Undrar om det är roligt att köra traktor. 
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ja, det är det!Undrar om det är roligt att köra traktor.![]()
Ja det ser roligt ut. Jag skulle gärna provaJa, det är det!![]()
Det är lite annorlunda mot att köra bil, har själv kört många varv på åkern, när jag var ihop med mitt X. Det enda jag inte gjort är att plöja, det tror jag är lite svårt att få snyggt om man inte är van vill säga.Ja det ser roligt ut. Jag skulle gärna prova
Ok ja jag funderade på om det var som att köra bil . Men det är andra spakar då. Är det bara spakar till händerna eller även fötterna?Det är lite annorlunda mot att köra bil, har själv kört många varv på åkern, när jag var ihop med mitt X. Det enda jag inte gjort är att plöja, det tror jag är lite svårt att få snyggt om man inte är van vill säga.![]()
Tittar på Dumma mig och ska sen stoppa barnet i badet. Funderar på om jag ens ska försöka slå in stolen eller om det räcker med ett fint band runt den?
Det var som att köra bil ja, du har koppling, växelspak. Förvisso finns hög- och lågväxel, men när man väl kommit på hur det fungerar så går det. Finns handgas också, på nyare modeller används den oftast när man vill ha upp varvtalet på traktorn, t ex när man ska kapa ved och vill ha lite varv i motorn så kraftuttaget bak orkar dra runt kapen.Ok ja jag funderade på om det var som att köra bil . Men det är andra spakar då. Är det bara spakar till händerna eller även fötterna?
Aha... Får se om jag får pröva någon gång... Det vore roligt..,Det var som att köra bil ja, du har koppling, växelspak. Förvisso finns hög- och lågväxel, men när man väl kommit på hur det fungerar så går det. Finns handgas också, på nyare modeller används den oftast när man vill ha upp varvtalet på traktorn, t ex när man ska kapa ved och vill ha lite varv i motorn så kraftuttaget bak orkar dra runt kapen.![]()
Just do it!Aha... Får se om jag får pröva någon gång... Det vore roligt..,![]()
Just do it!Öh jag tror jag ska gå och lägga mig igen... Jag är fruktansvärt trött!!
Jepp jag hoppas jag hittar någon med traktor att låna!Just do it!![]()
Dags att lära känna någon. Jag minns det jag tyckte var läskigt med den traktorn jag körde var att den hade två bromspedaler som, man kan göra så de sitter ihop. De bromsar nämligen bara en sida, t ex vänstersida eller högersidan, såvida man inte trycker ner båda samtidigt då bromsar alla sidor. Minns jag slant med foten en gång så hela traktorn gjorde en sväng, rätt in i ladugården, så det blev ett litet jack i knuten, hade en skopa på framför traktorn. Gisses va jag skämdes efteråt, men nu så här långt efter kan jag skratta åt det och va glad att det inte blev värre.Jepp jag hoppas jag hittar någon med traktor att låna!
Det är ju helg redanMen Hallåååååå vad ni är aktiva då
Här hinner man inte ens blinka så är det en NY tråd-del som snart är uppe i 100 inlägg redan.....
Nu ska jag bara läsa ikapp![]()