Sålla bättre innan första dejten kanske? Jag vet inte om det är något mer jag kan göra för att öka chansen att jag kommer ha kul och att vi kommer klicka som personer på första dejten.
Jag tycker i sig inte det är kul att dejta, men det jag söker är någon som jag har trevligt med och att det finns någon slags attraktion.
Jag tror att jag tröttnat på långa förstadejter just nu. Under sommaren hade jag bara promenaddejter på 30min som första dejt. Det var perfekt! Klickade vi inte så hade jag iallafall gått en promenad och lärt mig något nytt om denna person jag träffat. Nu när vädret är kallare har dejterna varit på fik eller pubar och de har därför varat mellan 2-3h. Jag får lite panik i de situationerna. När vi inte klickar och jag känner mig obekväm och vill bara hem. Ett exempel var den sista dejten jag var på. Jag tänkte att aja vi tar väl ett glas vin på 1h och sen går jag hem, men han smuttade på vinet i 2h och stämningen kändes mest tryckt.
Vet inte var du bor, men varför inte köra på promenad fast det är kallt? Kan ju till och med skylla på kylan om personen inte alls passar, så behöver du inte ens en halvtimme