Sv: Ta bort hundbajset!
Jag har fickorna fulla av bajspåsar. I alla jackor märker jag, det brukar visa sig när jag har "finjackan" till arbetet, festen eller på middag - tar upp passerkortet, plånboken eller mobilen och ut hoppar det x antal svarta hundbajspåsar. Kollegorna, vännerna och släkten har ganska roligt åt det. Men, det blir så när man har många hundar och far ut med dem x antal timmar om i löpet av en dag.
Givetvis plockar man upp efter sina hundar. Men, jag ser problematiken av att
inte göra det i vår norska kommun. Här ligger det bajs bajs bajs överallt. Det finns heller inga soptunnor på km avstånd, så kommunen verkar inte ha uppdagat problemet heller. Har en längre tid klurat på att faktiskt ringa till kommunhuset och klaga. Jag bär dessa 4-5 påsar långa sträckor. Jag vet också med mig att min sambo ibland faktiskt "glömmer" att ta med sig nog med påsar. Vet inte om han har dåligt minne eller om det beror på avståndet mellan tunnorna.
Här finns det inte miljöpåsar, vilket jag avskyr. Jag brukar köpa med mig en bunt när jag är och hälsar på "hemma", men de räcker liksom aldrig. De svarta är ju i miljöns mening värre än hundbajs. Om man utesluter hur äckligt det är att behöva trampa eller råkar TA i hundbajs. *yeak*
Sedan har inte jag några stora tankar på just bakteriespridning. Om mina hundar äter bajs (vilket några av dem gör) så kan jag inte lasta ägarna till andra hundar för det. På landet eller i stallet så kommer mina hundar åt det i all fall.