Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
KL
hur länge överlever maskarna i träcken?
dör de vid minusgrader?
Numera köper jag kolla masken, för att inte avmaska i onödan.
Jag gjorde ett prov i våras där det visade sig att alla tre hade noll.De tyckte att jag skulle kolla en gång nu i höst och sedan i vår oxå för att se att de håller sig på noll.Sedan kunde jag göra det endast en gång om året.
Hur ska ni andra göra som oxå gör detta test?
Maskade du med Cydectin har du ju 12 veckors intervall. Då är du i slutet av november, början av december när intervallen tar slut...så du ska inte maska mer.
*KL*
Jag har gjort ett kolla masken på min nyinköpta häst och han hade 950 epg blodmask (0 på det andra). Väntar svar nästa vecka på vilken blodmask det är. Alla hästar i stallet ska avmaskas på fredag, kan jag vänta och avmaska samtidigt eller bör jag avmaska på en gång?
Unghästar och äldre hästar är mer benägna att plocka upp bandmask. Om du inte har problem med hästen som du misstänker kan vara från bandmask tycker jag inte du ska göra nånting.
Träckprov visar bandmaskägg till 95% om hästen har mer än 20 maskar (enligt Proudman).