Sv: De Niro
Hej! Jag har köpt en liten flicka e De Niro som är 7 år i år. Hon vann sitt 3 årstest på Strömsholm och har sen haft två föl (varav ena sonen visades på 3 års i år e. Rubinrot och fick 46 p som dressyrtalang). Hon ligger alltså e i utbildning osv men jag kan ju inte klaga på henne ett dugg. Hon utbildas och sätts igång under tiden jag rider och hon har väldigt lätt för sig, ang diss om skänkelvikningar så gör hon suuuuperfina sådna och har lätt för sig i allt sidvärtesarbete. Man kan variera tvärning, takt och tempo i sidvärtes utan problem. Hon har ett superhuvud (alla säger ju att rödhåriga ston är suuuuperjobbiga men jag har ridit under högbrunst och i hällregn osv å aldrig ngt tjaffs) hon är inte tittig, har bra självförtroende och ett underbart arbetslynne. Hon vill hela tiden jobba mera och göra rätt.
Hon har tre stora och fina gångarter med kanontakt, jag är helt förälskad i galoppen för hon jobbar igenom bakbenen och haserna ordentligt sen har hon en motor för 15 hästar till så man måste lära henne att använda motorn till rätt saker och inte bara gasa på i 190.
I all hantering är hon jättesnäll och hon litar väldigt mkt på människan, tex så stod hon bara lite med rest nacke första ggn hon varmskoddes å d rykte å pyste om hennes hovar men d va inga problem alls.
Exteriört har hon superfina poäng från 3 års. Hon är en långslank modell med lång rygg och g kort kors. dock tkr jag hon har en typisk sto rygg de brukar bli lite längre. hon är inte vek iaf. hon är korrekt i benen och är tålig vad gäller sår och om hon slår på sig, hon kan bli svullen men aldrig halt (men jag kan ju inte låta bli att hantera henne som en porslinsdocka iaf).
Hmmm det är svårt att säga vad som är pga de niro eller pga mamman eller pga individen som sådan (mamma är e Condor m - nepal). Men jag har haft ett d-day sto innan och där fick man lirka mkt mer och vara väldigt bestämd, utan att slåss för då ballade hon ur så jag tkr att det är sååå skönt med ett sto som bara säger "ja mamma jag ska göra så gott jag kan". Jag skulle kunna tänka mig att använda de niro själv om jag hade ett avelssto. och jag kan garantera att min nästa häst blir ett föl efter denna flicka för hon e allt jag ngnsin sökt efter.
Har du fler frågor så fråga på bara!
MVH Ankie