Enkla one pot recept

  • Mat
  • Trådstartare Trådstartare snorp
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 10
  • Visningar Visningar 1 221

snorp

Trådstartare
Tar gärna emot tips på enkla one pot recept som går att laga på gaskök. Kan vara kul att testa lite nya recept när jag är iväg med min minicamper. Har både kastrull och stekpanna så recept för vilket som funkar men bara den ena ska som sagt användas.
 
Onepots är jag dålig på, däremot lagar jag massor på bara en spisplatta.

Ex
Carbonara, steker bacon och annat jag vill ha i först, kokar pasta (har förstås värmt vattnet i vattenkokaren först så att det går fort att koka upp) sedan i med pastan i stekpannan värmer upp och häller på grädde och ägg.

Grönkålspasta likadant. Fräser vitlök och grönkål i en stekpanna. Kokar upp pasta, häller den nästan färdigkokta pastan i stekpannan, rör ihop med en dl riven ost och en dl mjölk, toppar med hackade valnötter.

Visserligen får man använda både stekpannan och kastrullen, men logistiskt sett funkar det!
 
Köttfärssås, pastasås och liknande går ju bra om man kokar pastan/riset först och sedan vänder ner det i såsen när den är klar.

Annars soppor? Grytor med kött eller linsbas brukar ju vissa äta som de är men jag tycker det är lite trist. Chili con carne med bröd till kanske?
 
Tack för tipsen. Att laga med ett kärl i taget har jag flera alternativ för redan. Nu var det just one pot jag tänkte kunde vara roligt och nått mer spännande än färdig tortellini och sås.
 
Jag brukar pimpa vanliga snabbnudlar genom att först fräsa lite hackade grönsaker i kastrull. Därefter fyller jag på med vatten, men bara hälften mot vad man ska ha och lägger i nudlarna och buljong. Kokar till nudlarna är mjuka och vattnet nästan borta, knäcker sedan i ett ägg och rör till det är krämigt. Klart!

Grönsakerna kan varieras, kompletteras med protein eller uteslutas. Smaken kan pimpas med sås (t ex soja, sweet chili) och/eller kryddor. Lätt att göra dubbel portion om man har gäster.
 
Tack för tipsen. Att laga med ett kärl i taget har jag flera alternativ för redan. Nu var det just one pot jag tänkte kunde vara roligt och nått mer spännande än färdig tortellini och sås.

Tycker Tasty har rätt många roliga onepotrecept tycker jag. Inte gjort många av dem, men blir alltid sugen när de dyker upp på Facebook 😂😁
 
Pumpade snabbnudlar;

Koka upp vatten enligt förpackning, i med slantad/riven morot, efter en stund broccoli, edamebönor och nudlar. Låt koka tills klart.
I en skål, ha i ett rått ägg, en matsked majonnäs, kryddor från nudelpaket, en tesked smör. Blanda. Häll på det kokade i skålen under omrörning. Pimpa med sesamfrön, salladslök, kimchi, sriracha och sesamolja efter tycke och smak.
 
Ett gott recept är att steka upp röd curry, vitlök och ingefära. Häll i en burk tonfisk, en liten tetra kokosmjölk, valfria grönsaker och en burk ananas (valfritt). Ha i 50 g okokta nudlar. Blanda ihop och koka tills nudlarna är färdiga. Blir 2 portioner mat.
 

Liknande trådar

Mat MSB tycker att man ska ha mat för en vecka hemma. Och det har jag nog. Om jag letar upp bönor, spagetti och annat som ligger och samlar... 9 10 11
Svar
201
· Visningar
6 071
Senast: Tantan
·
Relationer Min son (26 år) är sambo med en jämnårig tjej, de har fått två underbara barn (3,5 år och 2 år). Nu till problemet, tjejen har inget... 2 3 4
Svar
66
· Visningar
11 100
Senast: Oh_really
·
R
Hundavel & Ras Jag tycker också att det låter som att en käck utställnings/sällskspsavlad labbe skulle kunna passa din vän bra :) Kanske att det går... 2
Svar
36
· Visningar
990
Senast: ildiko
·
Mat Det verkar som att det blir middag hemma hos oss på julafton och jag är inte så speciellt förtjust i traditionellt julbord. Det är gott... 2 3
Svar
54
· Visningar
4 293
Senast: Voeux
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

  • Skänkla mer?
  • Hull..?
  • Dressyrsnack nummer 18
Tillbaka
Upp