka åt mig bebis, men han måste såklart få hitta sitt eget sätt. En del av min frustration beror på att jag upplever att pappan ger upp ganska fort och att han liksom fortsätter med sånt som inte funkar.
Bebis accepterar inte heller längre att sova nån annanstans än på någon eller i rullande bil.![]()
Hoppar in från hösttråden bara för att säga att jag lider med dig. Jag brukar skoja och säga att hela södra Sverige har sett mina bröst eftersom min lilla endast nöjde sig med tutten i munnen, konstant. Inget annat dög. Jag hade en period när hon hängde I bärsele nästan varje vaken stund medan jag hade min höger hand om tutten och tryckte in den i munnen på henne... det spelade ingen roll om det var offentligt eller hemma, till slut gav jag liksom upp för fick hon inte som hon ville var det bara att ta på sig hörlurarna. Det gav sig, till slut. Nu kan jag skratta åt det men herregud vad sliten man var. Håll i och håll ut.Bebis är fortsatt grinig och pappa har svårt att trösta. Oerhört frustrerande för alla. Jag har svårt att förhålla mig till det, jag vill bara rycka åt mig bebis, men han måste såklart få hitta sitt eget sätt. En del av min frustration beror på att jag upplever att pappan ger upp ganska fort och att han liksom fortsätter med sånt som inte funkar.
Bebis accepterar inte heller längre att sova nån annanstans än på någon eller i rullande bil.![]()
Tack för tipsen!@Vira Vad fint att höra ifrån dig här i tråden. Låter som ni har det fint men bitvis tufft
. Skönt att ni är hemma båda två snart, då blir det nog lättare! Och kasta pengar på ”problemet” - vi har köpt allt som vi tänkt kan underlätta. Gym, stol inkl babysitter, sjal och mobil är det som funkat absolut bäst här
.
I början gjorde jag overnight oat varje kväll och åt till frukost medan jag ammade på morgonen. Lunch var också färdigfixat och gick att äta kall eller efter två minuter i mikron. Det hjälpte mig i alla fall mycket.
Jag går iväg, men det hjälper sådär - då tror jag ju att han gallskriker konstant oavsett vad som händer och blir stressad av detÅh, vad tufft ni har det. Förstår att det är väldigt frustrerande. Tror känslan av att vilja ta bebisen är väldigt vanlig men vad bra att du vet att han måste få hitta sitt sätt. Har du möjlighet att gå ut/gå i väg medan pappan ska trösta bebisen? Ta på dig hörlurar? Så du får en paus från skriken och han kan hitta sitt sätt själv.
This too shall pass får man upprepa som ett mantra bara.
Ibland inbillar jag mig att napp är svaret på allt. Om han bara tagit napp så [insert valfritt beteende]. (Och så undrar jag om det är vi som gör nåt fel i introduktionen när 2/2 barn vägrar både napp och vagn.)Hoppar in från hösttråden bara för att säga att jag lider med dig. Jag brukar skoja och säga att hela södra Sverige har sett mina bröst eftersom min lilla endast nöjde sig med tutten i munnen, konstant. Inget annat dög. Jag hade en period när hon hängde I bärsele nästan varje vaken stund medan jag hade min höger hand om tutten och tryckte in den i munnen på henne... det spelade ingen roll om det var offentligt eller hemma, till slut gav jag liksom upp för fick hon inte som hon ville var det bara att ta på sig hörlurarna. Det gav sig, till slut. Nu kan jag skratta åt det men herregud vad sliten man var. Håll i och håll ut.
Kvällsoro och att inte kunna lägga ifrån sig bebis alls är riktigt jobbigt. Hur gammal är hon nu?Varit så himla mycket, både av det jobbiga och av det mysiga med bebis att jag liksom backat undan från allt socialt ett tag inklusive buke. Kan konstatera att alla som sa att det är bra att ta mer gemensam tid i början än 10 dagar hade helt rätt och att vi borde ha gjort så, samt att alla med fler än ett barn uppenbarligen är supermänniskor
Det går fortsatt toppenbra med amningen, viktuppgången och vår lilla tjejs utveckling. På senaste mätningen för drygt en vecka sedan var hon 56 cm och vägde drygt 4700, så räknar med att hon nog ligger kring 5 kg nu. Och hon är stark i kroppen, lyfter gärna huvudet en del själv och viftar med armarna efter saker. För några dagar sedan kom första svarsleendet också och vi har fått en handfull svarsleenden var sedan dess även om hon mest ler i sömnen annars
På minussidan krånglar sömnen fortfarande, om än på ett annat sätt. Hon började till sist acceptera att ligga på rygg efter att vi kompromissade med babynest och hoprullade filtar som stöd, men senaste två veckorna har hon varit ledsen på kvällarna/första delen av natten och det tar timmar av ammande, vaggande, pilatesbollstudsande och promenader innan det till sist går. Under heja tiden är hon också så himla ledsen och arg - typ vill amma men slår och sparkar sig fri från bröstet,släpper för att skrika, hugger tag igen osv. Det hjälper inte heller att hon lätt kan bajsa 4-5 gånger under kvällen, och vaknar till vid blöjbyten. Och förstås vid pyjamasbyten, som vi måste göra hela tiden eftersom hon kräks ned flera pyjamasar per natt. Sista två nätterna har klockan närmast sig 3 innan hon somnat första gången. Det får i sin tur till följd att jag inte kliver upp förrän framåt 12-13-tiden om jag ska få tillräckligt med sömn mellan matningarna. Och då hamnar jag helt ur fas med mina egna måltider, i synnerhet som det kan ta lång tid innan det går att lägga ifrån sig henne ens för ett ögonblick efter att vi kommit upp. Nu efter ett par veckor börjar jag hitta strategier och har i regel ändå lyckats bli klar med morgonbestyr och i bästa fall en promenad innan maken kommer hem från jobbet, men första gångerna han kom hem hade jag inte ätit, inte gått på toaletten, inte borstat tänderna och absolut inte kommit ut och var rätt förstörd. Ofta sover hon inte alls på dagen mer än små stunder i famnen, även om det också har börjat bli bättre, och framförallt börjar hon vara ok med att ligga vaken själv små stunder åt gången och stirra på och slå efter föremål (vi måste köpa ett babygym). Så jag har känt mig rätt stukad och bitvis rätt förstörd sista veckorna som inte riktigt klarat upp det.
Och samtidigt är det så otroligt mysigt och fint, förståsSammantaget både mycket bättre och enormt mycket jobbigare än jag föreställt mig. Men vi letar efter lösningar för det, har bland annat beställt en gungstol och så är det bara två veckor kvar innan maken och jag blir föräldralediga samtidigt ett par månader
![]()
Fyra veckor idag! Hmm, det var en ergobaby 360 vi funderat mest på att köpa, lät ju inte jättelovande med nyföddhetsinlägget i så fall :/ Vår lilla har passerat 5 kg (tror jag, kontroll imorgon) och är hyfsat stark i nacken för åldern, så najell easy kanske skulle vara bättre att satsa påKvällsoro och att inte kunna lägga ifrån sig bebis alls är riktigt jobbigt. Hur gammal är hon nu?
Ang sele med spädbarnsinlägg så hade jag en ergobaby 360 för fyra år sen. Med tiden älskade jag den, men spädbarnsinlägget var mest bökigt, det fick jag aldrig till. Nu har vi en najell easy som ska funka från nyfödd. Jag hade sjal första två månaderna så har inte testat, men den funkar iaf bra från 5 kg/2 mån och halvstabil nacke.