Fast jag tycker ändå det är stor skillnad i hur mycket man trycker och tjatar om barn än något annat. ALLA SKA tycka om barn, alla SKA vilja se bilder, är det någon som inte vill se bild på en motorcykel pga ointresse skulle reaktionen nog mest bli ''jaha ok'' skulle man säga nej till att se bilder på barn skulle troligtvis den personen ta väldigt illa upp.
Skulle någon trycka så mycket som de gör med barn om vad ska vi säga, marsvin? skulle nog den personen bli bedd att vara tyst inom en snar framtid.
Men som sagt, jag har inget emot av att hör hur glad någon blivit över att bli förälder eller fått ett barnbarn, men det räcker där.
Vet man att den andra i samtalet är intresserad är det ju inga problem så klart.
Det handlar väl om att det anses märkligt att vara ointresserad av människor, oavsett barn eller vuxna. De flesta tycker väl ändå barn är rätt gulliga i lagom dos.