Sv: Alligator Fontaine
Vem ska betäcka ett sto som inte är ridbart?
Wishful är en väldigt fin Cardentohingst som dessutom tillför holländskt blod som inte finns i Sverige. Kan tänka mig att han skulle passa QE-ston bla.
varför ska du betäcka ett sto som knappast är ridbart?Det bör väl vara en av grundförutsättningarna för ridhästavel att båda föräldrarna kan ridas även av ryttare som inte är proffs.AF har varit i avel sen 94 hans äldsta avkommer är alltså snart 12år och har inte någonstans visat framfötterna!Vad ska vi avla på en sån hingst i sverige för?I Love You har väl inte heller lämnat ngt av värde,titta på den svenskfödda Magic Love som vann unghästchampionatet i falsterbo men knappt gick att styra.Använd istället hingstar som man VET lämnar positiva och lättridna avkommer;ska man ha en hopphäst är det ju en fördel om dom hoppar oxå.I Sverige har vi tex Feliciano som alltid förärver sig bra,varför gå över ån efter vatten?Det finns så många andra som gör tex Flyinge som köper en Cardentoavkomma från VDL,istället för att köpa en svensk häst vi måste ju ha flest Cardentoavkommer i världen här i Sverige.Och vem ska alla Cardentostoägare betäcka med?Hade det inte varit bättre att köpa en hingst från VDL som vi kunde använda till Cardentostona?![]()
Vem ska betäcka ett sto som inte är ridbart?
Wishful är en väldigt fin Cardentohingst som dessutom tillför holländskt blod som inte finns i Sverige. Kan tänka mig att han skulle passa QE-ston bla.