Skitit i julklappar. Utan tvekan. Julklappshetsen är fruktansvärd. Jag tycker det vore jättekonstigt att köpa saker till min egen unge och ge i annans namn. Varför inte bara lära barnen från början att man inte MÅSTE ge julklappar till alla, och att alla inte ger julklappar till en själv heller?Med risk för att framstå som småsint eller snål.. Here we go.
Min mans syster har fyra barn i varierande ålder från 5 upp till 15.
Vi har ett på 2.5 år
Vet inte hur jag ska formulera mig för att det ska uppfattas så som jag tänker mig.
När det kommer till födelsedagar och jul så upplever vi att det blir en del orättvisor när det ska köpas presenter och julklappar.
Vi kan lägga några hundralappar på deras 4 barn, men det är sällan de har köpt något till vårt barn som ens kommer i närheten av vad vi lägger på deras.
Har börjat tröttna lite på det hela, nu ska de snart ha kalas, och så kom önskelistan, rätt dyra saker.
Sist köpte de själv någon pärlpryl de hittat i ullared, kan inte kostat mer än 40 kr till vår dotter.
Medan de kommer med önskelistor för flera hundra.
Jag och min man har diskuterat detta och kommit fram till två alternativ.
1 - Vi köper något själv åt vår dotter i deras namn, så får de köpa till sina egna barn, i vårt namn.
2 - vi ger intej ulklappar, utan träffas bara och umgås.
Hur hade ni ställt er till det hela?
Vi ger ingenting till ingen. På min sida släkten har vi sedan 15 år inte gett vuxna klappar, utan bara barnen. Jag lessnade på att ungarna (en hög med syskonbarn) inte ens visste vem klapparna kom ifrån och inte tackade, och slutade helt ge. Jag har sedan ett par år tillbaka varit mycket principfast i att jag inte närvarar vid julklappsutdelning. En av mina bröder har känt likadant. Det har varierat från att vi har gått promenader när utdelningen sker, till att vi faktiskt åkt hem tidigare, till att utdelningen skett sist av allt så vi har kunnat smita smidigt därifrån, till att utdelningen av klappar sker hemma hos envar. Det har inte varit en stor grej, inga sura miner, utan respekterats - så vitt jag vet.
Min fästmans sida av släkten är mer julklappsvänlig och där försöker jag gå ifrån och typ ringa julhälsningar till min släkt ner de delar.
Ytterligare ett alternativ är ju att diskutera en gemensam maxgräns för varje barn, och då hålla sig lågt (typ 50-100 kr).