Sv: Min diarréhäst!
Är inte så van vid användning av pronaxen på djur. Hur mkt ger du och när? Du har väl säkert tänkt på vilken tid du ger och vilken tid du vill ha effekt....
Herrn har stått på pronaxen X gånger innan, och brukar svara fint på det om det 'bara' är något litet. Han får över maxdos.. (Ie 5 tabletter a 500 mg 2 ggr/dag, dvs totalt 10 tabletter/dag). Får var 12:e timme, dvs morgon och kväll.
Har annars själv haft bra resultat med kombinerad behandling med
t ex zon på just det området som det sitter i. Har då fått ordinerat att smörja så ofta det går.
Kruxet är väl att jag inte har en susning om var hältan kommer ifrån, om det inte är spatten då (och den hjälper ju ingen zon i världen på). Han vilar VB frekvent, går 'på tå' när han går i slänterna (uppför), dvs han trampar inte ner trakten då. På plan mark korrekt isättning, trampar igenom normalt osv. Sist jag kikade på lina (en vecka sen) så såg det ut som om det satt högt (bakknä??) då han 'neg' lite med VB som innerbak. Och nu igår så tja, gick inte direkt avgöra var det satt - utom att han var tvärhalt. Ingen värme, ingen gallighet/svullnad/puls/nåt som helst.
Jag sätter ju tyvärr en slant på att det är spatthelvetet, sen kan det ju vara senan med men känns mindre troligt, lika kass prognos iofs. I övrigt kan jag för mitt liv inte räkna ut vad det skulle kunna vara som ger de HÄR reaktionerna (han är extremt smärttålig) och inte innebär att det är illa, illa. Men, vi får se på klinikbesöket helt enkelt. Men som sagt, finns inga tecken utifrån som ger minsta ledtråd vad eller var det är, men spatten är mest trolig..
Har han busat extra med den nye? Kan han då sträckt till sig eller liknande? Eller "mer" om han redan gjort något innan?
Han busade som attans på Keles födelsedag, och visst kan han ha förtagit sig då. Men en sträckning är det tyvärr inte, alla muskler fina och trevliga, förutom att han tappar muskler i ryslig fart.
Så, tyvärr den gamla klassiska sträckt/vrickat är det inte i det här fallet, jag hoppades ju det, men.. =/
Det känns lite konstigt att han ganska hastigt blivit dålig.....nu vet ju du bäst. För mig har oftast de smygande sakerna varit värre, dvs stelhet i ett ben som under längre period blir sämre o sämre. De mer kraftiga reaktionerna har ofta varit hastigt uppkomna saker såsom beroende av en händelse och då lättare att hitta o reda ut.
Den här hästen har en extrem smärttröskel, och han biter ihop och döljer tills det helt enkelt inte går med. Dvs han har inte den där succesiva, knackiga, långsamt försämrade, utan det är ingenting, ingenting och sen så går det över gränsen och då går det snabbt. Men just att han har en sån extremt hög smärttröskel är ju det som oroar, han har gång på gång tidigare varit ohalt när han borde varit blockhalt. Och jag har aldrig sett honom såhär halt, inte ens när han hade svinont av spatten och blev blockhalt på böjprov. (han står mkt för sig själv med, precis som vid spatten..)
Så, jag hoppas dett det är något annat/slutar på annat vis, men just nu pekar tyvärr allt på att spatthelvetet är aktivt igen, och att han har riktigt jävla ont helt enkelt. Med tanke på graden av hälta, och de symptoms om känns igen från förra gången. Fast då svarade han på pronaxen och behandling. (Och pronaxen i lägre dos än den nuvarande..)