Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
det jag menade i slänga drag var, är det så att dom har hittat eventuella gener el så som kan föras vidare så att man ska tänka sig för vid avel eller liknande..
fy vad tyckte det var svårt att förklara vad jag menade....
Man tror att vissa hästar framförallt av naturraserna bär på en gen som hjälper dem att klara sig bra i näringsfattig miljö.
som dom flesta vet så är inte bete på sommaren det farligaste, och det är under andra deler av året som fång verkar ha ökat.
Jag har en natur-ras.
Och feta är det också.
Men de har inte fång.
... men mera tror jag på övergödda beten ....
Det är möjligt att de saknar detta anlag?
Man har ju kartlagt både människans och hästens arvsmassa. De tror att det är ungefär samma gener som orsakar diabetes 2 hos oss.
Du skrev:Vad menar du?
Var får du det ifrån?
Skillnaden är ju att en häst med tänder kan leva på grovfoder.
Och en häst utan tänder dör om den inte får mat som den kan äta.
Jag antar att du inte menar att det är gödningen i sigt som orsakar fång utan det att gödningen gör vallen kraftigare.
Jo det spelar roll.Hästar fungerar likadant, så anledningen till varför de får ett specifikt foder spelar ju ingen roll.
Blir de inte feta så är det ju inte i överflöd.
Gör precis samma som du, och det är ett jäkla micklande och mecklande med halva dagar/timmar på grönt osv i några veckor över övergången- tillochmed i nya hagen sen är det fråga om flera dagar med kortare vistelse, men arbetet är uppenbarligen väl värt det och jag kommer aldrig anse att det är värt att rucka på, utan är det NÅGOT som är viktigt så är det just detta i min värld, och nog försiktighet kan faktiskt inte tilltas.
Nu så var ju grejen det att den gamla hästen blev sjuk av det och fick just fång.Din gammelhäst skulle lika gärna kunnat bli sjuk av det.
Mina hästar får också för mycket mat.
Feta är de också.
Men fång får de inte.
De lever bara på grovfoder.
Inga andra tillskott än litet mineraler och en saltsten.
Jag tror att det är allt detta kraftfoder som är boven i dramat.
Det hade man inte råd att tratta i hästarna förr i världen.
Då så var det hö, havre och soya om det behövdes proteiner.