Jag ser det som att man kan vilja vara ifred. Det är ju inte alltid man vill prata heller. Man vill inte alltid relatera, helt enkelt.Och personen man är ihop med har ju annat för sig om dagarna än att gå och röra en alltid. Jag förstår inte hur man kan se beröring (obs! Beröring pratar jag om nu, inte sex) från den man älskar som så ovälkommen att man kallar det tafsande.
Tafsande är för mig när någon man oftast inte känner (och definitivt inte är ihop med) och inte vill ska röra en gör det. T.ex. på dansgolvet när fulla män man inte känner tar en på rumpan.
Om partner då tar i en, är inte det nödvändigtvis något mysigt. Och om det tex känns som att partner tar i en enbart för sin egen skull, kan man väl kalla det för tafsande. Oavsett var på kroppen hen tar.