Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hon var väl den mest harmlösa i hela serien?Jag älskade Saltkråkan - utom Pelles storasyster Malin, som jag, redan då, tyckte var så cringe att jag fick gåshud.
Jag som knappt kommer ihåg något hade för mig att Malin var Pelles mammaJag älskade Saltkråkan - utom Pelles storasyster Malin, som jag, redan då, tyckte var så cringe att jag fick gåshud.
Hon har tantfrisyr men gissar på att hon ska spela att vara runt 16 år i serien.Jag som knappt kommer ihåg något hade för mig att Malin var Pelles mammaHur stor var åldersskillnaden?
Eller är det bara för att jag var liten när jag tittade på det som jag tyckte att Malin såg tillräckligt gammal ut för det?![]()
Jag som knappt kommer ihåg något hade för mig att Malin var Pelles mammaHur stor var åldersskillnaden?
Eller är det bara för att jag var liten när jag tittade på det som jag tyckte att Malin såg tillräckligt gammal ut för det?![]()
Var det inte ovanligt att någon som var 19 år fortfarande bodde hemma/hängde med familjen på den tiden?Malin var 19. Pelle kanske..7-8?
Japp. Mamman var död så Malin blev hans extramamma, eller vad man ska kalla det. Sen blev hon ju mamma till Skrållan.Malin var 19. Pelle kanske..7-8?
*host* Jag som tyckte att hon såg ut att vara runt 30 år
Undra hur gammal skådespelaren var då? *googlar*
Det berodde väl på att hon måste ta hand om Pelle. Pappan kunde uppenbarligen inte fixa detta själv ;-)Var det inte ovanligt att någon som var 19 år fortfarande bodde hemma/hängde med familjen på den tiden?
Ja just det vad var det för fel på pappan egentligenDet berodde väl på att hon måste ta hand om Pelle. Pappan kunde uppenbarligen inte fixa detta själv ;-)
Jag försökte titta på den med barnen för några år sen, men höll på att nicka till av tristess. Jag undrar när alla som rasar över det här tittade på den senast. Inte för att jag tror att de också tycker att den är tråkig, men jag har svårt att tro att folk håller på och tittar på Saltkråkan lite nu och då. Jag tittade ju enbart på den av nostalgiskäl, och orkade inte igenom ett helt avsnitt.
Jag försökte titta på den med barnen för några år sen, men höll på att nicka till av tristess. Jag undrar när alla som rasar över det här tittade på den senast. Inte för att jag tror att de också tycker att den är tråkig, men jag har svårt att tro att folk håller på och tittar på Saltkråkan lite nu och då. Jag tittade ju enbart på den av nostalgiskäl, och orkade inte igenom ett helt avsnitt.
Varken HasseåTage eller Olle Hellbom kan rädda de usla barnskådespelarna inklusive hon senarepolitikern som spelade Malin.Usel
Hasse och Tage kan aldrig bli uselt![]()
Varken HasseåTage eller Olle Hellbom kan rädda de usla barnskådespelarna inklusive hon senarepolitikern som spelade Malin.![]()
Konstigt hur man kan se det så olika, jag tycker de är bland de bästa. Farbror Melker tillsammans med Tjorven, Stina och Pelle är de som gör serien och Skrållan förstås, henne höll jag på att glömma men hon var inte med från början. Malin tycker jag också var bra fast hon är inte riktigt lika central för berättelsen.Varken HasseåTage eller Olle Hellbom kan rädda de usla barnskådespelarna inklusive hon senarepolitikern som spelade Malin.![]()
”Hur skulle vi klara oss utan Malin”, brukade Pelle säga, och det var vad de tänkte och kände allesammans. Ty Malin var familjens ankare och stöttesten. Ända sedan deras mor dog, när Pelle föddes, hade hon varit som en mamma för alla pojkarna Melkerson, Melker inberäknad. En späd och barnslig och ganska olycklig liten mamma de första åren, men undan för undan allt mer kapabel att ’snyta och tvätta och skälla och baka bullar’ – det var så hon själv beskrev vad hon höll på med.