Sv: Hund som vaktar.. hjälp!!
De två rottisar jag har haft, ganska veka tikar btw, har båda två haft vissa tendenser att försöka vakta sina saker. Det kan vara allt från en bit papper som hon hittat på golvet till lite mer allvarligt vaktande av mat och min nuvarande tik vågar inte vakta någonting gentemot mig och min sambo men hon har försökt mot vår 4-åriga dotter. Första gången hon vaktade och morrade åt dottern så kan jag säga att "himlen ramlade ner över tiken" genom att jag hutade åt henne rejält, tog i nackskinnet och ruskade om snabbt, efter det förvisades hon från oss en stund. EN gång efter det har hon testat min konsekvens genom att prova med ett minimorr åt dottern och jag upprepade samma sak den gången, därefter har hon inte gjort om det.
Du nämner ngt om att han kanske förhoppningsvis ska växa ifrån detta och det kan jag säga att det gör han INTE - du kommer bara ha ett antal flera kilo att tas med och större kraft i käkarna på din hund=kan åsamka dig stor skada. Så mitt råd är att ta itu med detta på en gång, provocera fram situationer där du lägger fram mat, ben, leksak och sen tar det ifrån honom. Minsta gruff, ta tag i nacken och ruska om och ut med honom från flockgemenskapen. Vänta en stund och gör om samma procedur.
Visar han ngn form av dominans mot annan person så är det DIN sak att gå in och bryta på samma sätt som jag beskrivit.
Att göra ovanstående med en vuxen rottishane, det hade jag def avrått ifrån. Det är möjligt att det finns personer med stor pondus och stor kunskap som kan reda ut en dominant, ouppfostrad rottishane men de är inte så många. Så din chans är nu, inte om ett halvår.
Ang det här med tränare så är det väldigt bra, om de har kunskap ( vilket många s k tränare inte har ), OCH mycket viktigt; låt INTE din tränare ta situationen, tillrättavisningen utan be att få förklarat för dig vilken teknik du ska använda och sen är det DU som utför åtgärden på DIN hund.
Det finns så många klåpare med hår på bröstet som går in och "läser lusen" av andras hundar, misslyckas + undergräver mattes/husses ställning, och sen lämnar dem åt sitt öde. De har då en ännu mer dominant hund på halsen...
Ang tekniker att trycka ner sin hund m m så bygger dessa många gånger på att folk totalt har missuppfattat HUR och NÄR man ska tillrättavisa OCH att inse att det faktiskt finns individer där en sådan åtgärd är direkt farlig.
Jag gick en kurs någon gång i mitten på 90-talet, för en då utskälld man som hade en teknik som gick ut på att tillrättavisa hunden bl a genom att ta tag i hunden och korrigera i en icke belastad situation. Tekniken var egentligen allra mest lämpad på valpar och jag hade med mig min valp, men de flesta kom med vuxna problemhundar, vilket var betydligt svårare. Denna teknik gjorde att jag i alla år senare kunde endast med en ljudlig inandning få min hane att vända om och avbryta det "bus" han var på väg att begå. Jag behövde inte ta i honom handgripligen, förutom den där korta kursen då den där HEMSKA tekniken lärdes ut. Vilket är värst - år av ryckande i koppel, fyande och nej, nej , nej - eller en inandning?
Jag uppfattade att åren efter detta rabalder så var det många tränare som ploppade upp med liknande tekniker men där man totalt missat poängen; höll ner hundarna, läste inte av hundarna och lät inte belöningen komma i rätt tid etc - och vad får man då? En hund som går i försvar, självbevarelsedriften sätter in=det kan bli väldigt farligt.
Lång utläggning...men ta rådet att sätt igång nu, helst igår med att korrigera det här. Hitta en tränare som bygger upp ditt förhållande till din hund istället för att visa sin egen förträfflighet. Hitta en tränare med erfarenhet av större brukshundar, helst av rottisar.