.
Det är ju liksom inte bara att släppa de tankarna när man vuxit upp med att få höra "Du klär ändå aldrig i kjol" "Tjocka som du vill ingen vara med". "Ska du verkligen ha sådana kläder?" "Fast du borde ju sminka dig så du ändå ser ut att vara duglig" etc. Ja jag är oattraktiv för att jag har tankar att jag är ful. Men även om jag inte tänkte så skulle de som slängt alla dessa glåpord ändå anse mig oattraktiv. För då när detta började, tänkte jag inte så. Men det är ingen slump att folk säger så, det är tyvärr fakta.
Det är svårare än man tror att bryta mönster efter glåpord, men jobbar som sagt med det - men är inte lätt.
Hur som gillar jag att denna kille - kan kalla honom bybon - är chill. Det känns tryggt
Så kul att det känns tryggt och bra med Bybon!
Ja det kan vara skitsvårt att bryta gamla mönster, men ett sätt är att försöka sluta mata sin hjärna med de tankarna. Och när de tankarna dyker upp försöka fokusera på något annat. Försöka tänka på att det faktiskt finns de som gillar dig för den du är och att du själv (väl?) inte dömer de i din närhet efter utseende.
Jag har också hört mycket skit genom åren om mig som går både på utseende, kläder, smink och personlighet, men vet ju att det inte är sant, jag tycker nu att jag är en rätt härlig person och att de som inte fattar det får skylla sig själva.
Jag jobbar med självkänslan mycket, och ”fake it til you make it” funkar förvånansvärt bra. Alltså att bland annat genom min hållning lura min kropp att den mår bättre än den gör.
Jag har definitivt väldigt mörka stunder och är fortfarande osäker på mig själv, men det har blivit betydligt bättre. Bäst är att hitta trevliga människor att omge sig med som man känner tycker om en som man är.
Men det har också hjälpt mig MYCKET att ta tag i ytliga grejer som att rensa ut alla kläder ur garderoben som jag egentligen inte trivs i eller har dåliga minnen kopplat till (typ kläder jag använt mycket i svåra perioder), och att våga prova lite nya stilar (för att bryta med mitt gamla jag och hitta en stil som är jag som jag trivs med).
Jag tog också en make-up kurs för att lära mig lägga make-up som passar mig (nu är jag ändå nästintill osminkad för det mesta, men det stärkte mig att ha vetskapen att jag kan om jag vill, jag kände mig länge utanför och osäker på grund av att jag aldrig riktigt lärt mig hur man sminkar sig. Men sånt går ju att åtgärda).
Jag har också tagit tag i diverse drömmar jag haft och genomfört dem, sånt stärker självkänslan. Och en dröm kan ju vara allt från att lära sig sticka en tröja, lära sig dansa, eller ta en soloresa till att flytta ut på landet.