Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
De här kommer också från Västerbotten, så mycket vet jag om dem. Fick med mig dem när jag flyttade hemifrån, eller om det var vid någon aningen senare flytt, när min pappa inte längre hade behov av dem.Sadana stolar gjorde min morbror fran Vasterbotten nar han borjade snickra. Sedan gjorde han ett matbord till mig, en av mina soner har det som sitt skrivbord och det finns nu I Florda, med stolar dar han vinklade ryggen sa de ar lattare att sitta pa. Soffan som han ocksa gjorde till har sonen i Florida ocksa. Vilka minnen![]()
Det finns dom som undrar hur jag har råd att köpa så mycket delar till mina bilrenoveringar men har man betalt av hela huslånet, varken röker, dricker eller går på krogen och inte ska ha det största, bästa, nyaste av nymodigheterna utan sliter på det andra kasserar blir det en rejäl slant över att göra det man vill för. Det mesta här är återbrukat faktiskt, det enda som köpts nytt var kyl-frysen för 4 år sen när den gamla som jag hämtade hos en granne som tokrenoverade för 30 år sen gav upp helt och min nya var kraftigt rabatterad då den hade en rejäl repa på den sida som ändå står mot en vägg och inte syns.Jag har inga barn,jag hyr min lägenhet, har en bil fri från skatt. Är inte intresserad av nyaste tekniken eller fräna kläder. Så sushi en eller två ggr i veckan är något jag unnar mig.
Nu orkar jag fasen inte mer, mensvärk och huvudvärk från helvetet. Hungrig är jag med och noll energi för att laga mat, har jag smärtstillande hemma? Svar nej!
Om någon vill skicka en virtuell kram så tas det tacksamt emot.
Nu orkar jag fasen inte mer, mensvärk och huvudvärk från helvetet. Hungrig är jag med och noll energi för att laga mat, har jag smärtstillande hemma? Svar nej!
Om någon vill skicka en virtuell kram så tas det tacksamt emot.
Var är du?Så härligt vårväder idag och kan aldrig tröttna på landsbygden härKöpte vitlökssmör i en farm shop på vägen hem så blir ett mellanmål nu med te och vitlöksbröd och sedan förbereda för morgondagens jobb.
Visa bifogad fil 163130
Du är ny här... så i all välmening.
Vi skammar inte de som inte har ork, tid eller lust att baka/laga mat från grunden, det är helt enkelt inte snällt. Fine om du vill göra det, men antyd inte att du är bättre än de som inte gör det (jag älskar att baka och laga mat... men har ett väldigt krävande jobb som sällan landar på 40h timmar i veckan - förenklingar i köket är underbart!).
De tillsatser vi har i mat och kroppsprodukter är väl beprövade och testade, var snäll och försök inte utmåla dem som farliga. Sedan kan det vara så att vissa människor har en överkänslighet/allergi mot vissa ämnen, det gör dem inte farliga för hela befolkningen. I många fall är det dessutom helt naturliga ämnen som har ett E-nummer för att det ska vara enkelt att hålla reda på vad en produkt innehåller (dvs en standardisering).
Håller med. Och just det där med att använda ordet "äcklig" om mat har jag så väldigt, väldigt svårt för. Jag blev uppfostrad med att det självklart är okej att säga att man inte tycker om något. Men att säga att något är äckligt, det var inte okej.
Min dröm!!Cotswolds, England![]()
Min dröm!!
Håller med. Och just det där med att använda ordet "äcklig" om mat har jag så väldigt, väldigt svårt för. Jag blev uppfostrad med att det självklart är okej att säga att man inte tycker om något. Men att säga att något är äckligt, det var inte okej.
Låt det vara. Ibland går det inte att få bort allt.Ätit mat, det var någon slags gryta, inte riktigt säker på vad men den var god. Fortsätter med ugnen. Visst inbränt gunk går inte bort hur mycket jag än skrubbar och använder såndär skrapa. Det går bara inte. Finns det något starkt kemiskt en privatperson kan köpa?
Sprutat på mer rengöringsmedel så den förhoppningsvis kan verka en stund till.
Välkommen! Är det dags för dart?Dags att sova. Imorgon ska jag på roadtrip, Uppsala är målet![]()