Dressyr med frieser?

Roligt att ni tänker på mig även när jag är mitt uppe i vintervilan och har släppt allt vad träning och tävling heter på ett tag :love:. Stämmer att jag tävlar alldeles vanlig hederlig dressyr med min frieser. På något konstigt sätt har tiden sprungit iväg så han faktiskt fyller 10 nu i vår. Debuterade LA i höstas, lite ofrivilligt. Fick göra en insats för laget i seniorcupen här i Skåne, det var bara jag som överhuvudtaget hade en chans att kravla mig igenom LA.... Nu till våren är planen att först starta någon LB:1 för att komma igång och sedan fortsätta jobba på LA:1 och LB:3. Tycker lång bana är svårt, har mycket häst att hantera och på kort bana händer sakerna mer intensivt och det passar oss.

Var det du som red den jättefina friesern på seniorcupen och hade bla Bon Jovi och Queen i kürmusiken?
 
Tack!! Det kändes ok men ser hemskt ut. Haha. Men glad att jag iaf lyckas rida ut halsen på honom. Har brukar tydligen gå rätt kort annars så jag får vara glad för det lilla ;-)
Ja, det där att få ut halsen kan vara knepigt. Tycker du ska vara väldigt nöjd, du har ju inte ridit honom länge än :love:
 
Fick du någon spännande läxa?
Njaa. Spännande är den inte. Han är rätt styv i bogpartiet så jag får jobba med att gymastisera och att få honom att inte bita sig fast i bettet - köra upp huvudet.
Mycket mycket basic. Han är välutbildad men han behöver påminnas om det han en gång lärt sig.
 
Njaa. Spännande är den inte. Han är rätt styv i bogpartiet så jag får jobba med att gymastisera och att få honom att inte bita sig fast i bettet - köra upp huvudet.
Mycket mycket basic. Han är välutbildad men han behöver påminnas om det han en gång lärt sig.
Det där basic brukar vara det svåraste :o:D
 

Liknande trådar

Dressyr Tack för tipset. Han är ju verkligen helt annorlunda än de flesta inom dressyren. Väldigt uppfriskande. Han kommer nog igång och... 2 3 4
Svar
72
· Visningar
3 396
Senast: Mirtai
·
Dressyr Ett litet sidospår, som kanske borde vara en egen tråd, men jag har precis insett att jag måste köpa nya sporrar om det blir nån tävling... 17 18 19
Svar
360
· Visningar
11 798
Senast: Hedwig
·
Utrustning Hej hej! Jag rider en ridtravare som fungerar superbra på hackamore men när han har ett bett (tredelat tränsbett) i munnen blir han... 2
Svar
33
· Visningar
1 175
Senast: sweep
·
Western Hej! Jag är ganska ny inom westernridning och håller fortfarande på att lära mig, så jag rider på en låg nivå. Min tränare har dock...
Svar
2
· Visningar
518
Senast: Ramona
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

  • Uppfödning Portugal
  • Distansritt
  • Fälttävlans-tråden 2025
Tillbaka
Upp