Då styrs vi alltså helt av biokemiska processer?![]()
Vad betyder dina smileys? Vilken är din poäng?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Då styrs vi alltså helt av biokemiska processer?![]()
Jag tror du missade poängen IgenÄh, den där personen är skittråkig och hinner aldrig baka några queneller, sköter inte hushållsinköpen och om han slår barnen eller inte vet vi inte för han är ändå aldrig hemma och träffar dem.![]()
Ja, som svar på en fråga ställd till mig om vad jag såg hos min partner från början, så var inlägget obegripligt.Jag tror du missade poängen Igen
Att en humanist och en naturvetare kan ha lite olika syn på hur människor fungerar... Den gamla frågan: "Förnuft eller känsla?"Vad betyder dina smileys? Vilken är din poäng?
Intressant inlägg sett i ljuset av den diskussion som fördes beträffande om man skulle elelr inte skulle känna sig bekväm med någon betydlig mer vältränad och smalare.....Däremot har jag aldrig tänt på någon i Indien eller Thailand. Det kulturella avståndet är för stort, dessutom har jag känt mig som en elefant jämfört med många män där (jag är 171 lång och normalviktig) och jag går inte igång på att känna mig som elefant. Evolutionärt sett skulle det förmodligen vara den gynnsammaste parningen där parterna kom så långt som möjligt från varann.
En sociolog kan peka ut några parametrar som nog spelade in. Man vet ju att folk gärna bildar par med personer som har en liknande socioekonomisk position som de själva. Och såvida samhällsklass inte är genetiskt predisponerat så gör de kunskaperna att vi kan kasta de biologistiska teorierna i papperskorgen.Javisst, men en lite läskig tanke, ändå?
Eller kan du klart, koncist och logiskt redogöra för på vilka grunder du valde din partner?
Intressant inlägg sett i ljuset av den diskussion som fördes beträffande om man skulle elelr inte skulle känna sig bekväm med någon betydlig mer vältränad och smalare.....
Handlar det inte om samma sak?
Har du registrerat olika beteenden och preferenser baserat på dina hormoncykler?Finns studier som visar att kvinnors preferenser om val av man förändras beroende på vart i menscyklen dom är.
Samma finns studier som visar att män som fungerar bra medans man är tex på p piller blir typ motbjudande när man slutar. Där av frågan.
Så frågan är logisk men kanske inte helt uppenbar om man inte läst eller hört något om det. Och även relevant för dejting. Bara nyfiken på om någon märkt av det eller ej. Dvs om det finns någon sanning i påståendena med referense till bukes dating tråd! =)
Är väl för färgad av boken "Sex at dawn" med. Ganska intressant bok om människans sexualitet och om jämställdhet gillar speciellt jämförelsen mellan jägar och samlar samhällena jämfört med när folk började ta mark i ägo och odla / bruka jorden..
Vet inte vilket du menar att jag drar in hetronormativen. Och allmänt det är lite svårt att få barn utan en kvinna och en man. Sex har inget med reproduktion att göra. Så du får gärna förklara vad du anklagar mig för =)Har du registrerat olika beteenden och preferenser baserat på dina hormoncykler?
I övrigt är det för heteronormativt för att jag ska ta det på allvar. Sexualitet handlar inte om "kvinna och man möts och får avkomma".![]()
Finns studier som visar att kvinnors preferenser om val av man förändras beroende på vart i menscyklen dom är.
Samma finns studier som visar att män som fungerar bra medans man är tex på p piller blir typ motbjudande när man slutar. Där av frågan.
Så frågan är logisk men kanske inte helt uppenbar om man inte läst eller hört något om det. Och även relevant för dejting. Bara nyfiken på om någon märkt av det eller ej. Dvs om det finns någon sanning i påståendena med referense till bukes dating tråd! =)
Är väl för färgad av boken "Sex at dawn" med. Ganska intressant bok om människans sexualitet och om jämställdhet gillar speciellt jämförelsen mellan jägar och samlar samhällena jämfört med när folk började ta mark i ägo och odla / bruka jorden..
Anser du att det bara är den socioekonomiska positionen, som ligger till grund för valet?En sociolog kan peka ut några parametrar som nog spelade in. Man vet ju att folk gärna bildar par med personer som har en liknande socioekonomisk position som de själva. Och såvida samhällsklass inte är genetiskt predisponerat så gör de kunskaperna att vi kan kasta de biologistiska teorierna i papperskorgen.
Nej jag blir inte kåt/kär i alla som kommer från en medelklassbakgrund och har lika många högskolepoäng som mig.Anser du att det bara är den socioekonomiska positionen, som ligger till grund för valet?
Vilken tur!Nej jag blir inte kåt/kär i alla som kommer från en medelklassbakgrund och har lika många högskolepoäng som mig.![]()
Anser du att det bara är den socioekonomiska positionen, som ligger till grund för valet?
Ah ber om ursäkt. Utgick ifrån artiklarnas point of view som följer det hetronormativa. Men det är en intressant frågeställning. OM nu kvinnors och mäns val styrs av hormoncykler. Gäller detta även för personer inom HBTQ! Högst troligen. Min personliga åsikt säger troligen.@Lotheb "kvinnors preferenser om val av man" = heteronormativt. Att det handlar om kvinnors hormoner (för vi är så irrationella och styrda av våra kroppar?) trots att män också har hormonella cykler = sexistiskt.
Om mina hormoncykler påverkar attraktionen jag känner så skulle det bara gälla attraktion till män och inte till kvinnor?
@Petruska påstod i inlägg #1477 att logiskt tänkande är biokemi.Du söker en polarisering som inte finns. Att man inte köper biologistiska förklaringar betyder inte att man bortser från allt som inte är logik.
Nu hugger jag det sista här, men många psykologer hävdar ju att vi söker samma egenskaper hos vår framtida partner som vi sett hos våra föräldrar eller andra viktiga vuxna under vår uppväxt. Vi kliver in i beteenden som vi känner oss vana vid, där vi kan spela samma roll som vi känner oss trygga i. Småsyskon väljer ofta en partner som är stora syskon osv. Så det är ganska lite med biologi att göra och mer med psykologi att göra vilken partner vi väljer.Anser du att det bara är den socioekonomiska positionen, som ligger till grund för valet?
Eller lite av varje?Nu hugger jag det sista här, men många psykologer hävdar ju att vi söker samma egenskaper hos vår framtida partner som vi sett hos våra föräldrar eller andra viktiga vuxna under vår uppväxt. Vi kliver in i beteenden som vi känner oss vana vid, där vi kan spela samma roll som vi känner oss trygga i. Småsyskon väljer ofta en partner som är stora syskon osv. Så det är ganska lite med biologi att göra och mer med psykologi att göra vilken partner vi väljer.