då är vi två, för jag vet inte var jag ska placera dig hellerMen jag vet inte var jag ska placera digMen jo, att avvika hade väl varit dumt i det läget, som du skriver.
Än så länge passar du inte riktigt in i mitt pussel
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
då är vi två, för jag vet inte var jag ska placera dig hellerMen jag vet inte var jag ska placera digMen jo, att avvika hade väl varit dumt i det läget, som du skriver.
Sedan håller jag med Gabby om att vi inte kan utesluta att inbrottstjuven röstade på Quarter. Och själv är jag lite fundersam när det gäller Qs röständring. Q brukar ha totalkoll på röstlistan och antal röster så att hon ändrar till Snurrfian när hon visste att det iaf var betydelselöst (röstfifflaren var inte med längre) betyder endera att hon försöker så misstankar mot Snurrfian eller att hon tänkte försöka skaffa alibi åt Snurrfian genom att mästertjuven inte borde ha röstat på en kollega…..
Utifrån Qs första röst på bollen så tror jag inte att bollen är tjuv med Q iaf. Det känns lite väl högt spel från tjuvarna i så fall.
Mitt problem med dig @Paddington är att jag alltid har så svårt att se dig som ond att jag måste påminna mig om att du inte är god i varje lek![]()
Det fetade.
Jag blir lite konfunderad över att du blir fundersam över Qs röständring. Det må vara fruktlöst, men det ramlar in 3 röster på 2 minuter, en röständring till och det kunde ha varit lotting. Det var ju inte så att hon hade något att förlora på det.
Här känns det lite som om du vill misstänkliggöra Snurris. För mig var röständringen Q gjorde ett halmstrå men det enda som möjligen kunde hjälpa. Kunde hon inte ha stulit en extra röst också? Borgmästarens extraröst eller eventuellt röstfifflarens om det nu fungerade lektekniskt innan röstfifflaren dog @Niyama. Hon hade då inte större chans att ändra till någon annan eller strunta i det.
11.10 hemlig röstar på Ileo
21.01 Mirtai röstar på Q
21.11 Bollen röstar på Q
21.21 quarter4ever röstar på bollen__
21.26 Gabby_Ossi röstar på quarter4ever
21.27 Lobelia röstar på Q
21.28 Snurrfian röstar på q
21.28 Paddington röstar på Snurrfian
21.29 Ileo röstar på quarter4ever
21.29 LenaH röstar på Snurrfian
21.30 Artline röstar på Snurrfian
21.30 Q röstar på snurrfian
Jag tror visst att inbrottstjuven kan ha röstat på q, kanske inte precis i början eller efter att det började röstas på Snurrfian men när det såg ut som att "alla" skulle rösta på q kan den nog ha slängt in en röst just för att få alibi från dem som kanske tänker som du gjorde nu. Nu när mästertjuven åkte är ju tjuvarnas enda chans att vinna om inbrottstjuven håller sig vid liv. Så jag skulle vilja lägga till @Lobelia som möjlig inbrottstjuv. Kanske även @Snurrfian och @Ileo men tycker inte deras spel i övrigt och interaktion med q pekar så mycket på det.
Håller för övrigt med om att vi inte behöver fokusera på inbrottstjuven just nu. Men vill inte att folk ska utesluta att den kan ha röstat på q.
Inser bär jag läser ditt inlägg att jag inte vet hur det fungerat när BM blir bestulen. Får tjuven använda sig av vilken förmåga den själv vill eller är det en specifik förmåga som stjäls?Så du misstänker inte Snurrfian?
Vad gör att du tror hon är god?
Om du kollar på röstningen så ramlar det in två röster kl 21.30 varav Qs var den sista. Hon har alltid totalkoll på röstningen så hon visste hon var ute sist och hade hon varit ulv - så ja visst då kan det ju ha kommit in röständringar men nu var det ju bara tjuvarna som förlorade på att hon åkte. För övrigt menar du att den andra tjuven borde ha outat sig genom att rädda henne?
Den enda gången jag kan se att BM skulle använda sin extra röst är för att rädda sig själv och inte ngn denne inte vet var den har. Sedan finns ju möjligheten att en röst var stulen, men om tjuvarna stulit från BM - skulle de kanske ha använt möjligheten att avbryta lynchen istället för extrarösten? Om de stulit från röstfifflaren (och stölden räknades) så blev det iaf 6 röster på Q och 5 på Snurrfian. Det hade behövts en till röst från ngn på Snurrfian och sedan att även BM röstat på Snurrfian (utslagsrösten) och inte Q. Sedan är det lätt att göra dessa analyser nu när vi sitter på facit, men som du säger - det gick väldigt snabbt på slutet så alla dessa omochförochmen tror jag inte ngn hann med att tänka, inte ens Q.....
Så här står det om mästertjuven: "Kan varje dag stjäla från en spelare (dagdl), lyckas stölden kan ficktjuven använda förmågan inom kommande dygnet."Inser bär jag läser ditt inlägg att jag inte vet hur det fungerat när BM blir bestulen. Får tjuven använda sig av vilken förmåga den själv vill eller är det en specifik förmåga som stjäls?
Vi får nog ropa på @Niyama , jag kan bara utgå från hur jag hade gjort som LL.Inser bär jag läser ditt inlägg att jag inte vet hur det fungerat när BM blir bestulen. Får tjuven använda sig av vilken förmåga den själv vill eller är det en specifik förmåga som stjäls?
Alltså Snurris är helknepig och jag har flera skäl att misstänka henne men inte för det Q gjorde. Jag ser Qs röständing som det enda halmstrået hon har att ta till.Så du misstänker inte Snurrfian?
Vad gör att du tror hon är god?
Om du kollar på röstningen så ramlar det in två röster kl 21.30 varav Qs var den sista. Hon har alltid totalkoll på röstningen så hon visste hon var ute sist och hade hon varit ulv - så ja visst då kan det ju ha kommit in röständringar men nu var det ju bara tjuvarna som förlorade på att hon åkte. För övrigt menar du att den andra tjuven borde ha outat sig genom att rädda henne?
Den enda gången jag kan se att BM skulle använda sin extra röst är för att rädda sig själv och inte ngn denne inte vet var den har. Sedan finns ju möjligheten att en röst var stulen, men om tjuvarna stulit från BM - skulle de kanske ha använt möjligheten att avbryta lynchen istället för extrarösten? Om de stulit från röstfifflaren (och stölden räknades) så blev det iaf 6 röster på Q och 5 på Snurrfian. Det hade behövts en till röst från ngn på Snurrfian och sedan att även BM röstat på Snurrfian (utslagsrösten) och inte Q. Sedan är det lätt att göra dessa analyser nu när vi sitter på facit, men som du säger - det gick väldigt snabbt på slutet så alla dessa omochförochmen tror jag inte ngn hann med att tänka, inte ens Q.....
tja, jag röstade på Snurrfian igår så, nej jag misstänker inte henne utifrån vad Q gjorde - jag försöker sätta in det Q gjorde i hela ekvationen.Alltså Snurris är helknepig och jag har flera skäl att misstänka henne men inte för det Q gjorde. Jag ser Qs röständing som det enda halmstrået hon har att ta till.
Jag menade inte att BM skulle använt rösten utan utesluter bara inte möjligheten att rösten var stulen av Q och @Niyama - Om q stulit från BM hur avgörs det vad hon fått, kunde hon välja?. Det jag menar är att Q troligen såg sin enda eventuella chans när det rasade in röster på @Snurrfian + att det gick snabbt så det inte fanns tid för reflektion.
Och vad skulle Mästertjuven egentligen vilja peka ut eller inte peka ut. Den enda Q säkert kan ha vetat rollen på är sin tjuvkompis. Tror du att snurris är tjuv?
jag utesluter inte möjligheten, men hon kan vara ulv också. Sedan kan jag vara helt ute å cykla men jag tycker hon är skum.Tror du att snurris är tjuv
Jag instämmer. Det lutade tidigt åt att det skulle ramla in röster så en alibiröst även tidigt är fullt möjligt, lika möjligt som en uddaröst eller att ha väntat och sett och chansat på Snurris. Snurris var/är också misstänkt.Nu har jag ingen tidsuppfattning men det kändes som Q hade mångas blickar på sig redan efter Bollen hade röstat på henne.
Fast alltså, jag kan ju förstå om du misstänker att jag är tjuv med tanke på att jag i början var tveksam till att q skulle vara så anti-tjuvar om hon själv var tjuv. Men att gå från det till att jag är på en annan sida en din tycker jag är märkligt. Vad grundar du det på? Är du tjuv eller ulv för annars kan du väl inte veta att jag inte är på din sida?Eftersom jag vet min roll är jag mer inne på att du inte är på samma sida som jag. Om det innebär ulv eller tjuvkompis till q vet jag inte riktigt än.
Varför tror du inte att Gabby är ulv?G_O lade tredje rösten på q igår, vilket jag inte tror en tjuvkompanion skulle göra. Kanske en ulv, men nä, jag vill nog än så länge hålla G_O åt det godare hållet.
"inte på samma sida som jag". Det känns som ett Q citat så jag blir nojig över att du är Q's kompisEftersom jag vet min roll är jag mer inne på att du inte är på samma sida som jag. Om det innebär ulv eller tjuvkompis till q vet jag inte riktigt än.
tack för förtydligandeNu var det många frågor om tjuvandet tror jag. Nu är ju tjuven död och får inte stjäla alls, men skriver vad som gällde när den levde:
Om den stjäl från en med flera förmågor så lottar jag vilken den får. Om den stjäl från en som dör sen lyckas stölden och för tjuvens del spelar det ingen roll om spelaren dör eftersom förmågan redan är stulen i så fall.
Om tjuven själv dör vid dagdl lyckas inte stölden (alltså ingen kan bli av med något).
(tjuven i detta fall = mästertjuven/ficktjuven)
Men det första citatet.. Jag skrev något liknande men är det skillnad på oss eftersom jag inte röstade på Q? Jag ser det snarare som att Ileo ändrade sig under diskussionens gång.Framförallt första citatet tycker jag mig läsa in att Ileo försvarar q. Kanske bara är jag som tänker så?
G_O lade tredje rösten på q igår, vilket jag inte tror en tjuvkompanion skulle göra. Kanske en ulv, men nä, jag vill nog än så länge hålla G_O åt det godare hållet.
Paddington gick emot strömmen igår och lade första rösten på Snurrfian. Varför inte på q? För att hon själv är kollega med q? (Men var sätter då det Ileo? :gah
LenaH följer med en röst på Snurris. Det är så tidigt efter, likaså Artlines röst på Snurris, så jag vet inte om de hunnit se varandras röster.
Även om borgmästaren röstade på Snurris igår så blev det flest röster på q, så jag tror och hoppas att borgmästaren inte slösat sin röst där igår. I och med att häxan är ute sen DL1 så har ju alla röster värde.
vem/vilka funderar du över som potentiella ulvar?Jag läser funderingarna kring vem som kan vara den kvarvarande tjuven och vänder och vrider lite på det kan typ alla vara det.
Men bm i den här leken kan inte stoppa lynch så om bm blir bestulen kan tjuven bara få extrarösten. Om inte själva att bm har utslagsröst är en förmåga att stjäla.tack för förtydligande
Då vet vi att om mästertjuven tjuvat från BM så fick den inte välja vilken egenskap denne fick utan det lottades.(vilket gör att viss del av mitt tidigare resonemang inte gäller längre)