Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Hur ska jag lära min hund att springa bredvid cykeln ?
Tänkte att jag skulle börja cykla med min rottishane så han får göra sig av med lite mer energi men han bara skäller, studsar och försöker bita i framdäcket. Hur ska jag göra för att kunna cykla med honom ?
Sv: Hur ska jag lära min hund att springa bredvid cykeln ?
Börja med att leda cykeln och förklaras för hunden att det inte älr acceptabelt att han stökar.
Led först cykeln på höger sida och ha hunden på vänster så du själv är närmast hunden. När detta funkar så byter du så att du leder cykel och hund på vänster sidar. Sedan hoppar du upp och cyklar!
Försök håll ett lite högre tempo direkt så hunden måste fokusera på att röra sej och inte hinner stöka så mycket.
Cookies används för olika funktioner, trafikanalys, innehållsanpassning och annonser. Information om din användning av vår webbplats vidarebefordras till de sociala medier, annons- och analysföretag som vi samarbetar med. De kan kombinera informationen med annan information du tillhandahållit eller de har samlat in när du har använt deras tjänster. Våra regler och sekretesspolicy gäller. Genom att fortsätta använda denna sida godkänner du detta.