Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Häst räknas som köttproducerande djur inom EU och eftersom vi tillhör EU räknas ALLA hästar dit. Avmaskningsmedel till hund och katt blir EJ receptbelagda.Det är bara "köttdjur" som avmaskningsmedlen blivit receptbelagda på..![]()
Fast där på apotekets hemsida så gällde det alla hästar.
Men jag har ju ikryssat i passet att min häst ska gå till destruktion och inte till slakt (de har ätit butta). Då är den väl inget "riktigt" köttdjur? varför ska jag endå behöva recept?
Nu är det inte så att jag har andra som gör det bara för att jag inte kan, det får ni verkligen inte tro. Men där jag står med min häst, ägarna har sagt att dom gör det (inkl alla hästar) åt en och det ingår automatiskt i hyran...
Om du läser på läkemedelsverkets hemsida http://www.lakemedelsverket.se/Tpl/NewsArchivePage.aspx?id=341 får du svar på dina frågor.Men jag har ju ikryssat i passet att min häst ska gå till destruktion och inte till slakt (de har ätit butta). Då är den väl inget "riktigt" köttdjur? varför ska jag endå behöva recept?
Nä, jag tänkte fel... Tänkte att hon menade att bara som som ska användas som kött.Ja... det är väl det Mlisa säger? Eller räknar du katter och hundar som hästar?
VARFÖR ska det bli bök för att få ett recept ? Det är ju många saker man behöver recept till, bla p-piller för katt. Och mig veterligen så gnäller inte kattfolk om det.![]()
dyrt kommer det bli
först träckprov som kostar 280kr (tror jag det va)
sen om det visar sig att den har mask så ska man få recept som kostar ca 100 spänn.och sen avmaskningsmedlet som kostar ca 80kr.
det blir ca 460 kr... och jag som har två hästar
stackars de som har många hästar
fasen ALLT blir bara dyrare o dyrare för oss hästfolk hela tiden![]()