Vad gör vi? CXLX

  • Tjatter
  • Trådstartare Trådstartare Rosett
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 2 006
  • Visningar Visningar 91 584
Status
Stängd för vidare inlägg.
Om du inte ar anhorig (slakt eller gift/sambo med slakt) eller sambo kan du vara vittne.
Ah då är det så, kändes lite luddigt efter googling.

Då är du nog närstående i egenskap av flickvän. Men jag håller med om att det var luddigt beskrivet när man googlar, inga raka besked där inte. O_o
Ja det var något luddigt, läste på nån sida där det stod att närstående och anhörig användes synonymt, så de fick mig att bli lite osäker. 🤔
 
Nu sitter jag och funderar på följande formulering:

”Vittnena intygar att förmyndarna egenhändigt undertecknat fullmakten samt anger namnförtydligande, adress samt telefonnummer.”

Sen på bevittningen finns det med ett fält för personnummer, men enligt det andra pappret så verkar det inte som jag i så fall behöver fylla i det.
 
Knatade in på Rusta och köpte en ny matta till kontoret.Så skönt att slänga den hundtuggade och gräsligt slitna som legat där för länge.
Hela kontoret blev som förnyat. :love:

Var en sväng till bygdegården också och märkte upp lådor och luckor i köket. Så slipper folk öppna varenda låda för att hitta besticken eller kaffekopparna. Kom hem med två kassar sopor också.
 
Tittar på sambon som fått för sig att hunden är en bebis och bär runt på honom medan han sjunger ”lille griiiiiisen äter chiiiiips och blir tjoooooock”. Med tanke på att vovvis är en ast invägd på 29 kg så är det en stor bebis. ;)
 
Sitter å slökollar på lite youtube medan killen tränar. Lite tända ljus å myser under en filt också. 🥰

A3DE1CD3-6B24-45C2-8845-52D5E27586DC.webp
 
Köpte en ny jacka och en tjockare skjorta idag, de var inte direkt billiga men jag var nöjd med köpet. Och så när jag kommer hem känner jag något hårt i skjortan.
... jepp, de hade inte tagit bort stöldskyddet :meh: seeeegt! Måste ju betala för att åka dit igen, eller vänta en vecka :arghh:
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

Tjatter Som trådstarten säger, vad tror du att du är ensam om att göra som ingen annan gör? (Sagt lite med glimten i ögat) Förklarar dig eller... 2
Svar
27
· Visningar
2 181
Senast: Kakis
·
Tjatter Det kryllar ju av Qashqaier på vägarna, så någon här inne lär väl ha erfarenheter av en sådan. Jag måste verkligen snart köpa ny bil... 2
Svar
22
· Visningar
633
Senast: BernT
·
Tjatter Jag älskar ju den här dagen. Vad har ni sett för aprilskämt idag? (Om ni tycker det är tramsigt så kan ni lufta dom känslorna i en annan... 2 3
Svar
51
· Visningar
2 198
Senast: Mineur
·
Tjatter Någon mer som har någon gammal trotjänare du vill hedra? Jag har min 2000kr laptop från 2014 som har fått nya plåster och en spjäla så... 2 3 4
Svar
79
· Visningar
3 352
Senast: Hermelin
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp