Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Från och med 1:a januari 2009 är det Länsstyrelsen som har hand om djurskyddet - förhoppningsvis blir det seriösare än när komunerna haft det -
Såg nu att de har 4 andra hästar (antar det är deras också då de går i intilliggande hagar) de andra hästarna såg fina ut i hullet och de jag såg av hovarna såg bra ut. Så antingen så orkar de inte bry sig om en häst som krånglar och får fång eller så vet de inte vad det innebär och väljer att blunda för problemen istället för att erkänna att det blivit fel, jag vet inte riktigt men hursomhelst så måste ju nån göra en utvärdering av läget.
Ska hålla er uppdaterade om framstegen som jag tänker (!) göra![]()
Kan bara inte förstå att myndigheter osv inte tar det på större allvar. Och att man ska behöva slussas omkring till olika växlar hit och dit känns bara väldigt ineffektivt och onödigt. Finns det verkligen inget bättre system? Man får bara hoppas att djurskyddet förbättras inom en snar framtid.
Någon måste hjälpa mig nu för jag får lite panik! Jag körde precis hem från en mataffär och körde en annorlunda väg hem, då får jag se en hage med en stackars häst som inte kan stå ordentligt utan står med bakbenen under sig och framhovarna långt fram. Jag vänder och kör tillbaka och får se framhovar som ser ut som dom värsta ankfötter!! Hästen har uppenbarligen fång och har inte blivit verkat på mycket länge! Jag kör hem och ringer med en gång kommunens djurskyddinspektörer men 2 är på semester och den 3 svarar inte, vad gör jag nu!??
Jag kan inte med att den stackars hästen ska stå där med ont till den 7!
Vem kan man ringa och hur går man tillväga, hjälp mig!!
Polisen har ofta ej resurser till djurskyddet, människor går alltid före och de är hårt belastade med dem nu i helgerna.
Det finns heller inget politiskt beslut i riksdagen som "tvingar" kommunerna att ha jour under helgperioder, det är alltid en fråga om pengar, hade det funnits pengar hade kommunerna kunnat ha en djurskyddsinspektör dygnet runt.
Vi får se hur det blir framöver, eventuellt kommer det att bli jour för djurskyddsinspektörerna, men det är ej klart ännu.
Som när jag ringde DV och berättade så hörde hon ju att det verkligen inte lät bra men att hon har inga som helst befogenheter att gå in och undersöka hästen utan poliseskort..
Nja jah vågar inte riktigt svära på vilket men hon sa att hon kan inte åka ut och undersöka en häst om hon inte har poliseskort eller då tillsammans med djurinspektör eftersom hon annars kan bli åtalad för olaga intrång eller liknande.